Dienas ziņas

Igauņu protesta brauciens

Dienas ziņas

Pusaudzis aizraujas ar teātri un leļļu darināšanu

Graustu īpašnieki maksā sodus, nevis atjauno ēkas

Rīgas graustu īpašnieki maksā sodus, nevis atjauno ēkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ik gadu Rīgā pieaug graustu skaits, kurus dome atzinusi par sakārtotiem. Tomēr galvaspilsētas ainavu joprojām nomāc pussagruvušas un pamestas ēkas. To uzpošana ir dārga, tāpēc īpašnieki samaksāt sodu var atļauties, bet atjaunošanu – ne vienmēr.

Viens no lielajiem Rīgas graustiem, agrākā alus darītava "Vārpa", pēdējā laikā uzmanību izpelnījies vien ar aizdegšanās gadījumiem un to, ka cilvēki tur ložņā un gūst smagas traumas. Taču pavisam nesen, janvārī, tur atkal atsākusies rosība.

Šobrīd norisinās nojaukšanas darbi. Agrāko ražotni pāris gadu laikā aizvietos biroju un konferenču telpas. Tomēr teritorija, kas agrāk vienmēr bijusi slēgta cilvēkiem, tagad būs atvērta – vietu atvēlēs arī kādam veikalam un kafejnīcai.

"Šeit ar pelēko krāsu mēs redzam to, kas ir saglabājies no tās vēsturiskās apbūves. Diemžēl gadus desmit atpakaļ citi īpašnieki te vēl veselu virkni vēsturisko ēku nojauca. Pirmais ir plānā rekonstruēt un atjaunot šo vēsturisko ēku ar Maskavas priekšpilsētas, manuprāt, tādu landmarku jeb zīmi, šo skursteni ar neraksturīgajām ēkām un tad otrajā kārtā un trešajā parādītos jaunbūves," rāda SIA "AB3D" arhitekts Juris Mitenbergs.

"Kad mēs iegādājāmies šo objektu, tas izskatījās ļoti drausmīgi, un mēs ieraudzījām to potenciālu. Un tagad es ceru, ka pēc kāda laika mēs varēsim to savest kārtībā un tas būs tāds interesants un pazīstams objekts Rīgas mērogos," spriež īpašnieks Maksims Zaprivoda.

Cik daudz naudas vajadzēs ieguldīt, vēl nav zināms, bet skaidrs, ka tie būs vairāki miljoni.

Tikmēr Rīgā pārmaiņas vajadzīgas arī daudzām citām ēkām. 726 atzītas par vidi degradējošām, bet 518 no tām ir pavisam sliktā stāvoklī un tās klasificē kā graustus.

Apmēram 200 bīstamāko ēku pērn piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme. Tā iekasēti 2 miljoni eiro.

Nesen arī, piemēram, Vidi degradējošo būvju komisijā lēma paaugstināto likmi piemērot mājai Čaka ielā 59. Vienam no ēkas balkoniem aplikts zaļais aizsargtīkls. Tuvumā redzams, ka tajā iekrituši ēkas fasādes gabali, kas nokarājas tieši virs galvas cilvēkiem, kas iet pirmajā stāvā esošajā rotaļlietu veikalā.

“Bīstami. Tur jebkurā laikā var notikt nelaimes gadījums. Tā situācija ir absolūti nenormāla,”

saka Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”).

Šomēnes domes sēdē arī lems par fasādes piespiedu atjaunošanu. No šā gada Īpašumu departamentam ir iespēja piespriest administratīvos sodus. Burovs sola, ka to liks lietā.

Komisijā jau lemts sodus piešķirt dažām ēkām. Piemēram, par agrāko poliklīnikas ēku Raņķa dambī 14 īpašnieki saņēmuši teju  2500 eiro lielu sodu. SIA “Kalnciema rezidence” valdes loceklis Sergejs Grigorjevs Latvijas Televīzijai teica, ka sodus var nomaksāt, bet naudas atjaunošanai neesot. Arī pircējus šādām ēkām atrast nevarot.

Sodi gan ar laiku aug, un juridiskām personām var nākties šķirties pat no 10 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti