«Rimi»: Videi draudzīgāka iepakojuma izmantošanai vajadzīga specifiska atkritumu šķirošanas sistēma

Lai samazinātu plastmasas atkritumu daudzumu, pārtikas iepakošanai arvien vairāk tiek izmantoti materiāli, kas vidē sadalās, Latvijas Radio teica "Rimi Latvia" pārstāve Dace Preisa. Taču, lai šos materiālus izmantotu plašāk, ir jāizveido atkritumu šķirošanas sistēma.

Intervija ar “Rimi Latvia” pārstāvi Daci PreisuLaura Dreimane

  No janvāra spēkā ir grozījumi, kas liedz veikalos bez maksas izsniegt vieglos pārtikas maisiņus, kur nav nepieciešams nodrošināt pārtikas fasēšanu. Tos gan aizvien izmanto virknei produktu, un pircēji var lūgt pārdevējiem izsniegt maisiņus, ja ir bažas par higiēnas jautājumiem saistībā ar pārtiku.

  “Tas, kas ir mainījies – tu nevari vairs pats veikalā visās vietās brīvi ņemt maisiņus un likt iekšā tur sveces, dakšiņas un zeķes,” norādīja Preisa.

  Likums paredz, ka veikalos no 2025. gada jāaizstāj vieglās plastmasas maisiņi ar iepakojumu no papīra un kartona vai citu dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriāliem. “Rimi Latvia” apliecināja, ka veikalu tīkls šādas iespējas ir pētījis.

  “Jā, tas ir virziens, kurā daudzi tirgotāji pasaulē varējuši pāriet. Bet ļoti svarīgi, lai tur pēc tam būtu pēctecība un sistēma valstī, kas nodrošina specifiskā biodegradējamā materiāla pārstrādāšanu.

  Ja, piemēram, šobrīd plastmasas maisiņus aizvietotu ar biodegradējamiem maisiņiem, valstī nav nodrošināts specifisks šķirošanas process, kas ļauj šos maisiņus pārstrādāt tādā veidā, lai tas būtu efektīvi.

  Ja tie nonāk atkritumu tvertnē ar pārējiem maisiņiem, tie ir tikpat kaitīgi, un ieguldījums neatmaksājas,” skaidroja Preisa.

  Vēl viena no iespējām ir papīra iesaiņojums, tomēr papīra maisiņus aizvien izvēlas neliels pircēju skaits. No “Rimi Latvia” klientiem ir apmēram 7%, lai gan tie ir lētāki nekā plastmasas maisiņi. Turklāt mūsdienās papīrs tiekot apstrādāts ne vienmēr ar videi draudzīgām izejvielām.

  Līdzīgi arī pircēju interese samērā lēni aug par produktu iepakošanu viņu pašu līdzņemtos traukos. Būtiski, ka šāda risinājuma izmantošanai traukiem jābūt tīriem, pretējā gadījumā pārdevēji atsakās tajos likt produktus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti