Strūklaka un ziedošie krūmi Tvaika ielā drīzāk atgādina parku, nevis slimnīcas teritoriju. Arī pie jaunās nodaļas durvīm reibinoši smaržo ceriņi. Šeit ir 18 vietas un pirmie, kas nespēj tikt galā ar skumjām un nomāktību pašu spēkiem, jau ārstējas. Te durvis veras arī uz ārpasauli.
"Te būs atvērto durvju nodaļa, brīvā režīmā, neviens nesekos un nepavadīs. Visu paši," stāstīja RPNC 13. Neirotisko traucējumu nodaļas vadītāja Irina Barsova.
Pacienti gan nakšņos nodaļā.
Puse dienas tiks pavadīta aktivitātēs, otro dienas daļu var pavadīt pastaigās vai tiekoties ar tuviniekiem.
"Šeit ārstēsies pacienti ar depresijām, stresiem, neirotiskiem traucējumiem, stresa reakcijām pēc kovida, kas skar psihiatrisko sfēru," teica Barsova.
Liels uzsvars tiek likts tieši uz darbošanos. Tāpēc ergoterapijas kabinetā ir iespēja gan veidot no smiltīm, gan pacientam māca pašam gatavot siltu ēdienu.
"Mūsu galvenais instruments ir aktivitāte. Un viņiem arī patīk. Tas ļauj nomierināties, sakoncentrēties," stāstīja RPNC Ergoterapijas kabineta vadītāja Anda Beķere. "Mēs strādājam, lai viņi būtu neatkarīgi savā ikdienā. Ikdienas lietas – mācīties ar datoru, pašaprūpes, gatavot siltu maltīti."
Neirožu nodaļā ar pacientiem strādā psihologi un psihoterapeiti, taču uzsvars nav uz ārstēšanu ar zālēm.
Piemēram, kovida laikā uzceltā moduļu māja tagad pārtapusi par mākslas un mūzikas terapijas nodaļu.
"Patreiz jau rinda uz šīm te neirožu nodaļām ir 1-3 mēnešiem, lai varētu palīdzēt šeit un tagad, esam atvēruši šeit, neirožu nodaļu ar 18 gultām. Ja mums šī sajūta, trauksme, miega traucējumi ir vairāk nekā divas nedēļas, tad ir nepieciešams konsultēties ar speciālistu," norādīja RPNC valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce.
Psihiatrisko ārstēšanu sedz valsts. Šajā neirožu nodaļā pacienti var vērsties gan ar ģimenes ārsta nosūtījumu, gan paši.