Rīta intervija

Jānis Lange: Sagaidām, ka ceļu nozare būs viena no svarīgākajām valdības prioritātēm

Rīta intervija

Finanšu ministrs: 2020.gada budžeta prioritātes ir izglītība un veselība

Guntis Pujāts: Robežsardze jau maijā sākusi pārbaudi par austrumu robežas izbūvi

Robežsardzes priekšnieks: Nozāģētie koki no robežjoslas nav pazuduši

Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts noliedz medijos izskanējušo informāciju, ka robežjoslas iekārtošanas laikā nozāģētie koki esot pazuduši. Pujāts intervijā Latvijas Radio norādīja, ka koki no robežjoslas gan ir izvesti, bet šo situāciju robežsardze var risināt ar darbu izpildītāju.

ĪSUMĀ:

  • Mediji vēstīja: robežjoslas ierīkošanas laikā nozāģētie vērtīgie koki ir pazuduši.
  • Robežsardzes priekšnieks Pujāts: Koki ir izvesti, bet nav pazuduši.
  • Pujāts: Darbu izpildītājs informēja, ka koki izvesti, bet robežsargi to nav saskaņojuši.
  • Pujāts: No uzņēmuma “ir iespējams veikt ieturējumus, ja tam ir pamats”.
  • Pujāts par IDB izmeklēšanu: Pašlaik sniegtā informācija sabiedrībai rada maldīgu priekšstatu.

TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka pie Krievijas robežas Ciblas novadā robežas ierīkotāji izcirtuši desmitiem hektāru meža un nozāģētie koki vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā esot pazuduši.

Raidījums vēstīja, ka šī gada sākumā robežjoslas tīrīšana sākās Ciblas novada Līdumnieku pagastā. Maija beigās Iekšējās drošības dienests (IDB) un Dabas aizsardzības pārvalde pamanīja, ka nomaļā vietā gar robežu izcirsta nevis 12 metru, bet 50 un vietām pat 80 metru plata josla. Lielākajā daļā platību aizvākti celmi, zeme uzfrēzēta un nolīdzināta. Vērtīgākie zāģbaļķi esot aizvesti, palikušas tikai dažas kaudzes ar mazvērtīgu malku. Raidījums norādīja, ka Gulbju un Platpirovas dabas liegumā īpaši aizsargājamā purva mežu biotopā robežas ierīkotāji izcirtuši ap trīs hektāriem meža. Nocirsto koku vecums te bijis ap 170 gadiem. Par koku nociršanu dabas liegumos paredzēta kriminālatbildība.

Pujāts savukārt Latvijas Radio norādīja, ka robežjoslas labiekārtošanas laikā saskaņā ar noteikumiem ir paredzēta arī koku izciršana un citi robežjoslas ierīkošanas darbi. Viņš sacīja, ka objekts vēl nav nodots ekspluatācijā un pie nodošanas ekspluatācijā vērtēs arī pakalpojuma kvalitāti, bet arī darbu laikā ir nodrošināta projekta uzraudzība saskaņā ar līgumu un tiek vērtēta atbilstība prasībām.

Pujāts apstiprināja, ka robežsardzei ir informācija, ka “zināms daudzums koku” no robežjoslas ir izvests, bet robežsargi nav saskaņojuši nekādu koku izvešanu, bet gan norādījuši, ka nozāģētie koki jākrauj krautuvē.

Koki nav pazuduši, jo robežsardze saņēma atbildi no pakalpojumu sniedzējiem, kuri  apstiprināja, ka koki ir izvesti, skaidroja Pujāts, norādot, ka saskaņā ar līgumu darbu izpildītājam ir tiesības vest kokus uz savām krautuvēm.

Viņš uzsvēra, ka tas ir līguma izpildes process, “ir iespējams veikt ieturējumus, ja tam ir pamats”, un tas risināms civiltiesiskā kārtībā.  

Pujāts arī pauda, ka pašlaik publiskajā telpā izskanējusī informācija par iespējamiem pārkāpumiem robežjoslas būvniecība saistībā ar  uzsākto izmeklēšanu rada maldīgu priekšstatu sabiedrībā. Viņš sacīja, ka būtu labāk, ja informācija būtu sniegta tad, kad kriminālprocesā jau ir celtas apsūdzības vai pat lieta nodota tiesai, jo tad būtu nostiprināti pierādījumi un būtu lielāka skaidrība.

KONTEKSTS:

Iekšējās drošības birojs (IDB) šonedēļ aizturējis bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru. Viņš tiek turēts aizdomās par pilnvaru pārkāpšanu un krāpšanas atbalstīšanu. Lietā tika aizturētas vēl trīs personas, no kurām divas ir būvuzņēmuma "Igate" darbinieki.

IDB ir aizdomas par nelikumībām būvniecības procesos, izbūvējot un iekārtojot Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežu. Kriminālprocesā vēl vienam robežsardzes darbiniekam piemērots statuss – persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess.

Būvniecības procesā konstatētas iespējamas neatbilstības tehniskajai specifikācijai, kā arī tika pieļauta patvaļīga koku izciršana robežjoslā.

Uzņēmuma finanšu darījumos esot saskatāmas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas pazīmes, par ko arī uzsākta izmeklēšana. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt