Dienas ziņas

Bijušās Mežciema sanatorijas nākotne neskaidra

Dienas ziņas

Pašvaldību vēlēšanas – jau nākamnedēļ

Robežsargi atklāj 134 viltotus Covid-19 testus

Robežsargi atklāj 134 viltotus Covid-19 testus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veicot imigrācijas kontroli, ceturtdien, 27. maijā, konstatēti divi cilvēki, kuri mēģinājuši ieceļot Latvijā ar viltotiem Covid-19 testiem. Kopš 15. janvāra, kad šāda prasība stājusies spēkā, robežsargi atklājuši vairāk nekā 130 šādus gadījumus. No 1. jūlijā gan visā Eiropā spēkā būs digitālais Covid-19 sertifikāts, kas pret viltojumiem būšot drošāks, ja vien viltots netiks pats vakcinācijas fakts.

Šķērsojot Latvijas robežu, kopš pagājušā gada rudens nepieciešams digitālais apliecinājums jeb "Covid pass", bet no šā gada 15. janvāra arī negatīvs Covid-19 tests, kas veikts ne agrāk kā pirms 72 stundām. Lai pārbaudītu, kā tas tiek ievērots, Grenctāles robežpunktā atkal atgriezušies robežsargi. Kravu pārvadātāji gan var traukties tālāk. Apturētas tiek tikai vieglās automašīnas.

Kopumā kopš šīs prasības ieviešanas robežsargi konstatējuši 134 personas, kuras uzrāda viltotus testus vai tādus, kas neatbilst robežsardzes rīcībā esošajiem paraugiem. Starp šīm 134 personām ir 47 Ukrainas pilsoņi, 29 Latvijas un 23 Lietuvas pilsoņi.

"Tendence ir tāda, ka aizvien vairāk robežsargi konstatē viltošanas gadījumus. Ja sākotnēji pirmajos mēnešos bija nulle konstatēto viltojumu, tad šobrīd aizvien biežāk.

Dominējošie ir Ukrainas pilsoņi. Nemācēšu teikt, kādā veidā viņi šos testus iegūst, bet katrā ziņā analīzes viņi nav nodevuši," stāstīja Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone.

Lai atjaunotu brīvu pārvietošanos Eiropā, saskaņā ar Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Parlamenta panākto vienošanos no 1. jūlija sāks darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kas apliecinās, ka cilvēks ir vai nu vakcinējies, izslimojis Covid-19 vai arī veicis Covid-19 testu,

Sertifikātu iedzīvotāji varēs lejuplādēt savos viedtālruņos vai nepieciešamības gadījumā izdrukāt papīra formātā.

Šāds sertifikāts arī būšot drošāks pret viltojumiem, jo dati, ko sistēmā ievadījusi medicīnas iestāde, ir šifrēti un apstiprināti, līdzīgi kā ar elektronisko parakstu.

"Es nevarēšu paņemt kāda cita cilvēka QR kodu un mēģināt to pārģenerēt ar citiem personas datiem. Tad viņš vairs nenolasīsies kā derīgs dokuments. Tāpat kā, piemēram, ir ar e-parakstītu dokumentu," skaidroja Nacionālā veselības dienesta IT projektu koordinators Māris Dreimanis.

Plānots, ka digitālā Covid-19 sertifikāta tīmekļvietne darbību uzsāks 1. jūnijā, bet visā Eiropā  digitālais sertifikāts  būs spēkā no 1. jūlija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti