Dienas ziņas

Atgriežas Latvijā

Dienas ziņas

Britu deputāti pārņem kontroli pār «Brexit»

Cik lietderīga ir formāla skolu reorganizācija?

Ropažos neredz īpašus finansiālus ieguvumus pēc divu skolu apvienošanas

Ropažu novada dome nolēmusi no nākamā mācību gada juridiski apvienot divas novadā esošās skolas – Ropažu vidusskolu un Zaķumuižas pamatskolu. Tādējādi plānots samazināt dažu vietnieku amata vietas, tāpat optimizācija skaršot dažus tehniskos darbinieku. Taču pedagogus tas neskars, līdz ar to skolu reorganizācija Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) gaidīto finansiālo ieguvumu nenesīs, norāda pašvaldībā.

Ropažu vidusskolā šis ir pirmais mācību gads kopš renovācijas. Līdztekus ēkas atjaunošanai ar mūsdienīgām tehnoloģijām aprīkoti arī mācību kabineti. Veiktie uzlabojumi gan nav būtiski palielinājuši audzēkņu skaitu. 500 skolēniem paredzētajā ēkā joprojām zinības apgūst 310.

"Kopumā pēdējo piecu gadu laikā kopējais skolēnu skaits ir diezgan nemainīgs. Vienu gadu ir par 2-3 skolēniem mazāk, nākamajā atkal vairāk," sacīja Ropažu vidusskolas direktora amata pienākumu izpildītājs Fēlikss Svirskis.

Tikmēr Zaķumuižas pamatskolā, kas arī ir Ropažu novada mācību iestāde, telpas jau sen kļuvušas par  šauru. "Protams, neviens ārpus klases nesēž, bet, domājot par nākotni, par kompetencēm, par citādu mācīšanās pieeju, tas ir izaicinājums," atzina Zaķumuižas pamatskolas direktore Inta Ozola.

No nākamā mācību gada paredzēts abas mācību iestādes juridiski apvienot. Tādējādi tām būs viens nosaukums un arī viens direktors. Samazinātas tikšot arī dažu vietnieku vietas, un optimizācija skaršot arī dažus tehniskos darbiniekus.

Tomēr joprojām vienā ēkā būs pārāk daudz, bet otrā pārāk maz vietu.

"Mēs nākotnē redzam, ka šīs abas izglītības iestādes nevis būs kā konkurentes, bet kā sadarbības partneri, un nākotnē šis jautājums par konkurenci nepastāvēs," klāstīja Ropažu novada domes priekšsēdētāja vietniece Renāte Gremze.

Vai izdosies sapludināt vēsturiskās robežas starp Zaķumuižu un Ropažiem, vēl grūti spriest, tomēr jau šobrīd ir skaidrs, ka šī skolu reorganizācija nenesīs IZM gaidīto finansiālo ieguvumu.

"Šī reforma ir tieši orientēta uz novada izglītības tīkla sakārtošanu. Ja mēs skatāmies valstiskā līmenī, tad droši vien, ka mūsu pienesums uz pedagogu samazinājumu, kas tādā veidā dotu savu artavu pārējo pedagogu algu palielināšanai, noteikti šeit nebūs, jo mēs neplānojam, ka mums šeit būtu pedagogu samazinājums," skaidroja Gremze.

Abu skolu vadība gan uzskata, ka šāda apvienošana ļautu kaut daļēji atrisināt pedagogu trūkumu un uzlabotu mācību kvalitāti.

"Mēs paņemam no katras skolas spēcīgākos skolotājus. Mēs nodrošinām viņiem iespēju strādāt tajā priekšmetā un tajā klašu grupā, kurā viņi jūtas visstiprākie, un šādā veidā mēs būvējam pamazām, apmēram piecu gadu laikā, to skolu spēcīgu un stipru abās novada vietās," sprieda Zaķumuižas pamatskolas direktore Inta Ozola.

IZM apkopotā informācija liecina, ka šādas reorganizācijas nav retums. No 25 lēmumiem par izglītības iestāžu apvienošanu un pievienošanu citai izglītības iestādei 15 gadījumos izglītības programmu īstenošanas vietas nav mainījušās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt