Panorāma

Kuldīgas dome pēta tenisista Gulbja īpašumu

Panorāma

Panorāma

Vilto derīguma termiņu zālēm

Rīgas noliktavā pārmarķētās zāles bija paredzētas bērniem – nieru slimniekiem

Zāļu marķējuma viltotāji, kurus pieķēra Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori, darbojās kādā muitas noliktavā Rīgā. Tās Latvijā bija ievestas kā tranzītkrava un, visticamāk, tika gatavotas Krievijas tirgum, par ko liecina viltotie uzraksti tikai krievu valodā. Bez jebkādas vainas apziņas marķējuma viltotāji mainīja termiņu gan stipram pretiekaisuma medikamentam, gan bērniem paredzētām aknu zālēm.

Sirdsapziņa ierunājās kādam no nelikumībās iesaistītajiem, jo zāļu viltošana notika muitas teritorijā. Viņš ziņoja inspektoriem, ka tiek viltots termiņš bērnu pārtikai. Bet patiesībā košās kastītes ir zāles mazajiem nieru slimniekiem.

Preparāta termiņš beidzas jūnijā, bet pēc pārlīmēšanas zāles derīgas vēl gadu. Tieši tāpat tika rauti nost uzraksti uz ampulām, ko ievada ar injekciju.

“Principā tur bija neliela farmaceitiska ražotne starp zivju konserviem un kafiju,” saka PVD Informācijas analīzes un ātrās reaģēšanas daļas vadītājs Artis Melderis.

Satiktie strādnieki paskaidroja, ka vienkārši pilda priekšnieka pavēli. Zāles Latvijā bija ievestas un, visticamāk, tika pārmarķētas, lai vestu tālāk. “Ņemot vērā, ka uzbeku valodā, tad, visticamāk, no turienes un tālāk jau uz krieviski runājošām valstīm,” secina Melderis.

Šis ir pirmais tāda veida gadījums Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoru pieredzē, un arī Zāļu valsts aģentūrā neesot ziņas par līdzīgu viltošanu. Tiesa, Latgalē līdz ar cigaretēm un alkoholu nereti reidos pārķerti arī Latvijā nereģistrēti medikamenti no Baltkrievijas un Krievijas.

Zāļu valsts aģentūrā apliecina, ka neviena viltotā ampula vai bērnu zāles Latvijas aptieku plauktos nav nonākušas. Turklāt konkrētais komersants nedrīkst nodarboties ar zāļu ievešanu – atklāj Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens.

To, kādu tieši kaitējumu veselībai var nodarīt zāles, kam beidzies derīguma termiņš, farmaceiti nevar pateikt. Tomēr skaidrs, ka lietot zāles pēc termiņa beigām ir ļoti bīstami.

Kriminālprocess pārsūtīts Valsts ieņēmuma dienesta Muitas pārvaldei.

Pārtikas derīguma termiņa viltošana Latvijā ir gana izplatīts pārkāpums. Pēdējā laika lielākais inspektoru ķēriens ir kāda firma, kas uzpirka saldumus pēc derīguma termiņa beigām, to mainīja un piegādāja lielveikaliem.

Tikmēr Zāļu valsts aģentūra aicina ikvienu zāles iegādāties tikai aptiekās un nekad nepirkt tās no rokas. Bet, pērkot internetā, pārliecināties, vai aptieka ir legāla. Visas šīs ziņas pārbaudāmas Zāļu valsts aģentūras mājaslapā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti