Daugavpils mazuļiem ir iespēja apmeklēt 27 pirmsskolas izglītības iestādes, un to izmanto 4500 bērnu līdz skolas vecumam. Tā ir iespēja vecākiem iekļauties darba tirgū, taču ne visiem. Tā ir problēma, ko Daugavpils dome risinās, preses konferencē atklāja Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa"):
"25. martā ar manu rīkojumu tika izveidota darba grupa, lai risinātu rindu problēmu pilsētas bērnudārzos. Šobrīd rindā ir ap 200 bērnu, kuri katru gadu netiek uz bērnudārzu. Papildgrupu izveide nav iespējama, jo bērnudārzi ir pārpildīti. Un tā Daugavpilī bija gadiem nerisināta problēma."
Problēmas sakne meklējama situācijā, kad pilsētas bērnudārzi sāka uzņemt bērnu jau no viena gada vecuma, apliecina Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova.
"Vecākiem tas paver iespēju ātrāk iekļauties darba tirgū, un tāpēc dārziņš ir pieprasīts no viena gada vecuma," norādīja Isupova.
"1 - 3 gadiņi mūsu dārziņā ir vispieprasītākās bērnu grupas," to saka arī 18. pirmsskolas iestādes un faktiski arī Daugavpils lielākā bērnudārza vadītāja Jeļizaveta Kozakova.
"Mums ir astoņas bērnu grupiņas, esam izveidojuši sistēmu, kad, piesakoties dārziņā, vecākiem ir iespēja izvēlēties prioritāro un vēl vienu bērnudārzu, ja netiek vienā, var doties uz otru, taču, ja piesakās vēlāk, var palikt arī bez vietas dārziņā," skaidroja Kozakova.
Tā pērn šajā dārziņā pieteicās gandrīz 60 bērni, taču tikt varēja tikai trešdaļa.
Risinājums šai situācijai Daugavpilī ir, un tam piemēri ir citās pašvaldībās, pārliecināts mērs Elksniņš.
"Tie ir saistošie noteikumi, kuri paredz, - ja bērns netiek dārziņā, pašvaldība piešķir līdzfinansējumu auklītei. Mūsu gadījumā tie būtu 140 eiro."
Domes opozīcijas deputāti vēl gaida, kad šo jautājumu izvirzīs izskatīšanai komitejā un domē, taču iniciatīvu atbalsta.
"Mēs par to runājām, kad tika izskatīts nākamā gada budžets, ja tas īstenosies, es tikai priecāšos," norādīja Inguna Kokina (Latgales partija).
Interese no vecākiem būtu, apliecina Izglītības pārvaldē, taču, lai process iekustētos, jāpārvar problēmas, skaidroja Isupova.
"Reāli auklīšu pakalpojumus varētu izmantot ap 50 pilsētas ģimenes, taču jautājums, vai mums ir pietiekošs auklīšu skaits. Sākotnēji tomēr potenciālajām auklītēm būs jāiziet apmācības un jāreģistrējas Izglītības kvalitātes valsts dienestā," norādīja Isupova.
Pašlaik Izglītības kvalitātes valsts dienestā reģistrā visā valstī ir 3500 šādas auklītes, visvairāk Rīgā, bet Latgalē to tikpat kā nav. Rēzeknē ir trīs, bet Daugavpilī tikai divas.
Daugavpils domē saistošos noteikumus par pašvaldības līdzfinansētām bērnu auklēm plānots izskatīt maijā.