Ropažu novada dome demontēs divus no trijiem padomju okupācijas režīma pieminekļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ropažu novada dome trešdien nolēma demontēt divus no trijiem pašvaldības teritorijā esošajiem padomju okupācijas režīma pieminekļiem, kas nav apbedījuma vietas un kuri  saskaņā ar attiecīgo likumu ir jādemontē, informēja Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Haralds Burkovskis (Nacionālā apvienība).

Viens demontējamais objekts atrodas Muceniekos, kur kādreiz bijusi Padomju armijas raķešu bāze. Tajā attēlots Ļeņins ar karogu fonā. Kā piebilda Burkovskis, objekts izskatoties pēc palielinātas komjauniešu nozīmītes no betona.

Otrs demontējamais objekts ir obelisks, kas veltīts Rīgas atbrīvotājiem.

Savukārt par trešās – pie Ropažu vidusskolas esošās – piemiņas zīmes demontāžu tiks meklēts atsevišķs risinājums, un, iespējams, tiks prasīts iedzīvotāju redzējums.

Burkovskis domes sēdē informēja, ka pašvaldība ir nosūtījusi fotofiksācijas Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldei un Okupācijas muzejam, lai noskaidrotu, vai ir nepieciešams saglabāt kādas detaļas no minētajiem objektiem.

Burkovskis norādīja, ka demontāžas izmaksas būs atkarīgas no tā, vai Okupācijas muzejs kādu no šiem pieminekļiem izvēlēsies savam fondam vai arī tos vajadzēs utilizēt. Pašvaldībā ir veikti sākotnējie aprēķini, lai zinātu aptuvenās demontāžas izmaksas. Patlaban tie ir aptuveni 3000 eiro no pašvaldības budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kas būtu nepieciešami abu pieminekļu demontāžai, sacīja Burkovskis, piebilstot, ka summa būs atkarīga no Okupācijas muzeja atzinuma.

KONTEKSTS:

Eksperti valdībai piedāvās sarakstu ar 69 potenciāli demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būtu jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.

Saeima 16. jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti būs jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā ir jānosaka valdībai, kas lēmumu pieņems, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti