Panorāma

Salaspils ūdenī, Ogrē plūdi beigušies

Panorāma

Kā valdības veidošanu ietekmē Latvijas prezidentūra ES

Vēsturisko centru piepilda jaunas viesnīcas

Rīgas vēsturisko centru piepilda jaunas viesnīcas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Plašu rezonansi pēdējās dienās iemantojusi kāda vēl neuzcelta ēka. Sabiedriskajai apspriešanai nodota iecerētā septiņstāvu viesnīca Vecrīgā, Grēcinieku ielā. Pagaidām cilvēku komentāri par projektu lielākoties ir iznīcinoši. Taču šī nebūt nav vienīgā jaunā viesnīca, kas plānota Rīgas vēsturiskajā centrā.

 

Grēcinieku iela. Šajā tukšajā laukumā pirms kara laikā slējās trīs ēkas. Arī tagad zemes gabali atzīti par apbūvējamiem. Vidējā un lielākajā no tiem iecerēta viesnīca. Septiņstāvu ēka ar pazemes autostāvvietu. Savdabīgais fasādes dzelzsbetona režģis atveido šeit vēsturiski bijušās ēkas pagraba plānojumu. Ēkas līdzautors ir arhitekts Andris Kronbergs. Viņš uzskata – cilvēki iebilst, jo nezina detaļas. Apbūves noteikumi nosaka, ka ēkai uz robežām ar blakus zemesgabaliem obligāti jābūvē ugunsmūris – citiem vārdiem – gala sienās nedrīkst būt logi.

„Tas, ko publiskajā apspriešanā cilvēki redz, viņi redz to, ka tās gala fasādes ir nepievilcīgas, jo tie ir vienkārši mūri. Bet viņi īsti nesaprot to, ka varbūt pēc viena gada tur jau būs ēka un šie gali nebūs redzami un tad viņi redzēs tikai vienu fasādi, kas ir pret Grēcinieku ielu, un tā situācija būs absolūti savādāka,” skaidro Kronbergs.

Pagaidām gala sienām meklēšot dekoratīvus risinājumus. Būvprojektu atbalstījusi gan Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, gan Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome. Andris Kronbergs ir šīs padomes priekšsēdētājs, taču sēdes protokols liecina, ka šī lēmuma pieņemšanā viņš atturējies. Arī sabiedriskā apspriešana būvniecību vairs nevar apturēt, vien viest korekcijas izpildījuma detaļās.

„Kas ir pozitīvi – jaunais Būvniecības likums paredz iespēju tos objektīvos priekšlikumus, kas publiskās apspriešanas rezultātā ir izteikti, kurus būvvalde ir apkopojusi un ir atzīti par objektīviem, iestrādāt būvatļaujā, kas projektētājam tālāk ir jāizpilda,” norāda  Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Ap stūri, burtiski dažu desmitu soļu attālumā no minētās viesnīcas ir iecerēta vēl viena. Tā atradīsies  ar skatu uz Rātslaukumu, vietā, kur pašlaik atrodas neliels auto stāvlaukums. Sarakstu var vēl turpināt. Viesnīcas plānotas arī starp Mārstaļu un Minsterejas ielām ar skatu uz 11.novembra krastmalu, Vecpilsētas ielas galā pretī 13.janvāra ielai un turpat blakus – Vaļņu ielas galā - jau slejas vēl vienas viesnīcas jaunbūve.

Rīgas vēsturiskajā centrā būvēties ir sarežģītāk nekā citās pilsētas vietās. Šeit noteikts maksimālais ēku augstums, pirms būvēšanas obligāti jāveic arheoloģiskā izpēte un jārīko arhitektūras ideju konkurss. Jūtīgākais jautājums vienmēr ir  - kādas būves vēsturiskajā vidē iederēsies. Taču - ko uzskatām par vēsturisku?

„Šeit tiešām ir ļoti unikāla vieta. Te ir Mencendorfa nams, kurš ir vēsturiski ļoti vērtīgs, šeit ir ēkas no 18.gadsimta beigām, šeit ir padomju laika ēka racionālisma stilā, kura tikko kā atjaunota, šeit ir 3.ģimnāzija, kura ir 60.-70.gadu tipiska padomju laiku racionāla ēka,” rāda Kronbergs.

Arī iecerētajai viesnīcai blakus esošais Melngalvju nams ir tikai oriģinālās būves kopija. Kronbergs pārliecināts – pilsēta nav muzejs un katra laika arhitektūrai ir tiesības būt pārstāvētai. Tā domā arī Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis:

„Arī vēsturiskā vidē ir atbalstāma mūsdienu arhitektūra un dizains. Protams, jautājums ir, kā šīs jaunās būves iekļaujas vēsturiskajā vidē, vai ievēro plānojuma struktūru, apbūves principus, mērogu, materiāla izvēli un tā tālāk. Saruna ir tikai par kvalitāti.”

To vai kvalitāte ir adekvāta, izlemj arhitektūras ideju konkursa žūrija. Dambis teic – ir bijuši gadījumi, kad konkursā neviena ideja netiek atzīta par gana labu un zemes gabals paliek neapbūvēts.

Tikmēr Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijā uzskata, ka pašreiz viesnīcu tirgus Rīgā jau ir gana piesātināts. Turklāt izmitināšanas vietu pietiek gan augstākās klases, gan tūristu klases viesnīcās.

"Ņemot vērā esošo situāciju un neziņu, kas notiek ar Krievijas tirgu, tad, mūsuprāt, šobrīd ļoti uzmanīgi būtu ar jaunu viesnīcu atvēršanu jārīkojas. – Tas nav tāpēc, ka vienkārši negribas lielāku konkurenci? - Ne gluži. Jau augusta otrā puse parāda, ka ir diezgan straujš tūristu skaita samazinājums, līdz ar to, protams, mēs meklējam jaunus tirgus un jaunus veidus, kā piesaistīt tūristus, bet tas prasa mazliet laika," klāsta Santa Graikste, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore.

Asociācijā prognozē, ka nākamā gada pirmie seši mēneši viesnīcām būs ļoti ienesīgs laiks, jo Latvija būs Eiropas Savienības prezidējošā valsts, līdz ar to gaidāmi daudzi starptautiska mēroga pasākumi. Tikmēr gada otrā puse un 2016. gads pagaidām nerādās tik labs, jo vēl nav skaidrības, vai norisināsies kādi lieli pasākumi un vai noregulēsies starptautiskā situācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti