Rinkēvičs: Hormuza šaurumā aizturētā tannkuģa apkalpe ir ģeopolitiskās spēles ķīlnieki

Otrdien, 30. jūlijā, Latvijā tikās Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto un Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Puses pārrunāja vairākus jautājumus, tomēr uzmanības centrā bija situācija ar Hormuza šaurumā sagrābto britu tankkuģi, uz kura atrodas Latvijas valstspiederīgais. Rinkēvičs preses konferencē pauda viedokli, ka kuģa apkalpe kļuvusi par ģeopolitiskās spēles ķīlnieci.

Rinkēvičs: Hormuza šaurumā aizturētā tannkuģa apkalpe ir ģeopolitiskās spēles ķīlniekiRihards Plūme

  Britu tankkuģi „Stena Impero” ar 23 apkalpes locekļiem, tostarp vienu Latvijas valstspiederīgo, Irānas Revolucionārā gvarde Hormuza šaurumā sagrāba 19. jūlijā. Ir gūts apstiprinājums, ka aizturētajam Latvijas pilsonim tikusi nodrošināta iespēja sazināties ar tuviniekiem, kā arī gūts apliecinājums tam, ka viņa drošībai, veselībai un dzīvībai briesmas nedraud. Lai valstspiederīgajam nodrošinātu konsulāro palīdzību, Latvija cieši sadarbojas ar Somiju, kurai Teherānā ir vēstniecība.

  Latvijā otrdien ieradās Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto, kurš tikās ar Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Lai gan puses pārrunāja vairākus jautājumus, tomēr uzmanības centrā bija situācija ar Hormuza šaurumā britu tankkuģi. Rinkēvičs apliecināja, ka Somija aktīvi palīdz Latvijai šajā situācijā. Otrdienas rītā intervijā Latvijas Radio ministrs izteicās, ka pastāv teorētiska iespēja, ka Irāna daļēji atbrīvo Hormuza šaurumā aizturētā britu tankkuģa apkalpi, tostarp kapteiņa palīgu no Latvijas. Tādējādi uz kuģa tiktu atstāta tikai pati vadība, tomēr pašlaik nekādu šādu signālu neesot. Savukārt kopīgā ministru preses konferencē Rinkēvičs skaidroja, ka kuģa apkalpe kļuvusi par ģeopolitiskās spēles ķīlnieci un joprojām nevar paredzēt, kad tā varētu tikt atbrīvota.

  "Mūsu galvenais mērķis ir pārliecināties, ka cilvēkiem nekā netrūkst. Ir jautājumi, kas tiek risināti ikdienas režīmā. Ja šis būtu klasisks konsulārais gadījums, tad varbūt mēs varētu runāt par konkrētiem apkalpes un kuģa atbrīvošanas termiņiem. Mēs saprotam, ka šeit pastāv nopietna ģeopolitiskā komponente. Irānas puse norādījusi, ka britu tankkuģa aizturēšana ir saistīta ar Irānas tankkuģa aizturēšanu Gibraltārā," sacīja Rinkēvičs.

  Savukārt Hāvisto skaidroja to, kāda sadarbība šobrīd pastāv starp Somiju un Latviju, lai situāciju atrisinātu. "Mēs ceram, ka mūsu konsuls šonedēļ varētu apmeklēt šo kuģi. Mūsu prasības Irānai bija nodrošināt apkalpei komunikācijas iespējas, lai viņi varētu sazvanīties ar savām ģimenēm, un to, lai apkalpe tiktu atbrīvota. Starp Somiju un Latviju ir bijusi lieliska sadarbība. Ar ministru Rinkēviču mēs sazināmies arī telefoniski un cieši sekojam notikumu attīstībai," norādīja Hāvisto.

  Somijas vēstnieks vairākkārt bijis uz pārrunām Irānas Ārlietu ministrijā un ticies ar Irānas amatpersonām. "Paudām raizes par jūrnieku atrašanās vietu un to, vai apkalpe, ieskaitot latviešu jūrnieku, saņem pārtiku, dzeramo ūdeni un nepieciešamības gadījumā arī medicīnisko palīdzību. Kontaktus ar mūsu vēstniecību uzturam katru dienu, un šīs nedēļas sākumā esam saņēmuši indikācijas, ka mūsu konsuls drīkstēs apmeklēt kuģi, satikt jūrniekus un savām acīm pārliecināties, ka viss ir kārtībā," skaidroja Hāvisto.

  Pēc Rinkēviča teiktā, Latvija šobrīd uztur sakarus arī ar Indijas konsulu, kuram jau ir bijusi izdevība apmeklēt aizturēto kuģi un tikties ar tā komandu. "Diemžēl šie cilvēki ir kļuvuši par zināmiem ķīlniekiem tādā plašākā ģeopolitiskā spēlē un mūsu pirmais uzdevums ir nodrošināt maksimāli viņu tiesību ievērošanu," teicis Rinkēvičs.

  Lai parūpētos par kuģu drošību Hormuza šaurumā, Lielbritānija izteikusi priekšlikumu izveidot Eiropas valstu vadītus kuģošanas aizsardzības spēkus Persijas līcī. Šādu misiju kopīgi varētu vadīt Lielbritānija un Francija. Savukārt ASV vēlas izveidot Hormuza šauruma aizsardzības koalīciju un aicinājums tajā iesaistīties izteikts arī Latvijai. Latvijas Ārlietu ministrija norādījusi, ka Latvija šobrīd vērtē iespējas sniegt ieguldījumu starptautiskajos centienos, kas vērsti uz drošības un stabilitātes veicināšanu reģionā.

  Abi ministri apsprieduši arī ASV ierosinājumu veidot koalīciju, kuras dalībvalstis varētu pavadīt komerciālos kuģus vairākos šaurumos Arābijas pussalas piekrastē. Pēc Rinkēviča teiktā, neskaidrību par šo jautājumu ir daudz. "Mums arī nav tādu līdzekļu, tādu kuģu, lai piedalītos, bet mums ir pieredzes bijušas iepriekš, kur Latvijas virsnieki ir bijuši kā komandvadības elements kādā no operācijām," norādīja Rinkēvičs.

  Pagājusi jau pusotra nedēļa, kopš Irāna starptautiskajos Hormuza šauruma ūdeņos aizturēja britu tankkuģi "Stena impero". Tā tiek uzskatīta par atbildi Lielbritānijas solim pie Gibraltāra aizturēt irāņu kuģi, kurš, ļoti iespējams, pārkāpa pret Sīriju vērstās sankcijas, piegādājot valstij naftu.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti