«Rīgas satiksmes» bezmaksas braucieni izpaliks 3000 ārvalstu pensionāru, kas jaunāki par 63 gadiem

"Rīgas satiksmes" bezmaksas braucieni izpaliks 3000 ārvalstu pensionāru, kas vēl nav sasnieguši Latvijā noteikto pensijas vecumu - 63 gadus.

Par nevienlīdzīgo pieeju atlaižu noteikšanā tiem, kuri pensiju saņem Latvijā, un tiem, kuri - kādā ārvalstī, Rīgas domē spriests jau iepriekš. Pirms pāris gadiem par to notika plašas diskusijas, taču nekas nemainījās. Taču Rīgas pagaidu administrācija ir ieklausījusies tiesībsarga Jura Jansona argumentos un pieņēmusi izmaiņas noteikumos, kas regulē atlaižu piešķiršanu sabiedriskajā transportā.

„Veidojas tiešām tāda nevienlīdzīga situācija starp Latvijā vecuma un izdienas pensiju saņēmējiem, un, teiksim, citu valstu pilsoņiem.

Īpaši jāuzsver: Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņiem, kuri vienādos un salīdzināmos apstākļos šos braukšanas maksas atvieglojumus saņēma atbilstoši savam vecumam. Tie, kuri saņem pensiju no Latvijas, vēl stipri ilgi gaida uz atvieglojumiem, ko saņem citu valstu pensionāri,” savus argumentus atgādināja Jansons.

«Rīgas satiksmes» bezmaksas braucieni izpaliks 3000 ārvalstu pensionāru, kas jaunāki par 63 gadiemJānis Kincis
Izmaiņas noteikumos attieksies uz visiem cilvēkiem, kuri pensiju saņem saskaņā ar citas valsts likumdošanu, bet ir deklarējuši dzīvesvietu Rīgā. Latvijā pensiju saņemošie pilsoņi un nepilsoņi bez maksas “Rīgas satiksmes” transportlīdzekļos var braukt no 63 gadu vecuma, bet, piemēram, Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas pensionāri, uz kuriem noteikumu izmaiņas attieksies visbiežāk, šo atlaidi saņem agrāk – jau no 55 gadu vecuma. Tāds šajās valstīs ir pensionēšanās vecums. Noteikumu izmaiņas varētu attiekties uz dažiem tūkstošiem cilvēku, pastāstīja Rīgas pagaidu administrācijas pārstāvis Aleksejs Remesovs.

„Mums ir tāda informācija, ka personu skaits ir ap 3000 cilvēku, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati.

Taču mēs nezinām, cik cilvēku izmanto šos atvieglojumus sabiedriskajā transportā,” norādīja administrācijas pārstāvis.

Atzinumu par noteikumu izmaiņām pašlaik vēl gatavo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Pēc tā saņemšanas pašvaldība noteikumu izmaiņas publicēs. Tiesa, tās nestāsies spēkā uzreiz – būs pārejas periods.

„Personām, kuras šobrīd saņem šīs atlaides un turpmāk neatbildīs pensionāra statusam, būs iespēja vēl 180 dienas izmantot braukšanas atvieglojumus, un tikai pēc tam stāsies spēkā šīs izmaiņas attiecībā uz šīm personām,” norādīja Remesovs.

Latvijas Radio sazinājās ar pāris cilvēkiem, uz kuriem attieksies jaunā kārtība.

Pensionāre Tatjana uzsvēra, ka Krievijas pensijas ir ļoti mazas. Tāpēc liegt cilvēkiem bezmaksas braucienus sabiedriskajā transportā galvaspilsētā, pēc viņas domām, ir neglīti. Cilvēki, kuri saņem pensiju no Krievijas, satraukti zvanot uz kaimiņvalsts vēstniecību. Zvanījusi arī Tatjana, taču aicināta nesatraukties, jo pensiju saņem jau sen.

Gaidāmās noteikumu izmaiņas skars tos cilvēkus, kuri drīzumā plāno doties pensijā, piemēram, Nikolajs, kurš pensijas vecumu atbilstoši Krievijas likumdošanai sasniegs oktobrī.

„Dzirdēju, ka nevarēšu braukt bez maksas, kamēr nesasniegšu Latvijas pensionēšanās vecumu. Man tas ļoti nepatīk, jo dzīvoju Latvijā, arī esmu šeit dzimis.

Man bieži jābrauc uz poliklīniku, un ar draugiem tiekamies deju kolektīvā,” stāstīja Nikolajs.

Noteikumu izmaiņas paredz, ka turpmāk sabiedrisko transportu Rīgā bez maksas varēs izmantot arī personas, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vecuma gadījumā. Tātad ir sasniegušas pensijas vecumu, bet nepietiekama darba stāža dēļ nevar saņemt vecuma pensiju.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai atzinums par noteikumu izmaiņām jāsniedz mēneša laikā kopš pagaidu administrācijas lēmuma. Noteikumu izmaiņas kā atbilstošas prasītajam mērķim jau novērtētas arī Tiesībsarga birojā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt