«Rīgas satiksme» neizpratnē par «Delnas» publiskotajām bažām Skanstes tramvaja projektā

“Rīgas satiksme” ir neizpratnē par biedrības “Delna” šonedēļ publiski paustajām bažām, ka nu jau pārtrauktajā zemās grīdas tramvaju iepirkumā Skanstes tramvaja līnijas projektam bija saskatāmas konkurenci ierobežojošās pazīmes, teikts uzņēmuma paziņojumā medijiem.

“Delna”, kura Eiropas Savienības (ES) projekta ietvaros uzrauga Skanstes tramvaja projektu, šonedēļ nākusi klajā ar paziņojumu, ka novēroja Skanstes tramvaja projektā konkurenci ierobežojošas prasības.

Projektā bija paredzēts iegādāties 12 energoefektīvus zemās grīdas tramvajus. Pērn aprīlī izsludinātajā iepirkumā bija pieteikušies tikai divi pretendenti. Viens no tiem “Škoda Transportation”, kura iespējamo iesaisti liela apjoma kukuļdošanā šobrīd izmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), norādīja “Delna”.

“Rīgas satiksme” savukārt atgādināja, ka jau 18. janvārī uzņēmuma iepirkumu komisija nolēma pārtraukt iepirkumu, “lai noņemtu jebkādas korupcijas aizdomas no šī projekta”.

“Delna” informēja, ka uzņēmums iepirkuma vērtēšanas kritērijos iekļāva vairākus tehniskos parametrus, “par kuru nepieciešamību iepirkumu komisija “Delnas” ieskatā nesniedza pietiekami argumentētu pamatojumu. “Rīgas satiksme” līdz iepirkuma pārtraukšanas brīdim neņēma vērā “Delnas” rekomendācijas šos parametrus un kritērijus svītrot vai mainīt, informēja biedrība.

“Rīgas satiksme” tikmēr apgalvoja, ka ““Delnas” pārstāvji piedalījās visās iepirkumu komisijās un bija klāt lēmumu pieņemšanā; par to, ka iepirkumos būtu saskatāmas iespējams prettiesiskas darbības, “Delna” līdz šim nav informējusi”.

Uzņēmums uzskata, ka “Delnai” kā projekta uzraugam bija pienākums brīdināt kompetentās institūcijas par iespējamām prettiesiskām darbībām projekta īstenošanā, ja tādas bažas bija, nevis vērst uz to uzmanību publiski tikai nepilnu gadu vēlāk.

“Rīgas satiksme” arī norādīja, ka “zemās grīdas tramvaja iepirkumā “Delna” kā ekspertus iepirkumu specifikācijas vērtēšanā piesaistīja uzņēmumus, kuru pamatdarbība ir saistīta ar apkures, ventilācijas un kondicionēšanas projektēšanu (SIA “4 bee”), kā arī būvju un būvprojektu ekspertīzes veikšanu un energoefektivitātes risinājumu izstrādi (SIA “CMB”). “Turklāt interesanti, ka pēc publiski pieejamās informācijas abos uzņēmumos ir viens un tas pats valdes priekšsēdētājs.

Tikmēr “Delna” vērsa jaunās iepirkumu komisijas un “Rīgas satiksmes” pagaidu valdes uzmanību uz nepieciešamību turpmākajos projekta iepirkumos nodrošināt pamatotus, objektīvus vērtēšanas kritērijus, kas nodrošina iespējami labākā un sabiedrībai izdevīgākā piegādātāja atlasi.

KONTEKSTS:

 "Rīgas satiksmes" plānotā Skanstes tramvaja līnijas projekta īstenošana ir atlikta vismaz uz gadu. Saistībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktajiem kriminālprocesiem par "Rīgas satiksmes" trim iepriekš veiktajiem iepirkumiem ir apturēts Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums. Pašlaik projektā ir noslēgts tikai viens līgums - par projektēšanu, tramvaju iepirkums pārtraukts.

Skanstes tramvaja projekts, kam Eiropas Savienības solīto 65 miljonu eiro finansējumu 20. decembrī apstādināja arī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.

Šonedēļ izskanēja, ka “Rīgas satiksmei” draud maksātnespēja,  uzņēmumam nepieciešama papildu 13 miljonu eiro dotācija, līdz ar to tā sasniegs 135 miljonus eiro, un tās pagaidu vadītājs Anrijs Matīss ceturtdien, 28. februārī, draudēja atstāt amatu, jo nevar atrisināt visas iepriekš radītās problēmas uzņēmumā bez domes atbalsta. Pēc sarunas ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu viņš gan nolēma, ka paliks savā amatā.

Par uzņēmuma pagaidu vadītāju  Matīss iecelts pērn gada nogalē pēc tam, kad sākās tā sauktā "Rīgas satiksmes" korupcijas lieta, saistībā ar kuru decembra vidū atkāpās "Rīgas satiksmes" valde, bet tās bijušais ilggadējais vadītājs Leons Bemhens nedaudz vēlāk tika apcietināts.  https://eu2.madsone.com/ad/100271551436977000095/b9d49a2f8ae969fa/mads.gif

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt