Rīgas sākumskolas skolotāja: Valsts ar pedagogu trūkumu soda bērnus

Rīgas skolās mācību gads rit pilnā sparā, taču problēmas ar pedagogu trūkumu pašvaldībai ir nopietnas. Skolas pedagoga amatā spiestas uzņemt cilvēkus bez pieredzes darbā ar bērniem un bez atbilstošas izglītības pedagoģijā. Latvijas Radio uzrunātie pedagogi uzskata, ka tādā veidā valsts soda bērnus.

Rīgas sākumskolas skolotāja: Valsts ar pedagogu trūkumu soda bērnus
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Rīgā ir 100 skolu, kurā bērnus un jauniešus māca 7000 skolotāju. Ar pedagogu trūkumu ir saskārušās virkne skolu, kurās audzinātāji spiesti smagi strādāt. Piemēram, Rīgas Valda Zālīša sākumskolā pedagogu trūkuma dēļ viens skolotājs spiests audzināt divas klases, kurās kopā ir 60 bērnu. Ar to ir saskārusies latviešu valodas un literatūras pedagoģe un audzināšanas jomas vadītāja Iveta Stalberga, kura par skolotāju strādā jau 19. gadu. Tik sarežģīta situācija viņas karjerā esot pirmo reizi. Viņa stāstīja, ka pirms dažiem gadiem sākumskolā klases sāka vadīt divi pedagogi, bet tagad grūtības ir nodrošināt pat vienu skolotāju vienai klasei.

„Valsts tā kā soda arī tos bērnus, ka nav tie pedagogi un ka viņi nedabū visu, ko viņiem vajadzētu [iegūt] no tā audzinātāja.

Šobrīd sanāk, ka es to caurumu aizlāpu. Daru visu labāko, ko es varu izdarīt uz šo mirkli, bet manī resurss un enerģijas, un spēka ir tik, cik ir vienā cilvēkā,” stāstīja Stalberga.

Sākot mācības, skolā trūkst trīs pedagogu, kuru vidū ir sociālo zinātņu un vēstures skolotājs. Tā norādīja iestādes direktore Elita Rītere, atzīstot, ka darbā spiesti pieņemt tos, kuriem nav pieredzes ar bērniem un kuriem nav arī atbilstoša izglītības dokumenta. Tāpēc pieredzējušo skolotāju darba apjoms ir divkāršojies.

„Vadības līmenī ir milzu slodze. Tas nav nevienā normatīvajā dokumentā iestrādāts, kā gūt papildu resursus, lai iegūtu gan laiku, gan naudu. Šos cilvēkus, kuri gatavi ienākt izglītībā, viņiem šķiet, ka viņi ir gatavi to darīt. Dzīve parāda, ka viņiem iet dažādi. Līdz brīdim, kad viņu entuziasms noplok,” stāstīja Rītere.

Pierīgas skolās skolotāju algas ir līdz 15% lielākas nekā galvaspilsētā, tāpēc Rīgā problēma ar pedagogu trūkumu ir izteikta. Tā uzskata Rītere, piebilstot, ka tādā veidā Pierīgas skolas kļūst par galvaspilsētas skolu filiālēm.

„Pedagogu trūkums, manuprāt, ir katastrofāls likumsakarīgs un iepriekšējo gadu darbības rezultāts. Es nesaskatu nekādu pozitīvu virzību,” sacīja Rītere.

Lai gan mācību gads rit pilnā sparā, Rīgas dome nezina, kāds ir pedagogu trūkums. Taču vienlaikus tam izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis atzīmēja, ka vakanto vietu skaits nedēļas laikā ir mazinājies, bet tik un tā problēma ir nopietna.

„Mēs šogad ar septembri palielināsim vēl piemaksu fondu, kas ir bijis skolu direktoriem, nodrošināsim papildu finansējumu pirmsskolās. Otrs mehānisms – mēs turpinām sniegt atbalstu no pašvaldības [tām skolām], kur šis finansējums ir mazāks. Lai tādas skolas, kas ir skaitliski mazākas vai atrodas attālākās Rīgas apkaimēs, spētu nodrošināt mācību plānu izpildi un noturētu tos skolotājus, kas šobrīd strādā,” stāstīja Balamovskis.

KONTEKSTS:

Precīzāka informācija par pedagogu trūkumu gaidāma šīs nedēļas nogalē. Iepriekš ziņots, ka Rīgā mācību gada priekšvakarā izglītības iestādēs brīvas bija vairāk nekā 100 vakances. Īpaši trūka latviešu valodas, matemātikas, datorikas un svešvalodu skolotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti