Rosina 1.maiju izņemt no svētku dienu saraksta

1.maijā Latvijā tradicionāli atzīmē gan Darba svētkus, gan Satversmes sapulces sasaukšanas dienu. Taču, iespējams, šogad 1. maijs pēdējo reizi Latvijā ir oficiāla svētku dienu.

Saeimā iesniegti priekšlikumi, kas 1. maiju izņemtu no svētku dienu saraksta, lai atbrīvotu vietu Lāčplēša dienai. Latvijā šobrīd jau ir 15 tā sauktie sarkanie datumi, un, lai kopējo skaitu nepalielinātu, vairāki deputāti uzskata, ka tieši 1. maiju no svētku dienu saraksta var izsvītrot.

“Vai mēs tiešām nevarētu 1.maiju atstāt kā atzīmējamo dienu un pārcelt šo svinamo dienu uz 11.novembri. Kāpēc? Tāpēc, ka bez brīvības cīņām jau nekāda Satversme nesanāktu," debatēs Saeimā sacīja deputāts Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība).

Saeimas debatēs viens no galvenajiem argumentiem pret Lāčplēša dienas noteikšanu par svētku dienu ir tas, ka Latvijā jau ir 15 oficiālas svētku dienas. Finanšu ministrija aprēķinājusi, ka papildu brīvdiena nākamgad samazinātu nodokļu ieņēmumus par 8,6 miljoniem eiro. Tādēļ par risinājumu vairāki deputāti uzskata 1.maija izņemšanu no svētku dienu saraksta. Tādā veidā kopējais brīvdienu skaits nemainītos.

Šādu priekšlikumu uz likuma grozījumu otro lasījumu gan iesnieguši nevis koalīcijas pārstāvji, bet gan divi pie frakcijām nepiederošie deputāti – Ilmārs Latkovskis un Artuss Kaimiņš. Kā skaidro Kaimiņš, Latvija 16 svētku dienas atļauties nevar, un 1. maijs ir vienīgais datums, ko ir iespējams no svētku saraksta svītrot.

Diskusijas par 1.maiju kā svētku dienu

  “Saprotot visu šo sarakstu, 1. maijs ir vienīgais, kurš varētu tur nebūt, jo pēc tam ir 4. maijs, kura mums ir svētku diena, un arī tai ir jāpaliek,” skaidro Kaimiņš. “Bet protams, ka Lāčplēša dienai ir jābūt [svētku dienai]. Vienmēr ģimeniski mēs esam gājuši likt svecītes un tā tālāk. Tai ir jābūt praksei ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā.”

  Tikmēr Ilmārs Latkovskis piedāvājis no svinamo dienu saraksta izņemt ne tikai 1.maiju, bet arī 4.maiju, kas ir Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena. Tā vietā Latkovskis rosina par Latvijas valsts atjaunošanas dienu noteikt 21. augustu. Deputāts stāsta, ka apzinās – priekšlikumi ir provokatīvi. Taču tā Latkovskis mēģinot parādīt, ka šobrīd ar sarkanajiem datumiem Latvijā esot haoss.

  “Būtu jānošķir divas lietas, kas nav viens un tas pats – svētku dienas un brīvdienas. Varbūt cilvēkiem ir vajadzīgas brīvdienas, un cilvēki grib brīvdienas, bet svētki nenozīmē, ka obligāti jābūt brīvdienai," teica Ilmārs Latkovskis. "Tās ir pārdomājamas lietas. Arī par 11. novembri – vai tas, ja tā būs brīvdiena, vai mēs pilnīgāk pievērsīsimies šīm svinībām, ja jau no paša rīta būsim brīvi?” viņš retoriski jautā.

  Latkovskis atbalsta 1. maija izņemšanu no svētku dienu saraksta, jo neredzot pamatojumu, kādēļ tam tur jābūt. Tikmēr Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība Saeimai nosūtījusi vēstuli, kurā lūgts Darba svētkus saglabāt kā svētku dienu.

  Savienība norāda, ka 1. maijs ir brīvdiena 80 pasaules valstīs, un datumam ir īpaša nozīme Eiropas demokrātijā. Latvijas Radio aptaujāto cilvēku viedokļi ir dažādi, taču lielākā daļa brīvu vēlētos tieši 1. maiju.

  Izmaiņas svētku kalendārā Saeimā skatīs Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. Tās priekšsēdētāja Inese Laizāne no Nacionālās Apvienības stāsta, ka priekšlikumus par Lāčplēša dienas iekļaušanu svinamo dienu sarakstā komisija varētu skatīt 16.maijā.

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti