Panorāma

Vienotība mainīsies

Panorāma

Rudens kamermūzikas festivāls

Latgales piloti - sertificēti glābēji

Robežapsardzes piloti iegūst arī glābēju kvalifkāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes piloti ieguvuši īpašu sertifikātu, kas apliecina, ka viņi ir gatavi ne tikai sargāt robežu, bet arī meklēt un glābt cilvēkus, kā arī dzēst ugunsgrēkus. Rēzeknes novadā pie Adamovas ezera apmācību kursu pabeigušie piloti parādīja savas iemaņas meklēšanas-glābšanas operācijās ar ārējo piekari.

"Ierodoties meklēšanas darbu vietā, helikopters sākumā veica meklēšanu, precizēja situāciju, kas notiek rajonā, par to, kā notiek mācības stāsta Robežsardzes Aviācijas dienesta helikoptera jaunākais pilots Ēriks Gražulis. "Ir avarējusi vieglā vienmotora lidmašīna, ūdenī bija novērojamas divas personas. Ūdenī tika nolaists glābējs, kurš novērtēja situāciju, tika uzņemts pirmais cietušais uz borta. Tā kā viņš bija viegli cietis, viņš tika nogādāts krastā."

Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes glābšanas komanda gluži kā reālā negadījumā reaģē un meklē Adamovas ezerā iekritušā lidaparāta apkalpi, glābj cietušos. Teorētiskās un praktiskās iemaņas dienesta piloti apguvuši ASV instruktoru vadītajās apmācībās.

"Priority 1 Air Rescue" viceprezidents Marks Torass atzīst, ka Latvijas piloti ir gatavi veikt kvaliicētus glābšanas darbus. "Mēs sākām ar iekšzemes glābšanas operācijām, tad pagājušajā gadā mācījām ārzonas meklēšanas un glābšanas iemaņas. Šogad atgriezāmies un trenējām ārkārtas situācijām un darbu ar ārējo piekari un “bembi bucket” ūdens tvertni," par mācību saturu stāsta Torass.

Aviācijas pārvalde izveidota pirms pieciem gadiem, taču galvenais aviācijas spēks meklēšanas - glābšanas darbu veikšanai līdz šim atradās tikai Latvijas vidienē. "Faktiski austrumu reģionā veidojas resurss, kurš būs gatavs papildus pamatfunkcijas veikšanai robežuzraudzības operāciju veikšanai, var arī veikt meklēšanas un glābšanas operācijas, it īpaši pierobežas rajonos, kuros ietilpst gan cilvēku meklēšana un glābšana, tajā skaitā izmantojot vinču, virs mežiem, virs ezeriem, grūti pieejamās vietās, gan arī dažāda veida nelaimju seku novēršana," par pilotu gatavību stāsta pulkvedis Aleksandrs Šukšins.

Ugunsdzēsējiem – glābējiem Aviācijas dienesta atbalsts visvairāk nepieciešams pavasara plūdos un vasaras sezonā. "Ja mēs paskatāmies tādu lielu statistiku, teiksim, meža ugunsgrēki, nu ik 4-5 gadi meža un kūdru purvu ugunsgrēki uzplaukst ar diezgan tādu nu, spēcīgu apjomu un tad ik 4-5 gadi tā cīņa pārvēršas jau par lielu kauju," Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Intars Zitāns uzsver glābēju nepieciešamību kritiskās situācijās.

Glābēju apmācīšana izmaksājusi ap 20 000 eiro un pilotu skaits ir pietiekošs, lai nodrošinātu 24 stundu dežūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti