Rosina 1.maiju izņemt no svētku dienu saraksta

1.maijā Latvijā tradicionāli atzīmē gan Darba svētkus, gan Satversmes sapulces sasaukšanas dienu. Taču, iespējams, šogad 1. maijs pēdējo reizi Latvijā ir oficiāla svētku dienu.

Saeimā iesniegti priekšlikumi, kas 1. maiju izņemtu no svētku dienu saraksta, lai atbrīvotu vietu Lāčplēša dienai. Latvijā šobrīd jau ir 15 tā sauktie sarkanie datumi, un, lai kopējo skaitu nepalielinātu, vairāki deputāti uzskata, ka tieši 1. maiju no svētku dienu saraksta var izsvītrot.

“Vai mēs tiešām nevarētu 1.maiju atstāt kā atzīmējamo dienu un pārcelt šo svinamo dienu uz 11.novembri. Kāpēc? Tāpēc, ka bez brīvības cīņām jau nekāda Satversme nesanāktu," debatēs Saeimā sacīja deputāts Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība).

Saeimas debatēs viens no galvenajiem argumentiem pret Lāčplēša dienas noteikšanu par svētku dienu ir tas, ka Latvijā jau ir 15 oficiālas svētku dienas. Finanšu ministrija aprēķinājusi, ka papildu brīvdiena nākamgad samazinātu nodokļu ieņēmumus par 8,6 miljoniem eiro. Tādēļ par risinājumu vairāki deputāti uzskata 1.maija izņemšanu no svētku dienu saraksta. Tādā veidā kopējais brīvdienu skaits nemainītos.

Šādu priekšlikumu uz likuma grozījumu otro lasījumu gan iesnieguši nevis koalīcijas pārstāvji, bet gan divi pie frakcijām nepiederošie deputāti – Ilmārs Latkovskis un Artuss Kaimiņš. Kā skaidro Kaimiņš, Latvija 16 svētku dienas atļauties nevar, un 1. maijs ir vienīgais datums, ko ir iespējams no svētku saraksta svītrot.

Diskusijas par 1.maiju kā svētku dienu

  “Saprotot visu šo sarakstu, 1. maijs ir vienīgais, kurš varētu tur nebūt, jo pēc tam ir 4. maijs, kura mums ir svētku diena, un arī tai ir jāpaliek,” skaidro Kaimiņš. “Bet protams, ka Lāčplēša dienai ir jābūt [svētku dienai]. Vienmēr ģimeniski mēs esam gājuši likt svecītes un tā tālāk. Tai ir jābūt praksei ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā.”

  Tikmēr Ilmārs Latkovskis piedāvājis no svinamo dienu saraksta izņemt ne tikai 1.maiju, bet arī 4.maiju, kas ir Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena. Tā vietā Latkovskis rosina par Latvijas valsts atjaunošanas dienu noteikt 21. augustu. Deputāts stāsta, ka apzinās – priekšlikumi ir provokatīvi. Taču tā Latkovskis mēģinot parādīt, ka šobrīd ar sarkanajiem datumiem Latvijā esot haoss.

  “Būtu jānošķir divas lietas, kas nav viens un tas pats – svētku dienas un brīvdienas. Varbūt cilvēkiem ir vajadzīgas brīvdienas, un cilvēki grib brīvdienas, bet svētki nenozīmē, ka obligāti jābūt brīvdienai," teica Ilmārs Latkovskis. "Tās ir pārdomājamas lietas. Arī par 11. novembri – vai tas, ja tā būs brīvdiena, vai mēs pilnīgāk pievērsīsimies šīm svinībām, ja jau no paša rīta būsim brīvi?” viņš retoriski jautā.

  Latkovskis atbalsta 1. maija izņemšanu no svētku dienu saraksta, jo neredzot pamatojumu, kādēļ tam tur jābūt. Tikmēr Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība Saeimai nosūtījusi vēstuli, kurā lūgts Darba svētkus saglabāt kā svētku dienu.

  Savienība norāda, ka 1. maijs ir brīvdiena 80 pasaules valstīs, un datumam ir īpaša nozīme Eiropas demokrātijā. Latvijas Radio aptaujāto cilvēku viedokļi ir dažādi, taču lielākā daļa brīvu vēlētos tieši 1. maiju.

  Izmaiņas svētku kalendārā Saeimā skatīs Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. Tās priekšsēdētāja Inese Laizāne no Nacionālās Apvienības stāsta, ka priekšlikumus par Lāčplēša dienas iekļaušanu svinamo dienu sarakstā komisija varētu skatīt 16.maijā.

  Saistītie raksti
  14 komentāri
  Liene Liepina
  Ja vajag brīvdienu, lai atpūstos, pavadītu to saulītē ar tuviniekiem, tad nevajag ne 1.maiju, ne 11.novembri. Brīvdienas nopelna strādājot. Valsts noteiktajai svētku dienai jāpamatojas sabiedrības izpratnē un vēlmē atzīmēt attiecīgās dienas notikumu. Ja saulītē sildīties gribētāji būtu mani bērni, es teiktu - nekā nebija, tūlīt pie darba!
  Anonīms lietotājs 23099
  1.maiju noteikti vajag atstāt kā svētku dienu, tik forši pavasarī pavadīt lieku dienu kopā ar ģimeni. Novembrī ir īsas dienas un brīvdiena tiks pavadīta mājas darbos vai sēžot pie televizora. Jā, rūpējās valdība par mūsu veselību... skumīgi
  Anonīms lietotājs 23098
  Nē, vajag atstāt kā ir tagad līdz šim un plus pievienot 11. novembrī kā svētku dienu ar sarkano. Mums Latvijā ir gana daudz melno dienu ar melno lentu. Tāpat daudzi veikali strādā. Kur tur zaudējumi valstij? Kāda starpība, kā atzīmē? Cits pa veikaliem staigājot, cits, dārzā atpūšas, vēl kādi kaut kur pie dabas. Toties brīvdiena, lai atpūstos kopā ar ģimeni, draugiem, radiem, paziņām.
  Anonīms lietotājs 18482
  Mainīt brīvdienu no maija, no pavasara, uz auksto, mitro un drēgno rudeni grib tikai tāds, kuram galvenais - dzerstiņš, jo tam der jebkurš laiks. Bet kurš grib pats vai ar ģimeni doties laukā, tam noteikti labāks ir siltais maijs. Pie tam, nedēļu pēc 11.novembra jau ir 18.novembris, atkal svētki lietū, tumsā un aukstumā, spēj tik pie galda sēdēt. Nevis braukt uz dārzu vai pie dabas. Un tiem, kuri saka, ka daudzi pasaulē nesvinot 1.maiju, varu pateikt – 1.maijs ir VIENĪGĀ svētku diena gadā, kad svētku dēļ ir slēgts pat Vatikāna gleznu muzejs.
  Anonīms lietotājs 22861
  Vot drīzāk tos sarkanos datumus, kad katru gadu ir svētdienās varētu izņemt no svētku saraksta, jo viņas neko nedod un tikai mulsina visus, kam nestandarta darba laiks.
  Anonīms lietotājs 22306
  Ja neskaita svētkus, kas vienmēr iekrīt brīvdienās (Mātes diena, Vasarassvētki, Lieldienas), tad mums ir četras svētku dienas siltajā gada laikā - 1.maija, 4.maijs, 23.jūnijs, 24.jūnijs un astoņas aukstajā gada laikā - 18.novembris, 24.decembris, 25.decembris, 26.decembris, 31.decembris, 1.janvāris, Lielā piektdiena un otrās Lieldienas. Ja tiešām izlems 11.novembri aizstāt ar 1.maiju, tad situācija jau būs pavisam traģiska - trīs pret deviņi. 11.novembris būs parasta lielveikalu apmeklēšanas diena, jo tradīciju, ko svinēt šajā dienā vienkārši nav!!!
  Anonīms lietotājs 22614
  paņem atvaļinājumu maijā un vaļojies saulē))
  Anonīms lietotājs 22861
  Varētu padomāt, ka te vieni vienīgi darba devēji komentē. Jā svētku ir daudz, bet tas ir labi - tas ir darba ņēmēju interesēs. Ir papildus laiks, ko atpūsties, ko pavadīt ar saviem tuvajiem. Ja man prasa 1. maijs vai 11. novembris, tad, protams, ka es balsoju par silto, saulaino pavasara dienu, nevis drēgno, lietaino un vējaino rudens dienu. Un beigu beigās - vai mums par maz svarīgo problēmu, ko risināt, ka jāņemās ar šādām stulbībām??!
  Ervīns Rudzītis
  Nu jā,to svētku un laiskošanās latviešiem par daudz manuprāt.Padomju laikos vēl bija kāda jēga,bet tagad kā Darba svētkiem tā ir zudusi,turklāt ja vēl dažas dienas iepriekš ir Talkas diena,un pēc dažām dienām atkal 4.maijs!!!
  Anonīms lietotājs 22306
  1.maijs ir skaista pavasara diena, ko cilvēki izmanto lai pavadītu laiku brīvā dabā kopā ar ģimeni, strādātu dārzā, daudzi starp 1.maiju un 4.maiju ņem brīvdienas un dodas ceļojumos ķert pirmos vasaras saules starus. 11.novembris būs drēgna rudens diena, ko labākajā gadījumā varēs pavadīt pie TV ekrāniem un skatīties kā ārā līst lietus. Pilnīgs vājprāts, tad labāk atņemiet brīvdienu otrajās Lieldienās, ko tāpat neviens nekad neatzīmē. Mums jau tā ir tik maz brīvdienu tieši gada siltajā sezonā un tagad būs par vēl vienu mazāk!!! 11.novembri tāpat var atzīmēt vakaros pēc darba, piedaloties visos iespējamos vakara pasākumos - svecīšu likšanās, lāpu gājienos utt, bet priekš kam brīvdienu, reāli - priekš kam?! Atņemt cilvēkiem saulainu pavasari un piešķirt drēgnu rudeni?! Jā, tas ir "pa latvisko"! Ja grib kaut ko mainīt mainīšanas pēc, tad varēju iedot brīvu augustā de jure atzīšanas dienu. Vismaz vasarā būtu brīvdiena.
  Anonīms lietotājs 17725
  Pievienojos. 15 svētku gadā ir ļoti daudz, it sevišķi ņemot vērā, kā tās ir izsijātas - tāpat arī tas rada zināmas neērtības strādājot ar partneriem citās Eiropas valstīs. Arī man jau ir vairākas reizes tā ‘pa jokam’ prasījuši no citām valstīm, cik tad bieži mēs tā svinot.
  Anonīms lietotājs 22483
  1. maijs gan tev nekādas īpašas problēmas ar partneriem ārzemēs nesagādās, jo, visticamāk, tā ir brīvdiena arī taviem patneriem. Mums nav jāvadās no tā, ko par mums padomās citi. Galu galā katrai valstij ir sava nacionālā diena, atšķiras svētku dienas. Neviens netaisās brīnīties, ka pie mums brīvdiena ir 1.maijs, kas ir brīvdiena arī lielā daļā citu pasaules valstu. Kāpēc mums vajag 2 brīvdienas novembrī, kas turklāt vienmēr iekritīs vienā un tai pašā dienā 2 nedēļas pēc kārtas, tas gan var būt neērti tiem, kam jāstrādā uz eksporta tirgiem un kas vēlas būt godīgi un samksāt darbiniekiem par darbu svētku dienā dubultā. Turkāt darbinieki pat netaisās neko tai 11. novembrī svinēt vai atzīmēt, jo, kam nu traki vajag, vietējā miesta lāpu gājienā var paspēt aiziet pēc darba.
  Anonīms lietotājs 22614
  Radinieks, kurš jau 10 dzīvo un strādā ASV, smejas, ka nezin citu tādu valsti ar tik daudzām svētku dienām kā Latvija.
  Arnolds Pētersons
  Pilnībā piekrītu,ka pirmo maiju atstāt,kā atzīmējamo dienu,bet 11.novembri,kā svetku dienu.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti