«Rīgas satiksme» nosūta Saeimai audita ziņojumu; ko ar to iesāks – vēl nav skaidrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

“Rīgas satiksme” pirmdien, 1. aprīlī, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputātiem nosūtīja auditoru kompānijas “Ernst & Young Baltic” audita ziņojumu par situāciju pašvaldības uzņēmumā. Deputāti ar to vēlas iepazīties, lai pārliecinātos par godprātīgu līdzekļu izlietošanu. Taču, ko tieši ar iegūto informāciju darīs, pagaidām nav skaidrs.

Iespējamās nelikumības galvaspilsētas uzņēmumā “Rīgas satiksme” satraukušas arī deputātus Saeimas namā. Revīzijas komisija divas reizes lūgusi pašvaldībai iespēju iepazīties ar auditorkompānijas "Ernst&Young" ziņojumu par "Rīgas satiksme" darbību. Komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens no "KPV LV" sacīja, pirmdien šo dokumentu cer saņemt.

Un izskatās, ka plāns A - rīkot parlamentārās izmeklēšanu komisiju ziņojuma saņemšanai, netiks iedarbināts.

B plāns ir pēc šī dokumenta saņemšanas to izskatīt slēgtā vai atklātā sēdē, atkarībā no tā, kādi būs nosacījumi, un tad deputāti šo ziņojumu izvērtēs, sacīja Ģirģens.  

Viņš skaidroja, ka vēlas pārliecināties, ka katrs nodokļu maksātāju cents tiek izmantots efektīvi. Taču kādas darbības sekos tālāk, pagaidām nav zināms.

Taču atbildīgās Saeimas komisijas vadītājs norādīja, ka līdz šim, lūdzot iespēju ar ziņojumu iepazīties, deputāti saskārušies ar pretestību.

Rīgas mērs “saskaņietis” Nils Ušakovs noliedz jelkādu pretestību. Viņš skaidroja, ka Rīgas dome neko nevarēja nosūtīt deputātiem, jo ziņojums ir “Rīgas satiksmes” rīcībā. Taču, saskaņojot ar auditoriem, “Rīgas satiksme” pirmdien “kādu versiju plānojusi nosūtīt”, sacīja mērs. Jautāts, vai deputātiem ļaus iepazīties tikai ar “versiju”, nevis visu ziņojumu, Ušakovs norādīja, ka par to būtu jāinteresējas uzņēmumā, bet visdrīzāk deputātiem nosūtīs pilnu ziņojumu.  

«Rīgas satiksme» nosūta Saeimai audita ziņojumu; ko ar to iesāks – vēl nav skaidrs
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

Ušakovs uzsvēra, ka lēmums ziņojumu noslepenot nāca no auditorkompānijas. Viņu atzinumā teikt, ka neesot lietderīgi šo ziņojumu rādīt nedz deputātiem, nedz medijiem. Ziņojumu pasūtīja “Rīgas satiksmes” pagaidu valdes Anrija Matīsa vadībā.

Zināms, ka auditori norādījuši - pēdējo piecu gadu periodā bijušās uzņēmuma valdes vadībā "Rīgas satiksmei" nodarīti desmitiem miljonu eiro zaudējumi. Tie radušies, pieņemot nesaimnieciskus lēmumus, noslēdzot neizdevīgus sadarbības līgumus un citos veidos.

Ušakovs uzskata, ka Saeimas komisijas lēmums pieprasīt ziņojumu ir kārtējais politiskais gājiens.

“Ņemot vērā šīs Saeimas sastāvu un politisko ievirzi, nu, lasīs un tālāk attiecīgi vingros, nu ko viņi vēl var darīt..” noteica Ušakovs.

Tikmēr “Rīgas satiksmē” norādīja, ka deputātu lūgums pēc Ušakova rīkojuma ir izpildīts. Uzņēmuma runas vīrs Viktors Zaķis norādīja, ka ziņojums ir ierobežotas pieejamības dokuments, kas satur komercnoslēpumu un arī fizisko personu datus, un to nemaz neļaujot publiskot Datu regulas prasības.  

Taču “darbs ir izdarīts”, ziņojums deputātiem nosūtīts, “gaidīsim reakciju”, sacīja Zaķis.  

 Kā parlamenta deputāti reaģēs un kāda rīcība sekos pēc iepazīšanās ar šo auditoru ziņojumu, pagaidām nav skaidrs.

Otrdien plānotajā komisijas sēdes darba kārībā iepazīšanās ar to pagaidām nav iekļauta.

KONTEKSTS:

Rīgas pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme" pastiprinātā sabiedrības uzmanības lokā nonāca saistībā ar tā saukto "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu. Saistībā ar šo lietu pērn decembra vidū atkāpās "Rīgas satiksmes" valde, bet tās bijušais ilggadējais vadītājs Leons Bemhens nedaudz vēlāk tika apcietināts.  Lietas ietvaros apcietinātas piecas personas un veikti vairāki desmiti kratīšanu, tajā skaitā  arī Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā.  

Uzņēmumā tika veikts audits, un iepriekšējais "Rīgas satiksmes" valdes pagaidu vadītājs Anrijs Matīss stāstīja, ka auditori secināja - uzņēmumam aprēķinātās dotācijas bijušas mazākas, nekā nepieciešams. Matīss pastāstīja, ka auditori vērtēja trīs KNAB uzmanību pievērsušos iepirkumus no juridiskā viedokļa, “vai tika ievērotas procedūras, vai iepirkumu nosacījumi atbilda likuma prasībām, vai vērtēšana bija korekta”.

Matīss 5. martā atkāpās no amata, savu lēmumu skaidrojot ar atbalsta trūkumu pārmaiņām uzņēmumā no akcionāra - Rīgas domes puses. Matīss norādīja, ka "Rīgas satiksmei" nav jādomā tikai par to, kur dabūt naudu, bet arī par to, kā samazināt nepieciešamo dotāciju apjomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti