Rīgas dzīvoklī atrastā melnā leoparda lietā – 34 000 un 20 210 eiro naudas sodi un 420 stundas piespiedu darba

Janvārī no kāda dzīvokļa Rīgā izņemtā melnā leoparda lietā trīs apsūdzētie atzina savu vainu par apdraudēto savvaļas dzīvnieku tirdzniecības noteikumu pārkāpšanu un cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem un vienojās par sodu –  34 000 un 20 210 eiro naudas sodu divām personām un 420 piespiedu darba stundu sodu trešajai personai, liecina prokuratūras informācija.

Specializētās vairāku nozaru prokuratūras prokurors tiesai vienošanās procesa kārtībā nodeva krimināllietu pret trīs apsūdzētajiem par cietsirdīgu izturēšanos pret melno leopardu un apdraudēto savvaļas dzīvnieku tirdzniecības noteikumu pārkāpšanu, informēja prokuratūra.

Saskaņā ar apsūdzību divas no apsūdzētajām personām vienojās par leoparda “Panthera Pardus”, kas ir apdraudēts plēsēju kārtas savvaļas dzīvnieks, iegādi par 15 000 eiro. Apsūdzētie pārkāpa Dzīvnieku aizsardzības likumā noteikto, ka aizliegts iegādāties, turēt nebrīvē, atsavināt vai turēt pārdošanai vai apmaiņai un piedāvāt tirdzniecībā plēsēju kārtas savvaļas sugas dzīvniekus.

Apsūdzētie noskaidroja, ka pastāv iespējamība amputēt leopardam nagus, kas padarītu dzīvnieku mazāk bīstamu apkārt esošajām personām. Viena no apsūdzētajām personām, būdama leoparda īpašniece un atbildīga par dzīvnieka labturību, nolēma veikt nagu amputāciju leopardam, tādēļ aicināja otru apsūdzēto personu atrast kādu cilvēku, kas šo procedūru varētu veikt.

Tika uzrunāta apsūdzētajam pazīstama persona, kas ir trešā apsūdzētā persona šajā kriminālprocesā, un lūgts viņam uzņemties veikt nagu amputāciju leopardam, kam viņš arī piekrita. 

Saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likumu dzīvnieka pakļaušana izskatu pārveidojošām vai citām neārstnieciskām procedūrām, ja to nepieciešamību nav noteicis un tās nav veicis praktizējošs veterinārārsts vai cita persona saskaņā ar lauksaimniecības dzīvnieku labturību regulējošiem normatīvajiem aktiem, ir uzskatāma par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku. Leopardam, amputējot nagus, tiek ietekmēta gan tā veselība, gan labturība, gan aizsardzība, tostarp dzīvnieks vairs nevar pilnībā izpaust savu dabisko uzvedību, tam dabiski piemītošās aizsargreakcijas, īstenot atbilstošu satveršanas funkciju u.c.

Prokurors visas trīs personas sauca pie kriminālatbildības par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem personu grupā, un divas no apsūdzētajām personām sauca pie kriminālatbildības par apdraudēto savvaļas dzīvnieku tirdzniecības noteikumu pārkāpšanu.

Ar apsūdzētajiem tika noslēgta vienošanās par vainas atzīšanu un sodu un lieta  nodota Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesai.

2020. gada 23. decembrī tiesa noslēgto vienošanos apstiprināja un piemēroja vienai apsūdzētajai personai naudas sodu 80  minimālo mēnešalgu apmērā – 34 400 eiro, vienai apsūdzētajai personai piespiedu darbu uz 420 stundām ar probācijas uzraudzību uz vienu gadu, savukārt trešajai apsūdzētajai personai naudas sodu 47 minimālo mēnešalgu apmērā – 20 210 eiro.

Pirmstiesas kriminālprocesa laikā leopards tika izņemts un nodots SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskā dārzs”. Tā kā saskaņā ar Krimināllikumu minētais dzīvnieks ir atzīstams par noziedzīgi iegūtu mantu, prokurors lūdza tiesu konfiscēt leopardu un, ievērojot Kriminālprocesa likumā noteikto, nodot to Valsts ieņēmumu dienestam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt