Rīgu piesārņo priekšvēlēšanu aģitācijas materiāli

Tuvojoties Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, aizvien aktīvāk par sevi atgādina dažādi politiskie spēki un deputāta amata kandidāti. Priekšvēlēšanu aģitācija ir daļa no procesa, tomēr izdalītie reklāmas materiāli ne vienmēr nonāk, kur paredzēts. Labākajā gadījumā tos izmet mēslainē, bet lielāka problēma ir ar dažādām uzlīmēm. Tās iedzīvotāji salīmē, kur pagadās. Aplīmētās infrastruktūras īpašnieki atgādina – uzlīmju noņemšana ne vien maksā naudu, bet piemēram, ar uzlīmēm aizsedzot ceļa zīmes, var rasties arī bīstamas situācijas.

Rīgu piesārņo priekšvēlēšanu aģitācijas materiāliKristaps Feldmanis

Ar priekšvēlēšanu aģitācijas uzlīmēm aplīmētas ceļazīmes, tiltu margas, sabiedriskā transporta kursēšanas grafiki un cita pašvaldībai vai valstij piederoša infrastruktūra. Šādu skatu Pārdaugavā – Iļģuciemā, Āgenskalnā un Torņakalnā novēroja Latvijas Radio. Konkrētās uzlīmes ir vēlēšanās kopīgi startējošo "Attīstībai/Par!" un "Progresīvo" sarakstā esošās Baibas Bļodnieces priekšvēlēšanu aģitācijas materiāli. Sazvanīta Bļodniece sacīja – pati tās nav līmējusi. Pagājušajā nedēļā Āgenskalnā bijusi tikšanās ar iedzīvotājiem un materiāli izdalīti.

"Redziet, pirmkārt, cilvēkiem aģitācijas un informatīvie materiāli kaut kādi ir nepieciešami. Ne politiskā partija, ne es kā kandidāte diemžēl nevaru pilnībā izkontrolēt, kur katra no šīm uzlīmēm nonāk – vai tas ir tiešām tikai attiecībā uz privātpersonām piederoša īpašuma vai arī kaut kur publiskās vietās," norādīja Bļodniece.

Viņa solījās iespēju robežās uzlīmes no stabiem noņemt laikā, kad īsi pirms vēlēšanām būs aizliegta jebkāda aģitācija, tomēr atzina – visas uzlīmes noteikti neizdosies atrast. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs patlaban nevarēja sniegt atbildi, vai konkrētās uzlīmes ir iekļautas partijas ieņēmumu un izdevumu deklarācijā, tomēr tam solīja pievērst uzmanību, kad šīs deklarācijas tiks pārbaudītas.

"Attīstībai/Par!" un "Progresīvo" Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu kampaņas pārstāvis Aleksis Zoldners atzina – pēc Latvijas Radio intereses partijās jau pārrunāta šī problēma un solīts nākotnē pievērst uzmanību šādu materiālu nenonākšanai uz publiskā īpašuma.

"Vienlaikus jāsaprot, ka gan politiskie spēki, gan individuāli kandidāti šādas uzlīmes nereti dala aģitācijas pasākumu laikā, tāpēc tas, kā tie tālāk tiks izlietoti, to pilnībā izkontrolēt ir mazliet sarežģīti," atzina Zoldners.

Vaicāts, vai partijām, kuras vēlēšanu programmā vērš uzmanību uz Rīgas sakārtošanas nepieciešamību, nevajadzētu atteikties no uzlīmēm, ar kurām viegli galvaspilsētu piesārņot, Zoldners sacīja: "Tā, ka vispār nedalīt uzlīmes, visticamāk, nē. Aģitācijas materiālu dalīšana iedzīvotājiem, šķiet, ir bijusi visās kampaņās lielākajai daļai partiju. Bez fiziskiem aģitācijas materiāliem, domāju, ka pilnībā iztikt nevar."

Tomēr Latvijas Radio novērotais piemērs nav vienīgais. Arī Rīgas domes Satiksmes departaments saņēmis informāciju par dažādu partiju priekšvēlēšanu aģitācijas uzlīmju nokļūšanu uz ceļazīmēm. Departamenta pārstāve Ilze Dimante skaidroja – uzlīmju noņemšana ne vien izmaksā rīdzinieku naudu, bet uzlīmes uz ceļazīmēm var radīt arī bīstamību.

"Mēs saņēmām informāciju pagājušajā nedēļā, ka ir aplīmētas ar priekšvēlēšanu aģitācijas uzlīmēm vairākas ceļazīmes Vecrīgā. Jāsaka, ka tas ir bīstami, jo var apdraudēt satiksmes drošību. Tas ir nepieļaujami. Tas nav atļauts," uzsvēra Dimante, piebilstot, ka iedzīvotāji aicināti zvanīt uz departamenta bezmaksas tālruni 80003600, ja redz, ka ceļazīmes vai luksofors ir aplīmēts.

Arī Rīgas Satiksmes pārstāvis Viktors Zaķis skaidroja – lai noņemtu uzlīmes, darbā jāsūta cilvēki un tas izmaksā pašvaldības naudu.

"Protams, ka tas ir negatīvi. Tie ir papildu izdevumi mums kā “Rīgas satiksmei”. Pilnīgi noteikti. Tas nav nekas pieļaujams. Pasažieriem ir svarīga informācija par atiešanas laikiem, viņiem tas ir jāzina. Mēs neesam nevienam šādas izvietošanas tiesības pārdevuši vai iznomājuši. Protams, tie ir mūsu resursi, kuri tajā brīdī jātērē, lai šo reklāmu noņemtu nost," uzsvēra Zaķis.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks 29. augustā. Savukārt jau no 28. augusta sāksies priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegums, kurā pilnīgi visiem partiju aģitācijas materiāliem ir jābūt novāktiem.

KONTEKSTS:

Startam Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās pieteikušies 15 politiskie spēki, kuri iesnieguši savus kandidātu sarakstus.

Par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu kļuva atkritumu sāga. Vēlāk domes vadība vienojās ar opozīciju pārstāvošajiem politiskajiem spēkiem sasaukt trīs domes sēdes pēc kārtas un  nenodrošināt tajās kvorumu. Pēc trim nenotikušām domes sēdēm Rīgas domi varēja atzīt par rīcībnespējīgu un lemt par tās atlaišanu. Un februāra vidū Saeima atbalstīja, vēlāk prezidents izsludināja likumu par domes atlaišanu.

Taču vēlēšanas nācās atlikt Covid-19 dēļ, un Saeimā 16. aprīlī steidzamības kārtā vienojās atbalstīt Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 29. augustā.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt