Sadaļas Sadaļas

Rīgas parku apsekojums: 30 teritorijas - avārijas stāvoklī

Katastrofāla aina atklājusies Rīgas parku un skvēru apsekojumā, ko pavasarī uzdeva veikt tobrīd vēl mēra pienākumu izpildītājs un nu jau Rīgas mērs Oļegs Burovs("Gods kalpot Rīgai" (GKR)). Trīsdesmit parku teritorijās celiņi un cita infrastruktūra ir avārijas stāvoklī. Taču Rīgas domes budžetā nav atsevišķa finansējuma šādiem remontiem. To rosina veidot Mājokļu un vides departaments, nākamā gada budžetā pieprasot 300 tūkstošus eiro. Taču skaidrs, ka naudas nolaisto parku atjaunošanai vajadzētu daudz vairāk.

Rīgas parku apsekojums: 30 teritorijas - avārijas stāvoklīMāra Rozenberga

Esplanādes parks Rīgas centrā ir viena no teritorijām, kas novērtēta kā viskritiskākā. Proti, celiņus te būtu vajadzējis remontēt jau "aizvakar”. "Baigi sūdīgs”, „ļoti skumīgs un kritisks”, „diez kas nav” – tie ir tikai daži pieklājīgākie epiteti, ko Esplanādes sadrupušākajiem celiņiem velta parkā satiktie iedzīvotāji.

„Nesen biju līdzīgā parkā Bulgārijā, kur nokritu pa nodrupušām kāpnēm un izmežģīju pirkstu. Arī šeit segums ir līdzīgs. Tas ir ne tikai izskata, bet arī sabiedrības veselības un drošības jautājums, īpaši vecākiem cilvēkiem,” saka Esplanādē satiktā skotu māksliniece Korena Litla (Carron Little), kura ir ceļā uz meistarklasēm turpat, Latvijas Mākslas akadēmijā. „Man ļoti patīk šie dažādie celiņu flīžu musturi, bet būtu labi, ja tos savestu kārtībā.”

Tieši Esplanādē šopavasar lielu atbildīgo iestāžu sapulci sasauca tobrīd vēl Rīgas mēra pienākumu izpildītājs Burovs. „Tas ir kauns pilsētai. Man ir kauns par to pašam kā rīdziniekam, kad es šeit eju,” tā Burovs. Mājokļu un vides departamentam tika uzdots līdz rudenim apsekot visus 116 Rīgas parkus un skvērus vairāk nekā 300 hektāru platībā. Darbs tikko pabeigts un tie iedalīti piecās grupās.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes Dabas un apstādījumu nodaļas vadītāja Inguna Kublicka stāsta, ka kritiskākais jeb A vērtējums dots 30 teritorijām – ne vien Esplanādei, bet arī, piemēram, Uzvaras parka, Dzegužkalna parka, Nordeķu parka un Pēterbaznīcas skvēra segumam.

Avārijas stāvoklī esošie parki

Publisko apstādījumu teritorijas, kurās infrastruktūras atjaunošanas darbi jāveic vispirms (A kategorija, faktiski avārijas stāvoklī):

- Esplanāde,

- Alberta laukums,

- Pēterbaznīcas skvērs,

- Kanālmalas apstādījumi,

- Maskavas dārzs,

- Ebreju kapi,

- Kojusalas dārzs,

- Skvērs "Maska",

- Rēznas ielas skvērs I,

- Pļavnieku parks,

- Gogoļa-Strūgu ielas skvērs,

- Kronvalda parks,

- Viestura dārzs,

- Anatomikuma laukums,

- Vašingtona laukums,

- Sarkandaugavas parks,

- Zāģeru ielas apstādījumi,

- Brasas stacijas un tilta skvērs,

- Brīvības un Ropažu ielas skvērs ALFA,

- Kr. Valdemāra un Šarlotes ielas skvērs,

- Miera un Hospitāļu ielas skvērs,

- Dzegužkalna parks,

- Nordeķu parks,

- Skvērs pie Zunda kanāla,

- Skvērs Slokas un Pulka ielas stūrī,

- Uzvaras parks, Arkādijas parks,

- Māras dīķa apstādījumi,

- Ēbelmuižas parks,

- Daugavmalas apstādījumi.

Avots: RD Mājokļu un vides departaments

"Tā A daļa ir ļoti milzīga teritorija, un tur būtu vajadzīgs tiešām ļoti liels finansējums. Nedomāju, ka to varēsim paveikt viena, divu gadu laikā,” saka Kublicka. Īpaši tādēļ, ka pašlaik vienīgais regulārais finansējums parku atjaunošanai ir Rīgas Vides aizsardzības fonda konkursi, tātad salīdzinoši neliela un iepriekš neieplānojama nauda, kas parāda.

"Šis apsekojums mums pierādīja, ka ir nepieciešama pašvaldības budžeta programma, kurā katru gadu ir nauda un ar ko mēs katru gadu varam kaut ko paveikt. Esam sagatavojuši budžeta programmas pieteikumu „Publisko apstādījumu infrastruktūras atjaunošana un uzturēšana” un pieprasījuši 300 tūkstošus eiro 2020.gada budžetā. Tas ir maz priekš tiem darbiem, bet, nu, ar kaut ko ir jāsāk," norāda Kublicka.

Daudzi celiņi Rīgas parkos bez remonta kalpo jau no 70.gadiem, skaidri parādot, ka pašvaldības naudas dalītājiem tie pārāk neinteresē. Oļegs Burovs pavasarī solīja, ka cīnīsies, lai to mainītu.

"Es darīšu visu, lai visiem pārējiem 59 kolēģiem pierādītu, ka šī programma ir nepieciešama, lai pakāpeniski atjaunotu mūsu parkus," saka Burovs.

Mājokļu un vides departaments nākamā gada budžetā pieprasījis arī gandrīz pusmiljonu eiro ielu apstādījumiem, tai skaitā jauniem kokiem un bēdīgi slaveno Barona ielas apstādījumu kopšanai. Diskusijas par jauno Rīgas budžetu sāksies jau pavisam drīz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt