Rinkēvičs: Arī pēc Parīzes teroraktiem Šengenas zona jāsaglabā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs stingri iestājas par to, ka arī pēc terora aktiem Parīzē Šengenas zona saglabājama. Viņš norāda –  terorakti Eiropā liecina, ka teroristi ir nevis iebraucēji, bet cietušo valstu iedzīvotāji. 

Pēc pirmā šoka pārvarēšanas daudziem rodas  jautājums – vai šis nav brīdis, kad pārskatīt Šengenas zonas ēnas puses? Brīva cilvēku plūsma starp Eiropas Savienības valstīm jau ilgstoši piesaukta kontekstā ar drošības riskiem.

“Es tomēr domāju, ka, ja mēs tagad tiešām domājam, ka mēs ieviesīsim robežkontroli un tas atrisinās visas problēmas, diemžēl ne..” LTV pauda Rinkēvičs.

Viņš atgādināja, ka par Šengenas zonas likteni sprieda jau pēc janvārī notikušajiem uzbrukumiem satīriskā žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijai.

“Protams, ka ir dažādi viedokļi, bet tomēr, ja mēs sāksim padoties šādiem vilinājumiem, tad mēs faktiski sākam zaudēt paši sevi, un tā jau ir teroristu uzvara, tāpēc es gribētu cerēt - lai kāds būtu šoks, rīcība būtu racionāla,” sacīja ministrs. 

Tomēr radikāli lēmumi un attiekšanās no Eiropas pamatvērtībām – tai skaitā brīvas cilvēku plūsmas starp savienības valstīm – būtu teroristu uzvara, uzskata Latvijas ārlietu ministrs.

“Francijas valdības valdība ir ieviesusi pagaidu robežkontroli, kas ir pilnībā atbilstoši Šengenas zonas kodeksam. Tajā pašā laikā es būtu ļoti piesardzīgs teikt, ka tikai un vienīgi robežkontroles trūkums Eiropas Savienības iekšienē ir bijis cēlonis tam, ka notiek šis terorakts,” pauda Rinkēvičs.

Iepriekšējos teroraktos Parīzē, Kopenhāgenā, Briselē pastrādājuši nevis iebraucēji, bet vietējie iedzīvotāji. Tāpēc ārlietu ministra ieskatā terorakts nav pamats apsvērt par Šengenas zonas likvidēšanu.

Viņaprāt, daudz vairāk enerģijas jāvelta Eiropas valstu drošības dienestu stiprināšanai, jo, neskatoties uz to, ka kopš janvāra uzbrukuma “Charlie Hebdo” redakcijai drošības pasākumi Parīzē tika daudzkāšoti un publiskās vietās dežurēja bruņoti kārtības sargi, vakarnakt pierādījās – ar to nav bijis pietiekami. Līdzīgās domās ir arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

“Kas ir ļoti būtiski, tās ir tās lietas, kas tika sāktas Latvijas prezidentūrā. Mēs runājām par pasažieru datu reģistru, mēs runājām par kopējo ieceļošanas/izceļošanas sistēmu, kas diemžēl smago birokrātisko procedūru dēļ tik raiti nevirzās uz priekšu, un man jāatzīst, ka diemžēl tieši šādi traģiski notikumi ir katalizatori, lai politiskais dialogs ātrāk nonāktu līdz konkrētiem lēmumiem un normatīviem aktiem,” LTV pauda Kozlovskis.

Iekšlietu ministrs Francijas dienestiem apliecinājis Latvijas gatavību palīdzēt, ja šāds lūgums izskanētu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti