4. studija

Gigantiskas šķirnes suns - mīlīgs kucēns vai ēdelīgs monstrs?

4. studija

Profesors A. Danilāns

Apzinātības prakses: ko pašvaldības apmaksātos kursos apgūs Ropažu novada iedzīvotāji?

Ropažos pašvaldība iedzīvotājiem piedāvā pat apzinātības nodarbības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Apzinātības prakses kļūst arvien populārākas, un tās saviem iedzīvotājiem steidz piedāvāt pat pašvaldības. Pagājušajā gadā apzinātības prakses jau apgūtas Salaspils novadā, šogad stafeti pārņēmis Ropažu novads, kas marta beigās piedāvās iedzīvotājiem nodarbības par apzinātību.

“No vienas puses, tā ir spēja, kas mums ir iedzimta visiem. Tā ir spēja lietot pirmo personu – vārdiņu “es”. Pateikt: es zinu, es stāvu, es skatos. Tā ir apzinātības prasme. Bet, tā kā mēs ļoti bieži aizejam tādā automātiskā veidā, ka mēs pat nezinām, ko mēs darām, mēs reaģējam kā automāti, mēs pazaudējam savu cilvēcību, mēs kļūstam kā zombiji,” skaidro psihoterapeits, apzinātības prakšu vadītājs Ansis Jurģis Stabingis.

Apzinātības prakses ideja ir pamatprasmju attīstīšana, proti, apzināti cilvēks var izvēlēties, kā reaģēt, savukārt, ja cilvēks nav apzināts, reakcija ir automātiska, skaidro psihoterapeits: “Pie mājām iekāp mašīnā, brauc uz darbu un pie darba izkāp laukā. Un, kas bija pa ceļam, tas gabals ir izmontēts laukā – kur es biju, kā es braucu. Vai - lasa grāmatu un vienā brīdī saprot, ka es vairs nelasu, tad man jāšķir atpakaļ tā vieta, kur es esmu lasījis. Tajā brīdī cilvēks ir zaudējis apzinātību.”

Ropažu novada pašvaldība kopš 2017. gada īsteno projektu, kura mērķis ir veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi. Ar aptaujas palīdzību iedzīvotāji esot izvēlējušies kursus, kas varētu palīdzēt uzlabot viņu veselību, un izskatās, ka to plānots darīt ar apzinātības treniņiem.

“Apzinātības praksē šobrīd ir interese ļoti liela, mēs organizējam divas grupas, marta beigās tās uzsāks savu darbu. Un jau uz februāra sākumu mēs esam saņēmuši tik lielu iedzīvotāju interesi, kas nu jau gandrīz tūlīt būs piepildījusi limitu, kādu mēs esam noteikuši grupās,” stāsta Ropažu novada pašvaldības pārstāve Līga Mekša.

Izmantojot Eiropas Sociālā fonda un valsts budžeta finansējumu, Ropažos organizētas arī daudzas citas nodarbības, triju gadu laikā tērējot mazliet vairāk nekā 82 000 eiro.

Apzinātības prakses kļūst arvien populārākas pasaulē, taču vai tām maz ir kāds zinātnisks pamatojums? Apzinātības prakšu vadītājs apgalvo, ka tam pamatojums ir: “Tas ir ļoti racionāls, ļoti zinātniski pamatots, mūsdienās tas ir ļoti zinātniski izpētīts. Tie visi veselības efekti, labklājības, domāšanas psiholoģiskā, fiziskā, attiecību aspektos.”

LTV raidījums “4. studija” uzrunāja Ropažu iedzīvotājus, cik tad ieinteresēti viņi būtu apzinātības praksēs? Taču izrādās – viņiem tā ir pirmā dzirdēšana.

“Neko neesmu dzirdējis,” saka Artis. Tāpat atbild Pārsla, kura gan pieļauj iespēju pieteikties šādiem kursiem.

Tikmēr Vladimirs neredz jēgu apzinātības praksēm: “Man nevajadzīgi kursi. (..) Bezjēdzīgi kursi nav vajadzīgi. (..). Apzināšana... ja tev tā ir, tev tā ir, ja nav, tad nav, vari kursos mācīties, ko gribi.”

Tādēļ rodas jautājums, vai kāds uzrauga finansējuma izlietojumu un to, kas nodarbības apmeklēs. Lai nesanāk, ka pašvaldība kursus noorganizējusi pati sev.

“Mēs esam paredzējuši, jau projektu plānojot, ieviešot dažādus mehānismus, kā to nepieļaut. Projekta iznākuma rādītājs ir unikālais iedzīvotājs ar konkrētu personas kodu, līdz ar to pašvaldībai nav izdevīgi, ka viens un tas pats cilvēks ar unikālo personas kodu nāk divreiz, līdz ar to tās ir ieinteresētas piesaistīt plašāku mērķauditoriju. Otrs pasākums ir tas, ka mēs uzskaitām nevis visus iedzīvotājus, bet teritoriāli atstumtās grupas, kas ir invalīdi, bērni, seniori, mazturīgie, bezdarbnieki un cilvēki, kas dzīvo atstumtajās teritorijās. Līdz ar to pašvaldībām ir izaicinājums piesaistīt konkrēto mērķgrupu un paredzēt viņai interesējošus pasākumus, līdz ar to  mēs esam teorētiski novērsuši iespēju, ka viņi [[pašvaldību darbinieki] nāk paši,” stāsta Investīciju un Eiropas Savienības fondu uzraudzības departamenta direktore Agnese Tomsone.

Tas, ka šādas nodarbības tiek piedāvātas, acīmredzot lielā mērā ir atkarīgs no pašiem iedzīvotājiem, un teorētiski pašvaldība ir gatava piedāvāt iespēju robežās ne to vien. Pašlaik Ropažu novadā uz apzinātības praksēm ir pieteikušies 26 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti