Romu integrēšanai Latvijā piedāvā veidot atsevišķus ciematus

Lai sekmētu čigānu jeb romu integrāciju Latvijas sabiedrībā, varētu veidot atsevišķus ciematus, kur čigāni varētu dzīvot un strādāt. Šādu priekšlikumu izteicis Latvijas Čigānu biedrības vadītājs Normunds Rudevičs.

Piedāvājums nācis laikā, kad Latvijas Čigānu biedrība sākusi valsts lielāko pilsētu apmeklējumu, kurās ar pašvaldību pārrunās čigānu jeb romu integrācijas jautājumus.

Tiekoties ar Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētāju Inesi Boķi, Starptautiskās romu savienības viceprezidents Normunds Rudevičs uzsver, ka šobrīd Eiropā dzīvo 20 miljoni romu tautības cilvēku, no kuriem liela daļa nespēj iekļauties mūsdienu sabiedrībā. Šai problēmai ir pievērsusies arī Eiropas Komisija, atvēlot 26 miljardus latu romu stāvokļa uzlabošanai. „Šodien mēs sadarbībā ar valsti varam veidot un izmantot tos līdzekļus, lai nodrošinātu tos cilvēkus, kas šeit dzīvo,” saka Rudevičs.

Viena no Latvijas romu organizāciju idejām, kā veicināt čigānu integrāciju, ir veidot atsevišķus ciematus, kur dzīvotu, strādātu un savas kultūras tradīcijas koptu romu tautības cilvēki. Šim mērķim tad arī varētu piesaistīt atvēlētos Eiropas līdzekļus. „Mēs varam ar šo modeli ievilināt vairāk līdzekļu no Eiropas,” saka Rudevičs.

Šādu modeli atbalsta arī tiesībsargs Juris Jansons. Viņs ir gandarīts, ka šo piedāvājumu izteikuši romu organizāciju pārstāvji. „Iepriekšējās integrācijas metodes nav bijušas diez ko efektīvas. Protams, tie centieni ir bijuši, bet, neizprotot romu tautas kultūru vai neizprotot šos cilvēkus, veidojas nepareiza politika un nepareizas programmas,” norāda tiesībsargs.

Atbalstu romu iniciatīvai pauž arī Valmieras pilsētas pašvaldība, tiesa gan, Valmierā nav brīvu zemes platību šāda ciemata izveidei. Boķis uzver, lai romu intergācija noritētu sekmīgāk, jāpanāk, lai čigānu bērni apmeklē skolas. „Arī viņiem jānāk pretīm un jājūt, ka laiki mainās, dzīve strauji iet uz priekšu un tehnoloģijas iet uz priekšu. To, ka viņiem ir saglabājušas tradīcijas un dzīves veids, tas ir labi, bet ir jāpaiet arī izglītības virzienā,” uzsver Boķis.

Rudevičs uzskata, Latvijā par Eiropas naudu varētu veidot trīs vai pat četrus šādus ciematus. Vidzemē atbalstu šai idejai pagaidām ir paudusi Madonas novada pašvaldība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt