Ministrs norādīja, ka šāds lēmums pieņemts, "ņemot vērā, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu".
Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) August 13, 2020
Kā Latvijas Radio norādīja ministrs, sankciju noteikšanu sliecas atbalstīt vairāki viņa uzrunātie kolēģi no dažādām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Pēc Rinkēviča domām, sankciju noteikšana gūs vienbalsīgu atbalstu.
“Mēs uzskatām, ka tas ir brīdis, kad no aicinājumiem ir jāpāriet pie konkrētiem darbiem. Konkrētiem un simboliskiem aktiem, nosakot sankcijas pret tām Baltkrievijas amatpersonām, kuras ir atbildīgas gan par vēlēšanu falsifikāciju, gan par attiecīgu lēmumu pieņemšanu par miermīlīgo protestētāju izdzenāšanu. Rīt ir ES Ārlietu padome, kurā ir paredzēts politiski diskutēt par šo jautājumu un es pieņemu, ka tiks pieņemts attiecīgs lēmums uzsākt sankciju sagatavošanas procedūru. Tam ES ir noteikta darba grupa un procedūra, kas sagatavos lēmumprojektu par konkrētu personu sarakstu, kas tad arī Padomei būs jāapstiprina. Es vakar arī diezgan daudz apspriedu situāciju ar kolēģiem no citām ES dalībvalstīm. Mēs secinājām, ka situācija neattīstās tā, kā mēs esam aicinājuši to darīt, un šis ir nākamais loģiskais solis," Latvijas Radio skaidroja ministrs.
KONTEKSTS:
Baltkrievijā iedzīvotāji protestē pret svētdien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,08% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 10,9%.
Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels paziņojis, ka piektdien, 14. augustā, sasauks Ārlietu padomes ārkārtas sanāksmi, kur tiks apspriesti steidzami jautājumi, kuru vidū ir situācija Vidusjūras austrumu daļā, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas un notikumi Libānā.
Aicinājumu sarīkot šādu sanāksmi, lai apspriestu situāciju Baltkrievijā, pirmā izteica Polija, kurai pievienojās arī citas valstis.
Otrdien, 11. augustā, izplatītajā Eiropas Savienības augstā pārstāvja paziņojumā tika minēts, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas.
Iepriekš Rinkēvičs paudis, ka Eiropas Savienības sankciju noteikšana pret Baltkrieviju nozīmētu pilnīgu tās ieraušanu Krievijas ietekmes sfērā, kas radītu zināmas problēmas.