Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas (LB) prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Rimšēviča advokāts Saulvedis Vārpiņš pavēstīja, ka uz prasības pamata pret Latvijas valsti ir ierosināta lieta.

Prasība ir pamatota ar līguma par Eiropas Savienības (ES) darbību un likuma "Par Latvijas Banku" pārkāpumiem.

Nacionālo centrālo banku vadītājiem ES un arī Latvijas tiesību līmenī ir nostiprinātas amata neatkarības garantijas. Tās izpaužas tādā veidā, ka nacionālo centrālo banku vadītājus no amata var atcelt tikai noteiktos gadījumos, piemēram, ja persona ir notiesāta ar spēkā stājušos spriedumu. ES un arī Latvijas tiesības neparedz LB vadītāja pagaidu atcelšanas no amata iespēju pirmstiesas izmeklēšanas laikā, kā arī nepieļauj citādu procesuālu iejaukšanos LB prezidenta profesionālajā darbībā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ar saviem procesuālajiem lēmumiem ir iejaucies arī Eiropas Centrālās bankas (ECB) neatkarībā, kļūdaini norādot, ka, strādājot ECB padomē, Rimšēvičs realizējot LB prezidenta funkciju, un tāpēc KNAB ir ierobežojis arī Rimšēviča darbību šajā padomē, informēja Vārpiņš.

"Eiropas Savienības tiesību praksē jau sen ir nodibināts, ka šāds priekšstats ir aplams un nelikumīgs. Strādājot ECB, netiek realizētas kāda Latvijā pastāvoša amata pilnvaras," norādīja advokāts.

Šiem un citiem jautājumiem Rimšēviča pārstāvji ir lūguši Eiropas Savienības Tiesai sniegt savu novērtējumu.

Tāpat Rimšēvičs neapstrīd izmeklēšanas iestāžu tiesības izmeklēt LB prezidenta darbību, turklāt Rimšēviča interesēs ir ātra lietas izmeklēšana, norādīja advokāts.

 KONTEKSTS: 

Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā - ne mazāk kā 100 000 eiro organizētā grupā. Otrs šajā lietā aizdomās turētais ir uzņēmējs Māris Martinsons.  Rimšēvičam kriminālprocesā noteikti drošības līdzekļi – aizliegums pildīt Latvijas Bankas prezidenta amata pienākumus un arī izbraukt no valsts.  Latvijas Banka informēja, ka līdz ar to viņam liegts pildīt ar darbu Eiropas Centrālās bankas (ECB) padomē saistītās funkcijas.  ECB gan lūdza Eiropas Savienības Tiesai izvērtēt, vai  Rimšēvičs var vai nevar pildīt pienākumus ECB Padomē.

“De facto” ziņoja, ka KNAB sāktais kriminālprocess pret Rimšēviču ir saistīts ar 2013.gada notikumiem un šobrīd likvidējamo "Trasta komercbanku". Pats Rimšēvičs paziņoja, ka viņš ir kļuvis par dažu komercbanku koordinēta uzbrukuma mērķi. 

4 komentāri
Cciks Ccaks
Ilmār Rimšēvič - tie vairākos miljonos eiro vērtībā mērāmie īpašumi ir nopirkti par bankas vadītāja algu? Tad jau ar vienu mūžu nepietiek. Kādu simtgadi jāšēž bankas vadītāja krēslā. Kam mums vispār vajadzīga Latvijas Bankas milzīga vadība ar tām milzu (nepamatotām) algām, ja jau mums tad ir eiro un visa finanšu poltika tik vadīta no Eiropas CB.
Anonīms lietotājs 18792
Patiesa DEMOKRĀTIJA un TIESISKUMS DARBĪBĀ ir Sarkozī izvirzītā apsūdzība, - 2 dienas pratināja, tiesneši piedalījās, noskaidroja pierādījumus un UZREIZ APSŪDZĒJA. Punkts. Latvijā kutivētais beztiesiskuma un nekompetentās kalnmeiera-rasnača-bičkoviča bezdarbības variants turpretī paredz: 2 dienas pratināt, atbrīvot, ļaut aizbēgt, SĀKT IZMEKLĒT, gadiem muļļāties, kamēr prokuroram RODAS ŠAUBAS, lietu izbeigt, neizvirzot apsūdzības, vai noildzināt, vai iztiesāt gadiem un beigās visus materiālus noslepenot. Un vēl publiski gvelzt par kaut kādu tiesiskumu!
Jānis Lietavietis
Tas gan būtu dīvaini, ja Latvija būtu parakstījusi tādus līgumus, kas uzspiež kukuļņemšanā aizdomās turētajiem turpināt pildīt savus amata pienākumus un, iespējams - likvidēt pierādījumus vai veikt jaunus noziegumus. Protams, katra situācija ir unikāla, bet tas vienmēr tiek izvērtēts, kad tiek lemts par kādiem ierobežojumiem izmeklēšanas laikā un visiem cilvēkiem ir jābūt vienādiem likuma priekšā, tas nav pieņemami, ja valsts apņemas rīkoties citādi. Šajā ziņā es arī uzskatu, ka deputātu imunitātes ir atceļamas, demokrātiskā valstī likumi ir jāattiecina vai nu uz visiem, vai nu ne uz vienu, nekādas feodālo laiku privilēģijas nedrīkst pastāvēt. Ja ir aizdomas, ka tiesībsargājošās institūcijas nerīkojas godīgi vai profesionāli - tās ir jāreformē, nevis jārada šķēršļi to darbam.
Anonīms lietotājs 18792
Šeit nav ne patiesas demokrātijas, ne tiesiskuma, te ir savstarpēji saistītu barokļu-korumpantu midzenis, kas piesedz savējos (koļegova), slēpj un nemeklē apsūdzētos (stabiņa, vašķis, milušs), novilcina un izbeidz procesus, aizstāv oligarhus un klanās netīrai naudai. Godīgums un profesionaliāte? Kas tie tādi?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti