Rīgas modrā acs – pašvaldības policijas videonovērošanas centrs

Rīgas pašvaldības policijas (RPP) Videonovērošanas centrs atrodas Vecrīgā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra pašā augstākajā stāvā. Tie ir logi, kur gaisma naktī nenodziest, jo dežūras rit diennakti.

Atverot logu, var izkāpt uz jumta. Tieši tur saulrieta laikā LTV filmēšanas grupu izved kārtībnieks Oskars Sīpols: “Šī ir mana mīļākā vieta, kur atrasties. Visi jumti, visi salūti, viss no šejienes redzams!”

Sākusies 12 stundu maiņa grupas vecākajai, inspektorei Marikai Kazakai, kārtībniekam Oskaram Sīpolam un kārtībniecei Inesei Dimzai. Viņi apgāž jebkuru stereotipu par darba rutīnā nogurušu policistu. Viņiem mirdz acis!

“Es daru ļoti lielu darbu. Mēs it kā esam šeit augšā.

Mēs redzam visu, kas notiek, bet mūs neviens neredz,” saka Inese Dimza.

Iespēja reaģēt ātrāk

Rīgas pašvaldības policijai ir 109 novērošanas kameras. Tās strādā patruļas režīmā, proti, filmē pašas. Ja kāds cilvēks, vieta vai lieta šķiet aizdomīga, centra darbinieki pārslēdz uz rokas vadību un sāk novērošanu.

LTV sižeta veidošanas laikā policistu uzmanību piesaista kustīgs punktiņš Ķengaraga pusē. Ar kameru viņi mēģina tos maksimāli pietuvināt. Tālāk rīcība ir ātra. Marika pie kartes meklē īsto ielu - Austuves iela. Oskars Sīpols un zvana kolēģiem uz Latgales priekšpilsētas policijas pārvaldi.

Inese ziņo rācijā: "Uz ledus ir bērni!"

"Princips ir ļoti vienkāršs. Tās [kameras]  ir vietās, kur visvairāk cilvēki koncentrējas - gan pilsētnieki, gan pilsētas viesi, un vietās, kur ir nelabvēlīga kriminogēnā situācija. Vai arī atsevišķas vietas, kas būtu pastāvīgi jāuzrauga, bet nav lietderīga tieši patruļpolicistu klātbūtne, tās ir dažādas piemiņas vietas. Pēc statistikas pārkāpumu skaits pieaug, sākot no ceturtdienas vakara un uz brīvdienām, tad ir vairāk. Protams, tas ir jautājums arī par laika apstākļiem, vasaras sezonā to ir vairāk. Bet arī ziemā ir pietiekoši darba,” stāsta RPP Operatīvās vadības un drošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Jevgēnijs Platais.

“Cilvēks ir aplaupīts vai piekauts. Un te pēkšņi uzrodas policija, ātrie, un es pieļauju iespēju, ka cilvēki nesaprot - no kurienes. Ne jau visi zina, ka Rīgā notiek video novērošana. Ir iebraucēji, studenti no laukiem, viņi varbūt nenofiksē tās izkārtnes, ka veic videonovērošanu,” stāsta kārtībniece Inese Dimza.

Vecrīgā novērošanas kameras ļauj reaģēt uz kādiem pārkāpumiem pat dažās sekundēs. “Vecrīgā, kur ir vislielākā kameru koncentrācija, var izsekot kādu konkrētu notikumu un izsekot, kur dodas pārkāpējs vai automašīna. Tur reaģēšanas laiks ir līdz 30 sekundēm, atkarībā no tā, cik tuvu atrodas patruļa," stāsta Platais.

LTV dodas patruļā kopā ar inspektoru Robertu Straumi: “Ar video centru ir perfekta sadarbība, viņi ir mūsu acis. Vairākās situācijās ir tik ļoti palīdzējuši… Kāds notikums ir noticis, cilvēks ir aizbēdzis, sliktais ir atnācis. Mēs aizturam uz karstām pēdām. Alkohola lietošana, kautiņi. Sadarbojoties ar videocentru, ir gan vieglāk atklāt, gan saukt pie administratīvās atbildības tās personas, kas to ir darījušas. “

Rezultāts uzreiz

Centrs darbu sāka 2005.gadā, un rezultāts bija jūtams uzreiz. Ar piecām kamerām gada laikā izdevās konstatēt 1120 pārkāpumus. Rekorda gads bija 2008.gads, kad atklāti gandrīz 3000 likumpārkāpumi. Pēdējos gados to skaits svārstās ap 1700 pārkāpumiem.

 

Ierakstus glabā mēnesi, bet pēc jaunajiem likuma grozījumiem tas būs jādara trīs mēnešus.

Intuīcija un pieredze 

Piegājiens aizdomīgu personu novērošanā šeit katram savs. “Kolēģiem intuīcija ir ļoti attīstīta. Tur jau kaut kādas ekstrasensu spēles notiek. Man tāda nav! Paiet garām... cilvēks kā cilvēks, bet viņš tiešām aiziet un izdara kaut ko…No kurienes viņiem nāk tas? Tā ir pieredze, kas uztrenējas,” stāsta kārtībnieks Oskars Sīpols.

“Ar laiku tā intuīcija vēl vairāk izstrādājas. Nu, tu nevari tā noteikt cilvēku, vai viņš laupītājs  vai kas. Tu jūti ar trešo aci, ka kaut kas nebūs labi, ka tas cilvēks ir jāpavēro un jāpaseko viņam. Ir novērsti daudzi gadījumi, ir izglābtas daudzas dzīvības un daudzi maki,” stāsta IneseDimza.

Video: Rīgas pašvaldības policija aiztur vīrieti, kurš nolaupīja sievietei somiņu

Savukārt kautiņu nežēlība pārsteidz arī policistus ar ilgu pieredzi. “Konflikti ir diezgan bieži un jāteic - arī diezgan nežēlīgi. Ļoti svarīgi ir īsākā laika posmā reaģēt, lai cilvēkam sniegtu palīdzību," stāsta Platais.

Video: Rīgas Pašvaldības policija aptur jauniešu kautiņu

“Bija ļoti nežēlīgi, cilvēks vairākas reizes tika sists ar kāju pa galvu un pa sāniem. Un vēl pienāca un no augšas uzdeva ar kāju. Tas bija drausmīgi, tas cilvēks palika guļot. Bet tas vainīgais mierīgi pagāja malā un sāka pīpēt cigareti,” atceras Dimza.

Video: Ar Videonovērošanas centra palīdzību policija operatīvi pārtrauc kautiņu

 

Gribas pašam skriet un darīt

Visgrūtāk šeit strādājošiem ir skatīties, kā cilvēki paši sev atņem dzīvību.

Katrs šai pusē ekrānam ir bijis liecinieks kādai pašnāvībai vai tās mēģinājumam. Un viņi to pārdzīvo, lai gan darījuši visu iespējamo.

Saukuši patruļu uzreiz, kā redz cilvēku, piemēram, uz margām.

“Nenovaktēju! Tas ir ļoti grūti. Atrasties šajā pusē un redzēt, kas notiek ārpus mūsu telpām. Un tu nevari palīdzēt. Citreiz ir tā, ka tev gribas pašam skriet un darīt,” stāsta Inese Dimza.

Video: Rīgas pašvaldības policija izglābj vīrieti, kurš ielēca Daugavā

Katru gadu video kameras redz vairākas pašnāvības. Tieši tāpēc tilti tiek novēroti īpaši rūpīgi. Pa dienu drošību dod tas, ka uz tiltiem ir daudz gājēju. Bet naktī pastiprināti novēro ikvienu, kurš šķērso Salu, Akmens vai Vanšu tiltu.

“Naktī tad no visām pusēm, ja tiek pamanīts kāds, tad tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Jau uzreiz mēs izstrādājam, kurš kuru kameru ņems, lai varētu labāk pārredzēt,” atklāj Inese Dimza.

Video: Rīgas pašvaldības policija izglābj Daugavā ielēkušu vīrieti

 

Palīdz arī iztiesāšanā

Pēdējā laika jaunums – kameras izvietotas arī Rīgas dārzos un parkos. Lai gan sākumā licies, ka būs redzamas vienīgi māmiņas ar ratiņiem un suņu saimnieki, izrādās, ka

tieši Rīgas parku video interesē Valsts policiju, piemēram, lai atklātu laupīšanu vai izvarošanu.

“Izvarošana Grīziņkalnā. Tad mēs arī meklējām ierakstu. Līdzīgi kā ar tiem pašiem pašnāvniekiem, pēc ļoti mazām pazīmēm mēģinājām kādu informāciju dot kolēģiem. It kā varētu būt tas cilvēks, laiks sakrīt,” stāsta Oskars Sīpols.

Aizvien biežāk Valsts policija un citas drošības iestādes pieprasa video ierakstus, kas kalpo kā pierādījums kādā lietā. To apliecina Jevgēnijs Platais: “Pagājušajā gadā mums bija izsniegti gandrīz 350 video ieraksti, ko lūdza Valsts policijas struktūras kriminālprocesa izmeklēšanā un arī ceļu satiksmes negadījumu izmeklēšanā. Tas viennozīmīgi kalpo par pierādījumu.

Pārkāpējs var jebko teikt, bet, kad tiek parādīta aina, tas būtiski atvieglo arī iztiesāšanas procesu.”

TV mājās neskatās

Lai gan pilsētā izlikti brīdinājumi, ka tiek veikta videonovērošana, daudzi tam netic vai nepievērš uzmanību. 

Video novērošanas centra darbinieki ir tādi paši policisti kā pārējie: kārtībnieki vai inspektori, nevis īpaši atlasīti ekrānu vērotāji. "Viņi kārto visus fiziskos normatīvus, tuvcīņas, šaušanas. Tie nav nekādi speciāli atlasīti operatori, kaut gan tāda pieredze ir citās valstīs, ka tieši atlasa tikai konkrētam mērķim - videonovērošanas centra apkalpošana,” stāsta Jevgēnijs Platais.

“Es nāku katru dienu uz šo darbu ar ļoti lielu prieku. Man patīk šis darbs! Tāpēc man nekad nav grūti skatīties - ne dienā, ne naktī,” saka Inese Dimza.

Pēc maiņas beigām gan neviens no viņiem televizoru mājās neskatās. “Vismaz pusstundu negribas ne runāt, ne skatīties, ne gulēt. Vienkārši gribās pasēdēt klusumā un mierā, un atpūsties,” stāsta Inese Dimza.

“Man ir jāpierod pie īstiem cilvēkiem, kas staigā pa ielu, nevis ekrānā. Ka viņi var manī ieskriet, nevis paiet garām,” atklāj Oskars Sīpols.

Plikie uz zirga un sekss pie pieminekļa

Rīgas viesu - spānietes un vācieša - dzimumaktu Brīvības pieminekļa pakājē pamanīja tieši Inese Dimza. Tā bija viņas maiņa: “Neģērbās…Tie ir jaunieši…Mums laikam tādas lietas nesaprast. Tas bija ļoti ātri. Šoks bija.”

Video: Divi ārzemnieki pie Brīvības pieminekļa nodarbojas ar seksu

Abi tūristi, kuru ciešo saskarsmi pie pieminekļa pārtrauca policijas ekipāža, katrs uz vietas samaksāja 250 eiro, norēķinoties ar kredītkartēm.

Tādu gadījumu, kad kameras fiksē plikus cilvēkus, ir pietiekoši daudz. “Četri ārvalstu tūristi pilnīgi kaili pie Pēterbaznīcas tieši zem kameras kāpa uz koka zirga. Kad mēs ievietojām [video] savā "Youtube" kontā, milzīgs cilvēku daudzums bija noskatījies," stāsta Jevgēnijs Platais.

Video: Britu tūristi atkailinās publiskā vietā

"Protams, ka tas ir sīkais huligānisms un var nākties šķirties pat no 500 eiro. Tos kolorītākos video informatīvos nolūkos, profilakses dēļ liekam savos kontos, kas mums ir "Youtube" un mūsu mājaslapā. Tieši ar tādu mērķi - [informēt], ka mēs veicam savus pienākumus un lai sabiedrība redzētu, kā tas viss notiek, lai atturētu kādu potenciālu pārkāpēju no kaut kādām darbībām. Es uzskatu, ka tas viennozīmīgi palīdz," saka Jevgēnijs Platais.

Video: Par atkailināšanos aizturēts Supermens un divi džentlmeņi kleitās

Oskars Sīpols gan netic, ka pilnmēness ir īstais iemesls neadekvātai rīcībai vai likumpārkāpumam: “Ir tādi, kas grib kaut ko sliktu darīt un attaisno to ar pilnmēnesi. Es tam neticu!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt