Rīgas sabiedriskajā transportā plāno būtiski samazināt mēnešbiļešu cenu un aizstāt viena brauciena biļeti (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas domes Satiksmes komiteja pirmdien atbalstīja Rīgas sabiedriskā transporta biļešu reformu, kas paredz viena brauciena biļeti aizstāt ar laika biļeti, vienlaikus būtiski izdevīgākas kļūs mēnešbiļetes.

Turklāt bez maksas turpmāk varēs pārvietoties strādājošie pensionāri.

Galvenās pārmaiņas skars pāreju uz pilnīgi citiem biļešu veidiem, atsakoties no 135 dažādiem biļešu veidiem un ieviešot laika biļetes. 

Precizējums

Precizēta informācija par viena brauciena biļeti.

Viena brauciena biļeti, kas līdz šim maksāja 1,15 eiro, aizstās 90 minūšu biļete, kas maksās 1,5 eiro. Ar 90 minūšu biļeti varēs braukt vairākos transportlīdzekļos attiecīgo minūšu skaitu.

Līdz ar to lētākais variants būs 90 minūšu biļete. 

Paredzēts, ka viena brauciena biļete kā līdz šim būs nopērkama tikai pie 22. maršruta (no un uz Rīgas lidostu) autobusa vadītāja. Šīs biļetes cena tiks palielināta par nepilniem 74% – no 1,15 eiro līdz 2 eiro par vienu braucienu.

Kā uzsvēra Satiksmes komitejas vadītājs Olafs Pulks ("Jaunā Vienotība"), saskaņā ar normatīvu prasībām, pašvaldībai maksa par vienu braucienu jānosaka maksimāli tuvu pašizmaksai. Pašlaik pašizmaksa esot 2,04 eiro par vienu braucienu.

Viena brauciena maksa 2 eiro tiks izmantota arī aprēķinos par kompensāciju 1. un 2. grupas invalīdiem, ko maksā no valsts budžeta.

Kopumā tiks ieviestas divas laika biļetes – 90 minūšu brauciena biļete, kas maksās 1,5 eiro, un 24 stundu biļete, kas maksās 5 eiro.

Trīs dienu biļete maksās 8 eiro, piecu dienu biļete –10 eiro, bet mēnešbiļete – 30 eiro.

Būtiskākās izmaiņas skars mēnešbiļetes, kuru maksa samazināsies par 40% – no 50 eiro līdz 30 eiro.

Līdz ar to Rīga izlīdzinās situāciju ar citām Baltijas valstu galvaspilsētām.

Tiks saglabātas arī līdzšinējās atlaides, piemēram, studentiem, pedagogiem un medicīnas personālam būs spēkā 50% atlaide mēnešbiļetēm.

Tas gan nozīmē, ka atsevišķām pasažieru kategorijām, piemēram, pedagogiem un studentiem brauciena maksa var pieaugt. Piemēram, pedagogiem pašlaik vienā maršrutā mēnešbiļete visām dienām maksā 10 eiro, bet mēnešbiļete darbdienām maksā 8 eiro. Turpmāk būs tikai viena veida mēnešbiļetes, kas maksās 30 eiro, bet minētajai grupai ar 50% atlaidi – 15 eiro. Līdzīga situācija ir arī studentiem, kuri vienā maršrutā var nopirkt mēnešbiļeti par 10 eiro. Turpmāk tā maksās 15 eiro.

Olafs Pulks par plānoto biļešu reformu
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

Pulks skaidroja: "Šobrīd bija ļoti daudz biļešu veidu – kaut kur 130 iespējamie [varianti]. Tā ir ļoti sarežģīta sistēma, [kuru] administrējot, "Rīgas satiksmei" bija problēmas. Mēs šo esam vienkāršojuši. Tātad šis ir domāts, lai tieši nāktu pretī un radītu ērtības un lētāku braukšanu regulārajiem braucējiem. Mēs tā ceram, ka šie piedāvājumi, it īpaši mēnešbiļešu klāstā, radīs vēlmi pārskatīt savus paradumus. Otrkārt, mēs domājam, ka tie, kas varbūt mēģināja braukt bez maksas, šobrīd sapratīs, ka tas tomēr ir nevajadzīgi un 30 [eiro] par mēnešbiļeti nav tas dārgākais, ko viņi var atļauties." 

Uzņēmumā "Rīgas satiksme" apgalvo, ka pasažieru, kuri izmanto šādas biļetes, ir ļoti maz.

Izmaiņas neskars tās pasažieru kategorijas, kam piešķirtas 100% atlaides. Līdz ar to arī turpmāk seniori, skolēni un cilvēki ar invaliditāti Rīgas sabiedriskajā transportā varēs braukt bez maksas.

Savukārt jaunums būs 100% brauciena atlaide strādājošajiem pensionāriem.

Kā deputātus informēja "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa, paaugstinot viena brauciena biļetes cenu, tā pietuvosies viena brauciena pašizmaksai, kas pašlaik esot 2,04 eiro.

Viņa uzsvēra, ka pašreizējā biļešu sistēma ir sarežģīta. Esošos 135 biļešu veidus nepārzinot neviens, un ir biļešu veidi, kurus lieto minimāli. 

Biļešu sistēmas vienkāršošana ļaušot labāk plānot savienoto maršrutu izveidi un pasažieru pārsēšanos.

Innusa cer, ka pieejas maiņa biļešu klāstā, pārejot uz lētākām mēnešbiļetēm un laika biļeti, liks mainīt pasažieru paradumus. Viņa cer, ka pieaugs pasažieru skaits, kuri līdz šim nevarēja atļauties mēnešbiļetes un brauca bez biļetes.

Ja pasažieru struktūra nemainītos, tad, ieviešot jauno biļešu sistēmu, "Rīgas satiksmes" ieņēmumi varētu pieaugt par aptuveni miljonu eiro gadā.

Jauno biļešu sistēmu plānots ieviest no šī gada 31. decembra. Tas tiek darīts ar nolūku, jo gadu mijā Rīgā sabiedriskais transports ir bez maksas. Līdz ar to tikšot iegūtas trīs naktis, kuru laikā visās biļešu tirdzniecības vietās varētu pagūt ievadīt jaunos datus un no 2. janvāra jaunā sistēma varētu sākt strādāt.

Innusa norādīja, ka plānots noteikt 60 dienu pārbaudes laiku, kurā darbosies vēl vecās biļetes, kas iegādātas līdz 31. decembrim.

Kā komitejas sēdē uzsvēra Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība"), jaunā biļešu sistēma būs izdevīgāka tiem pasažieriem, kuri sabiedrisko transportu izmanto vairāk.

Gala lēmums par "Rīgas satiksmes" biļešu reformu jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Kā informēja Pulks, esot iecerēts, ka jau šajā trešdienā, 9. novembrī, varētu tikt izsludināta ārkārtas domes sēde, lai lemtu par šo jautājumu.

"Rīgas satiksme" ir Rīgas pašvaldībai pilnībā piederošs uzņēmums, kas 2021. gadā strādāja ar 161,117 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,1% mazāks nekā 2020. gadā. Savukārt kompānijas peļņa pieauga 3,1 reizi un bija 3,049 miljoni eiro, liecina kompānijas publiskotā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti