«Rīgas namu pārvaldniekā» problēmas neredz nedz dome, nedz pašu korupcijas sargi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc opozīcijas pieprasījuma sasauktajā ārkārtas sēdē Rīgas domes (RD) vairākums tomēr nolēma atstāt amatā pašvaldības uzņēmuma „Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) vadītāju Ivo Leci un valdes locekles Ingu Bulgarinu un Inetu Zalāni. Viņu vadībā tika izveidota nodaļa ar fiktīvi nodarbinātiem un varas partijām pietuvinātiem 12 cilvēkiem un izkrāpti teju 150 000 eiro.

Par to policija vērsusies prokuratūrā apsūdzību celšanai. Tikmēr nekādus korupcijas riskus četru mēnešu pārbaudē RNP nav atklājis Rīgas domes Birokrātijas apkarošanas centrs.

Rīgas domes pirms septiņiem gadiem dibinātais uzņēmums RNP apsaimnieko 4300 māju, algo gandrīz 3000 darbinieku un gadā apgroza ap 70 miljoniem eiro. Tik lielā saimniecībā 2014. gadā nebija grūti izveidot jaunu nodaļu ar 12 strādājošajiem, kas pēc Valsts kontroles veiktās revīzijas izrādījās fiktīvi nodarbināti. Līdz ar gaismā nākušajiem faktiem par vairāk nekā gada laikā izkrāptiem teju 150 000 eiro nodaļu ātri likvidēja.

Jaunākā Rīgas domes Birokrātijas apkarošanas centra pārbaude par pērno gadu liecina, ka uzņēmums pretkorupcijas plānus īsteno.

Tā vismaz spriežams pēc 63 lappušu apjomīgā gala ziņojuma, kurā kā galveno ieteikumu centra pagaidu vadītājs Aigars Evardsons min darbinieku mācības.

„Ņemot vērā konstatētos trūkumus RNP darbībā laikā no 2014.gada līdz 2017.gada martam, uzdots RNP valdei katru gadu veikt organizatoriskos pasākumus un izstrādāt atbilstošus normatīvos aktus, kas turpmāk novērstu korupcijas riskus SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” darbībā. Papildus uzdots veikt ne tikai mācības, bet arī kontroli un testus, lai saprastu, ko darbinieki domā ar korupcijas riskiem un mazinātu tos,” stāsta Evardsons.

RD Drošības jautājumu komitejā, kurā pretkorupcijas plānu pieņēma zināšanai, deputātiem par krāpšanos RNP jautājumu nebija. Komitejas vadītājs Dainis Turlais („Gods kalpot Rīgai”) uzņēmumu pat attaisnoja.

„Bieži vien publiskajā telpā par uzņēmuma panākumiem, likstām un nelaimēm spriež pēc vienas mērauklas – vai nu tur strādā vadītājs un divas meitenes, vai 10 000 darbinieku. Es gribētu vērst Leča kunga uzmanību uz to, lai viņi būtu vairāk atvērti, saprotami un pieejami iedzīvotājiem,” sacīja Turlais.

Arī RNP vadītājs Ivo Lecis par nu jau prokuratūrā nonākušo krāpniecības lietu runāt negrib. Pretkorupcijas plāns strādājot labi, fiktīvu darbinieku vairs neesot. „Pretkorupcijas plāns tiek aktualizēts katru gadu. 2016.gadā mēs esam veikuši ļoti būtiskus uzlabojumus gan procesos, gan iekšējās kontroles pasākumos. Manuprāt, šis plāns darbojas ļoti labi (..),” stāsta Lecis. Viņš noraida argumentu, ka par fiktīvajiem darbiniekiem vajadzēja zināt vēl pirms gada pārskata rakstīšanas.

Jāpiemin, ka pēc atbrīvošanas no amata RNP izdomātās nodaļas vadītājs Agnis Kalnkaziņš drīz vien iecelts par citas kapitālsabiedrības – „Rīgas ūdens” - valdes locekli. Tur viņa alga ir vairāk nekā 5000 eiro mēnesī. Savukārt no „Rīgas ūdens” neveiksmīgā pudeļu ūdens uzņēmuma vadības RNP valdē ierotējusi Ineta Zalāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti