Pusdiena

Pusdiena 07.12.2016

Pusdiena

Sīrijas valdības armija atkarojusi Alepo vecpilsētu

Rindas pēc pensijas novērš, pagarinot invaliditātes statusu; ''Sustento'' to kritizē

Rindas pēc pensijas novērš, pagarinot invaliditātes statusu; «Sustento» to vērtē kritiski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz ar steidzami grozīto likumu šobrīd ir izdevies novērst pārrāvumus invaliditātes pensiju saņemšanā. Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija līdz pusgadam var pagarināt iepriekš piešķirto invaliditātes statusu, ja neuzspēj izskatīt iesniegumu likumā noteiktajā mēneša termiņā. Šādu risinājumu Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijā ''Sustento'' sauc par ugunsgrēka dzēšanu. Lai gan organizācijā nav saņēmuši sūdzības no cilvēkiem, kuri iziet atkārtotu invaliditātes ekspertīzi, tomēr ir neapmierināti cilvēki, kuri pirmo reizi iegūst invaliditāti.

Lēnā iesniegumu izskatīšana liedz saņemt invaliditātes pensiju

Oktobrī komisijā bija vairāk nekā 3000 neizskatītu iesniegumu. Tas nozīmēja, ka cilvēki nevarēja laikus saņemt savu invaliditātes pensiju. Līdz ar Saeimas oktobra beigās steidzami pieņemtajiem grozījumiem Invaliditātes likumā izdevies novērst pārrāvumu invaliditātes pensijas saņemšanā cilvēkiem, kuri nāk atjaunot statusu.

Tagad par pusgadu var pagarināt iepriekš piešķirto statusu, ja pastāv risks neuzspēt izskatīt iesniegumu par invaliditātes pagarināšanu likumā noteiktā viena mēneša termiņā.

„Neizskatot viņa iesniegumu mēneša robežās, viņam radās problēmas ar sociālo garantiju nodrošināšanu,” sacīja komisijas vadītājs Andris Zīverts. „Tas ietvēra gan iespējamību, ja persona bija darbspējīgā vecumā, tad viņai uzreiz parādījās risks eksistences līdzekļu iegūšanai, invaliditātes pensija netika izmaksāta kaut kādu periodu, tā tika aizkavēta, sabiedriskais transports un tā tālāk,” norāda Zīverts.

Viņš norāda, ka šobrīd nevienam klientam vairs nevajadzētu būt problēmu ar sociālo garantiju iegūšanu.

''Sustento'': Risinājums ir dīvains, jo situācija paliek nemainīga

Arī ''Sustento'' nav vērsušies cilvēki, kuri atjauno invaliditātes statusu un ir palikuši gaidot pensiju. To atzīst ''Sustento'' valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. Taču kopumā izveidojušos situāciju viņa vērtē kā dīvainu.

Lai gan iespēja līdz sešiem mēnešiem pagarināt invaliditāti ir risinājums, taču tas esot īslaicīgs un nemaina situāciju kopumā.

„No vienas puses, tie cilvēki, kuriem varbūt vairs nepienākas invaliditātes grupa, par pusgadu ilgāk saņem valsts pensiju, valsts pabalstu, iespējams, rehabilitāciju un vēl kaut ko, un viņiem to varbūt nevajadzēja,” atzīmē Anča. „Bet, no otras puses, atkal tie cilvēki, kuri reāli būtu jāpārskata, varbūt viņiem arī jāpaaugstina šī invaliditātes grupa, ir palikuši arī neapskatīti un nenovērtēti,” norāda ''Sustento'' vadītāja.

Turklāt esot daudz neapmierinātu cilvēku, kuri šobrīd pirmo reizi iegūst invaliditāti, jo viņiem iesnieguma izskatīšanu var nākties gaidīt ilgāk par mēnesi.

Dažiem ir jāgaida pat četri mēneši

Viena no tām, kas dodas uz komisiju, ir Marina Fjodorova no Jūrmalas. Pie komisijas Rīgā, Ventspils ielā, viņa atbrauca, lai atvestu dokumentus un noformētu invaliditāti savai smagi slimajai radiniecei. „Tomēr ir vecums, un daktere teica, ka viņai pasliktinājās stāvoklis, un daktere teica, ka varam nokārtot invaliditāti, lai būtu kaut nedaudzi kādi atvieglojumi, lai palīdzētu ar ārstnieciskiem līdzekļiem un pamperiem, tomēr jau ir vecums,” pauž Fjodorova.

Reģistratūrā rindā nav jāgaida. Sievietei uzdod vairākus jautājumus, piemēram, par kontaktinformāciju.

Komisijas referente Maiga Vanaga skaidro, ka pēc mēneša Marina varēs saņemt dokumentus par radinieces invaliditāti. „Mums ir jauns rīkojums,” norāda Vanaga. „Mēneša laikā pirmreizējie, noteikti pēc mēneša, un ir arī atkārtotie. Tad mēneša laikā izskatām un dod vai nu pagaidu lēmumu – iepriekšējā lēmuma pagarinājumu uz sešiem mēnešiem -, vai par jaunu izskata. Divi varianti ir. Bet tas mēneša laikā jādara. Pirmreizējais jāizskata mēneša laikā. Agrāk tā nebija, agrāk tā nebija,” viņa atzīmē.

Taču ''Sustento'' vērsusies kāda sieviete, kura pirmo reizi iegūst invaliditātes statusu un to dara jau pēc likuma grozījumiem, norāda Anča. „Viņai pateica, ka jāgaida četri mēneši, kaut gan gada laikā viņai ir onkoloģiska saslimšana, kas neļauj iet darbā šodien,” uzsver Anča.

Komisijā problēmu cer atrisināt, pieņemot darbā 17 jaunus ārstus

Zīverts skaidro, ka pirms izmaiņām iesniegumus izskatīja ilgāk. Tobrīd, pieņemot dokumentus, cilvēkus informēja, ka laikā līdz četriem mēnešiem izskatīs iesniegumu. Tādēļ varētu rasties apjukums, saka Zīverts. Šobrīd tādus paziņojumus cilvēkiem vairs nedodot. Ja kādam šobrīd jāgaida ilgāk, viņš aicina ziņot.

Tajā pašā laikā Zīverts gan atzīst, ka uz šo brīdi ir mazliet vairāk nekā 200 iesniegumu, kurus izskata ilgāk nekā mēnesi. Gaida tieši cilvēki, kuri vērsušies pirmo reizi.

Tikmēr, ja cilvēks nāk atkārtoti, tad mēneša robežās iekļaujas jebkurā gadījumā, pagarinot esošo invaliditāti. „Šie iesniegumi, kam būs beidzies šis pagarinājuma sešu mēnešu periods, mēs tos, protams, izskatīsim prioritāri,” saka Zīverts. „Vienkārši jau vairāk nevarēs pagarināt, likums vairāk mums neļauj. Tas ir pilnīgi droši, ka šiem iedzīvotājiem vispirms tiks izskatīti šie pagarinātie lēmumi. Ja mums pietiks kapacitātes, tad mēs izskatīsim tekošos lēmumus. Ja nē, tad mēs kaut kādam zināmam personu lokam daļu šo iesniegumu atkal pagarināsim uz sešiem mēnešiem,” norāda komisijas vadītājs.

Šī kārtība darbosies līdz 2018.gada beigām. Andris Zīverts norāda, ka šo ilgā laika aizņemšanu varētu izbeigt līdz ar 17 jaunu ārstu pieņemšanu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā.

Viņi uzsāks darbu no jaunā gada. Komisija plāno, ka pavasarī varētu pārstāt pagarināt invaliditāti un sākt pilnībā iekļauties termiņos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti