Rīta Panorāma

Latvijas Dabas muzejā izstāde "Rozes 2020"

Rīta Panorāma

Senās mūzikas festivāls. Latvijas Radio koris. Baroka un renesanses meistardardarbi

Intervija ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču

Rinkēvičs: Covid-19 nav pases

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tiks anketēti, kā arī vajadzības gadījumā uzraudzīti visi iebraucēji no ārvalstīm, jo saslimstība ar Covid-19 nav atkarīga no pilsonības, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Gan ārvalstu tūristiem, gan Latvijas valstspiederīgajiem, kuri atgriežas mājās, būs jāaizpilda anketa, apņemoties ievērot drošības pasākumus.

"Mēs nevaram pieļaut domu, ka vīrusam ir pase – vīrusam pases nav. Jebkurš, kas iebrauc no sarkanās, dzeltenās zonas vai citas valsts, var būt bijis saskarē ar kādu vīrusa nēsātāju, pats var būt vīrusa nēsātājs, un tas var būt Latvijas pilsonis, ASV pilsonis un tā tālāk," sacīja Rinkēvičs.

Viņš atzina, ka termiņuzturēšanās atļaujas vai vīzas anulēšana būs vēl papildu Latvijas iedzīvotājus sargājošs elements. Pēc ministra teiktā, ja iebraucējs nerespektē Latvijas likumus, tad viņu var izraidīt no valsts. Par šo mēru bijušas plašās diskusijas ar juristiem, un, pēc Rinkēviča domām,

panākts samērīgs princips, ka katru gadījumu izvērtēs individuāli, izraidot par atkārtotu pašizolācijas noteikumu pārkāpumu.

Tā kā par normu vēl jābalso Saeimai, ministrs paredz plašas diskusijas arī parlamentā.

Rinkēvičs cer, ka pēc pieņemšanas tā nebūs tikai deklaratatīva norma, bet patiešām tiks piemērota. 

Normu pēc pieņemšanas piemēros Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Tās priekšnieka vietniece Maira Roze žurnālistiem stāstīja, ka sekos ministra teiktajam un atkārtotu pārkāpumu gadījumos varētu vīzu vai uzturēšanās atļauju anulēt. Tikšot gan vērtēts samērīgums, kā arī tas, vai, piemēram, pārkāpējs ir kāda Latvijas pilsoņa ģimenes loceklis.

Pēc atgriešanās no Covid-19 smagi skartajām valstīm ikvienam jāievēro 14 dienu pašizolācija. Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā pieejama informācija par valstīm, no kurām atgriežoties tas jādara, un saraksts tiek atjaunots katru piektdienu. Pašizolāciju pastiprināti uzraudzīs policija, kā arī līdzcilvēki ir aicināti ziņot par pašizolācijas pārkāpumiem. Par pārkāpumiem cilvēki tiks sodīti, izvērtējot katru individuālo gadījumu. Paredzēts, ka trešo valstu pilsoņiem vispirms tiks uzlikts līdz 2000 eiro sods par pārkāpumu, un tikai atkārtota pārkāpuma gadījumā viņi no valsts tiks izraidīti.

Vienlaikus Rinkēvičs norādīja, ka valdības apstiprinātā anketēšana un uzraudzība ir līdzīgi kā ceļu satiksmes noteikumu ievērošana. "Mēs tos ievērojam savās interesēs, bet nekad visus neizķersim," sacīja politiķis. Negodprātīgi cilvēki, kuri neinformēs par to, ka bijuši Covid-19 smagi skartā valstī, beigās apkrāps paši sevi, apdraudot savus līdzcilvēkus.

"Ja viņš domā, ka tādējādi viņš apkrāpj kādu ļauno valsti, tad viņš maldās, jo tā cilvēks apdraud tikai sevi un savus tuviniekus," sacīja ministrs.

Rinkēvičs aicināja arī vietējo iedzīvotājus neatslābt, jo Covid-19 izplatās arī Latvijā, ne tikai no iebraucējiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai no ceturtdienas, 16. jūlija, Latvijā tiks reģistrēts ikviens ieceļotājs, kurš ieradīsies valstī, izmantojot starptautisko pārvadātāju pakalpojumus. Ceļotājus ar privāto transportu pārbaudīs izlases kārtībā, bet pēc aptuveni mēneša paredzēta arī elektroniska reģistrācijas sistēma.

Jūlija sākumā Latvijā bija vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām, kā arī saīsināt kafejnīcu un restorānu darbības laiku.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti