Rīgas pašvaldība demontējusi padomju armiju slavinošos pieminekļus pie Ķīšezera un Rumbulā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas pašvaldība atbilstoši likumam "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" veikusi padomju armiju slavinošu objektu demontāžu Ķīšezera krastā un Rumbulā, informē Rīgas dome.

Pie Ķīšezera nojaukts obelisks Sarkanās armijas 374. strēlnieku divīzijai, kas atradās Mežaparkā, kā arī demontēta piemiņas zīme Sarkanās armijas uzbrukuma vietā, kas atradās Jaunciema gatvē.

Rumbulā demontēts piemineklis, kas atradās uz zemesgabala Lokomotīves ielā 163, Maskavas ielas malā.

Objektu demontāžu veica Rīgas pieminekļu aģentūra.

Abi pieminekļi un piemiņas plāksne bija iekļauti valdības apstiprinātā demontējamo totalitāro režīmu slavinošo objektu sarakstā, kurā kopā ir 69 objekti.

Likums nosaka, ka sarakstā iekļauto objektu demontāža veicama līdz 15. novembrim.

Saskaņā ar šī gada 23. jūnijā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" publiskajā ārtelpā, publiskajā būvē vai publiskas personas iekštelpā (izņemot akreditētus muzejus) aizliegts eksponēt pieminekļus, piemiņas zīmes, piemiņas plāksnes, piemiņas vietas, arhitektoniskus vai mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940. gada un atbilst vismaz vienam no vairākiem kritērijiem: slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu; slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju; ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

KONTEKSTS:

Jautājums par padomju pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Valdība sēdē jūlija vidū atbalstīja 69 padomju un nacistisko režīmu slavinošu pieminekļu, piemiņas zīmju, piemiņas vietu un citu objektu demontāžu. Demontēšanai piedāvātās vietas ir visos Latvijas vēsturiskajos novados, 23 pašvaldību teritorijās. Pārsvarā piemiņas vietas atrodas novadu teritorijās, turklāt nereti šādas piemiņas vietas ir cilvēku reti apmeklētas un nomaļas.

Likums neattiecas uz objektiem, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījuma vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti