4. studija

Invalīdu šķirošana: kuras grupas invalīdi drīkst kapos iebraukt bez maksas?

4. studija

Cik gadu nepieciešams, lai pašvaldība samaksātu kompensāciju par bedrē sabojātu auto?

Kāpēc rindas pēc pamatdokumentiem joprojām nav mazinājušās?

Rindu mazināšanai PMLP sola saīsināt dokumentu noformēšanas laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vēl joprojām cilvēkiem ir problēmas ar garajām rindām Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), kad jāierodas nokārtot dokumenti, kuriem beidzies termiņš. Ne tikai garās rindas, bet arī informācijas iegūšana ir gandrīz neiespējama. Solījumi ir ieilguši, par situāciju informē arī Tiesībsarga biroju. PMLP sola aktivizēt klientu apkalpošanas procesu, samazinot dokumentu noformēšans laiku.

Mūsu skatītāja mainījusi uzvārdu un saņēmusi ziņu, ka 30 dienu laikā jānokārto jaunie dokumenti. Žanete raidījumam "4. studija" stāsta: "Sakarā ar uzvārda maiņu manas pases derīguma termiņš izbeidzas pēc 15 dienām. Sekojot ieteikumiem, esmu mēģinājusi pieteikties, izmantojot aplikāciju "Qticket", taču brīvu vietu nav, iepriekšējais pieraksts nav pieejams, nodaļu sazvanīt nav iespējams, informācijas par iespēju iegūt personas dokumentus nav. Ja nav pases, nevaru iegādāties nepieciešamos medikamentus! Kā paraugu vēlos minēt CSDD (Ceļu satiksmes drošības direkciju), kur pilnīgi visus dokumentus nomainīju 30 minūšu laikā."

PMLP direktora vietniece, sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe apstiprina: "Jā, Liepājas nodaļa ir ļoti apmeklēta. Ierasti no rīta nodaļas izdala konkrētu numuriņu skaitu un konkrēts numuriņu skaits ir arī "Qticket" lietotnē. Šobrīd Liepājas nodaļā ir paredzēts papildināt personāla daudzumu, tur būs papildu darbinieks, kas nedaudz to rindu mazinās."

Ieilgušie solījumi, ka tiks palielināts darbinieku skaits un mazinātas rindas, sasnieguši arī Tiesībsarga biroju.

Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Ruta Siliņa skaidro, ka "Tiesībsarga birojā ienāk gan jautājumi, gan sūdzības, mēs to redzam pēc publiskās telpas. Mēs saņēmām detalizētu atbildi, kādas ir plānotās aktivitātes no PMLP puses, lai stiprinātu šo iestādi. Tas, ko viņi mums toreiz atbildēja, bija sekojošais, ka

viņi aktivizēs klientu apkalpojošo procesu, samazinot to laiku, kas ir paredzēts dokumentu noformēšanai.

Tajā vēstulē viņi gari un plaši izklāstījuši par tām darbībām, kuras viņi ir veikuši, lai varētu nodrošināt taisnīgus darba apstākļus, tai skaitā arī atlīdzību, tādējādi piesaistot arī papildu darbiniekus." 

Tomēr mūsu skatītāja novērojusi, kā cilvēki turpina velti šķiest laiku, arī – ierodoties no tālienes, lai nokārtotu dokumentus.

 "Man šajā uzgaidāmajā telpā prasītos kāds cilvēks, kuram varētu pajautāt – ko darīt šajā situācijā, kā rīkoties tantei no Papes, kura atbraukusi pēc ID kartes, kura noteikti viņai arī nebūs vajadzīga nekad?"

pauda Žanete.

Ko darīt situācijā, kad aplikācija rāda, ka vietu nav, biļešu nav, aizejot uz departamentu arī atduras pret to, ka rindas nav, visi numuriņi paņemti! Ko darīt?

Puķe skaidro, ka "Liepājā tā ir klientu uzgaidāmā telpa, tad var vienkārši atvērt nodaļas durvis un doties tālāk iekšā nodaļā, tur ir info centrs, tur ir klientu apkalpotājs, kurš var pastāstīt, ka šodien numuriņi ir izdalīti vai nāciet vēlāk. Nevajag kautrēties, vajag doties pie mūsu klientu apkalpotājiem. Mēs ļoti jūtam, ka cilvēki gatavojas ceļot ar ģimenēm, ir komandējumi, ir vēl gana daudz cilvēku, kuri dzīvo ar veciem dokumentiem."

Tomēr tiesībsargs uzskata, ka ar labo apņemšanos un garām vēstulēm, kas tiek rakstītas par situācijas risinājumu, ir par maz.

"Vismaz realitātē, kur mēs paši esam redzējuši, kas mums arī ienāk caur klientu sūdzībām un publiskajā vidē esošajiem piemēriem uzrāda, ka tā "Qticket" lietotne vai nu nestrādā, vai attiecīgi netiek darbināta tā, lai viņa varētu kvalitatīvi strādāt. Uz to arī norāda, ka cilvēki ar ģimenēm, maziem bērniem stāv uz ielas un gaida rindā. Tas nav cilvēka cienīgi, tas tomēr ir pamatdokuments, tātad cilvēka identitātes apstiprināšanai, apliecināšanai, līdz ar to tas ir akūti risināms jautājums. Mēs turam roku uz pulsa un sekojam, tā nav normāla parādība, ka cilvēkam piekļūšana pamatdokumentam ir tik apgrūtinoša," pastāstīja Siliņa.

Vismaz viena laba ziņa ir tā, ka obligātās identifikācijas (ID) kartes ieviešanas termiņi tikuši pārcelti – vispirms 1. janvāris, tad 1. maijs, un nu atkal ir pieņemts lēmums tos pārcelt.

"ID karte kļūs obligāta, kad pasei beigsies derīguma termiņš, cilvēks apmeklēs pārvaldi, un tad tiks noformēta ID karte, tāpēc šobrīd nav jādodas uz pārvaldi nomainīt ID karti. Senioriem arī šobrīd ir tā, ka ID karte būtu obligāta no 2030. gada," pastāstīja Puķe.

Diemžēl tiem, kam beidzies pases derīguma termiņš, vai kā mūsu skatītājai Žanetei, kurai dokumenti jāmaina līdz ar uzvārda maiņu, jārēķinās gan ar laika rezervēšanu, gan citu resursu ieguldīšanu, pieņemot lēmumu doties uz kādu attālāku vietu Latvijā, kur, iespējams, mazākas rindas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti