Rīgas sociālo māju būvniecība - divreiz dārgāka par jau gataviem jaunajiem projektiem

Nākamajā nedēļā pieci mazturīgi un vientuļi Rīgas sirmgalvji pēc daudzu gadu gaidīšanas dosies uz pašvaldību, lai kārtotu dokumentus un pēc tam ievāktos jaunos mitekļos. Dzīvokļu atslēgas viņiem ceturtdien svinīgi pasniedza Rīgas vadība, Imantā atklājot lielāko no jauna uzcelto sociālo māju kompleksu.

Trīs namos pie dzīvokļiem tiks ap 300 pensionāru un invalīdu. Taču gaidītāju rindas tas mazina lēni - uz pašvaldības palīdzību arvien gaida gandrīz 6000 iedzīvotāju.

Turklāt jaunā projekta celtniecība pašvaldībai izmaksājusi divreiz dārgāk, nekā pašlaik par jaunām un gatavām daudzdzīvokļu mājām prasa to būvnieki.

Ar aplausiem, ziedu pušķiem un tradicionālo lentes griešanu trešdien Rīgas domes vadība pirmajiem pieciem pensionāriem pasniedza jauno dzīvokļu atslēgas. Tas ir lielākais projekts, kad no jauna uzcelti sociālie nami.

Vairums pensionāru pašvaldības vadībai pazemīgi pateicās par vecumdienās sagādātajām mājām. Vien rīdzinieks Harijs Pētersons ar smeldzīgu gandarījumu teica: „80 gadu vecumā es beidzot to esmu sagaidījis! (..) Jā, es to sen jau gaidīju. Visu mūžu gaidīju. Tā dzīvē sanāca. Visu mūžu pa komunālajiem dzīvokļiem (..),” saka Pētersons.

Trīs māju kompleksā 8. līnijā Imantā iekārtotas telpas veselības centram «Imanta», tur atradīsies arī Rīgas Sociālā dienesta nodaļa un dienas centrs. Taču lielāko daļu platības aizņem 287 nelieli dzīvoklīši, uz kuriem tuvākajā laikā pārvāksies ap 300 rīdzinieku. Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņas centrs") teic, ka tur mājos vecie un vientuļie rīdzinieki.

„Tie ir cilvēki, kuriem ir 70-80 gadi. Tie ir vientuļi pensionāri, kam ir problēmas ar veselību. Te nenāk no denacionalizētām mājām vai bijušie ieslodzītie. Tie iet uz pašvaldības namiem. Te ir sociālā māja,” skaidro Ušakovs.

Par māju būvniecības izmaksām Rīga paziņojumos presei uzsver - labi, ka izdevās tikt pie aizņēmuma Valsts kasē. Tur bijuši zemāki procenti, un projekts izmaksājis kopumā 16,3 miljonus eiro. Rēķināms, ka viens 30 kvadrātmetru dzīvoklītis nodokļu maksātājiem izmaksās zem 60 000 eiro. Ušakovs lakoniski saka - tas nav dārgi, turklāt atklātajā konkursā, kurā uzvarēja „Re&Re”, neviens cits būvnieks zemāku cenu nav solījis. „Neviens lētāk nepiedāvāja,” saka Ušakovs.

Jauno sociālo māju būvniecības izmaksas ir nedaudz virs 2000 eiro kvadrātmetrā. Tas ir vismaz divreiz dārgāk, nekā patlaban iespējams nopirkt jau gatavus pēdējos gados būvētus daudzdzīvokļu namu projektus tādā segmentā.

Kompānijas «Oberhaus» Dzīvojamo platību nodaļas vadītāja Kristīne Dubane slavē Rīgas domi par vietas izvēli sociālo māju celtniecībai - labs mikrorajons, attīstīta infrastruktūra un pieejams sabiedriskais transports. Ušakovs arī sola, ka pēc Jūrmalas gatves remonta autobusu būs vēl vairāk.

Taču Dubane arī norāda, ka pašlaik tirgū pieejamas arī jau uzceltas mājas, kuru kvadrātmetra cena ir ap 800 - 900 eiro.

Tomēr Rīga jau uzbūvētus un pārdošanā izliktus daudzdzīvokļu namus pirkt nedomā. Rīgas dome neraugās arī uz iespēju pirkt atsevišķus dzīvokļus - Ušakovs pamato, ka tad dome nebūtu noteicēja lēmumu pieņemšanā, nevarētu mājas siltināt un veikt citus uzlabojumus.

Taču sakārtot un piešķirt rindās gaidītājiem Rīga varētu vismaz tūkstoš pašai piederošu mitekļu. Tā uzskata nekustamo īpašumu pārvaldnieks un Rīgas domes opozīcijas deputāts Valdis Gavars („Vienotība”). „Dzīvokļi stāv neizmantoti, kāds - arī nelikumīgi izmantots. Ir arī daudz tā saucamo pazudušo dzīvokļu, kas „karājas gaisā”,” saka Gavars.

Viņš arī ir pārliecināts, ka lielo rindu uz pašvaldības pajumti varētu mazināt straujāk, ja pašvaldība denacionalizēto namu īrniekiem izmaksātu kompensācijas. „Ja dotu tos 15 000 - 19 000 eiro tiem, kas stāv rindā, par viena [sociālā nama] dzīvokļa izmaksām varētu trīs ģimenes apmierināt. Viņi atrastu kaut kur citur - nopirktu vai īrētu,” pārliecināts Gavars.

Rīgas varas partija "Saskaņas centrs" priekšvēlēšanu programmā solīja, ka kopā ar sabiedroto «Gods kalpot Rīgai» četros gados sagādās vismaz 3000 dzīvokļu. No tiem tūkstoti uzcelšot no jauna, vēl remontēs vecos mitekļus un pārbūvēs kopmītnes. Rīgas mērs Ušakovs arvien ir apņēmības pilns to paveikt, lai gan pirmajā gadā pēc vēlēšanām sagādāti tikai daži simti dzīvokļu. Rindā aizvien gaida ap 6000 rīdzinieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt