Panorāma

Pieaugs darba devēju izdevumi algām

Panorāma

Vides aizstāvji pievērš uzmanību riepu izgāztuvei Čiekurkalnā

VKPAI sodīs «Rīgas mežus» par nesaskaņotiem darbiem Lielajos kapos

«Rīgas mežiem» draud sods par nesaskaņotajiem darbiem Lielajos kapos

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības  inspekcija (VKPAI) sākusi administratīvo lietvedību pret pašvaldības uzņēmumu SIA “Rīgas meži”. Vietā, kur joprojām atrodas vācu karagūstekņu piemiņas vieta, uzņēmums izvietojis betona blokus, lai novietotu pagaidu vagoniņus, kā arī glabātu tehniku un novietotu labierīcības. VKPAI norāda – kapu īpašā statusa dēļ visām darbībām, kas saistītas ar teritorijas pārveidojumiem, vajag atļauju, un tās šoreiz neesot bijis.

Lielo kapu draugu kopa, kas ikdienā kopj Latvijas dižgaru atdusas vietas, pie vācu karagūstekņu piemiņas vietas pamanījusi bedres, kas pamazām aizpildītas ar betona blokiem. Noskaidrots, ka tie ir pamati pagaidu būvēm, ko SIA "Rīgas meži" iecerējuši kapu kopēju ērtībām un tehnikas novietošanai. Lielo kapu draugu kopa norāda – šāda rīcība nav ētiska, jo visapkārt ir cilvēku pīšļi un šī joprojām ir piemiņas vieta.

"Lielākā daļa no karavīriem ir pārapbedīti uz citu vietu, bet, kā saka zinātāji: nelaiķis Eižens Upmanis minēja konkrētus skaitļus, ka cilvēki, kas ir zem šīm liepām, kur pavisam netālu šī būvnieciskā darbība norisinās, - ka šeit atdusas 6-7 karavīri, tie, kas bija zem kokiem saknēs ieauguši, tie atdusas šajā zemē," zināja teikt Lielo kapu draugu kopas biedrs Andris Gobiņš.

SIA "Rīgas meži" vadība oponē, sakot, ka Rīga atrodas uz augsta kultūras slāņa un mirstīgās atliekas atrodamas daudzviet.

"Faktiski visa izbūve, kas ir Lielo kapu teritorijā, ir notikusi uz apbedījumiem. Tai skaitā celiņi, tai skaitā stāvlaukums, kas ir izbūvēts. Šī vieta, kur bija iezīmēta saimnieciskā zona, ir no mirstīgajām atliekām visbrīvākā," skaidroja SIA “Rīgas meži” valdes loceklis Edgars Vaikulis.

VKPAI uzskata – visiem pārveidojumiem Lielo kapu teritorijā jābūt saskaņotiem, ņemot vērā Lielo kapu īpašo statusu.

"Diemžēl, bet tas nav saskaņots, un šajā gadījumā saskaņošanas process varbūt ļautu izvairīties no kaut kādām pārsteidzīgām darbībām," sprieda VKPAI Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris.

"Manuprāt, šis risinājums nav veiksmīgs tik tuvu bijušajai vācu kapsētas piemiņas vietai un piemiņas zīmēm, kas tur ir saglabājušās."

Inspekcijas vērtējums "Rīgas mežu" saimniekošanai Lielajos kapos ir divējāds – no vienas puses, tiek pārmesta smagās tehnikas izmantošana, kas, piemēram, ziemā un arī vēlāk sabojāja vairākus apbedījumus. No otras puses, inspekcija uzteic paveikto.

Lielo kapu draugi stāsta, ka dažās vietās jaunie apsaimniekotāji ir sākuši strādāt saudzīgāk. Piemēram, viena no teritorijām nesen pļauta ar rokām. Tomēr pēc vienas kapu apmalītes var spriest, ka tai ne pārāk sen ir braukusi pāri smagā tehnika.

"Rīgas meži" uzsver – traucējot ierīkot saimniecisko zonu, tiek sabotēts uzņēmuma darbs un vienlaikus prasīts rezultāts.

"Šobrīd tas, kas notiek, var teikt, ir emocionāla vardarbība pret mūsu uzņēmumu un atsevišķiem tās darbiniekiem.

Mūsu rīcībā ir viņu pašu – ne inspekcijas vadītāja, bet vietnieces parakstīts dokuments, kurā viņa saskaņo rīcības plānu un zonējumu. Atbilstoši tam arī esam rīkojušies,'' teica Vaikulis.

Tikmēr VKPAI pārstāvis norāda: "Viņi tomēr sodu ir pelnījuši – šajā gadījumā nāksies aicināt "Rīgas mežu" vadību uz sarunu un administratīvās lietas izskatīšanu."

Inspekcija informē – par konkrēto pārkāpumu paredzētais sods juridiskām personām ir sākot no 1100 eiro. Ja pārkāpējs to atzīst, sodu iespējams samazināt par pusi. "Rīgas meži" dokumentus vēl nav saņēmuši, taču saka, ka sodu, visticamāk, apstrīdēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt