Rīgas Dzemdību namā jaunie vecāki varēs apgūt šūpuļdziesmas

Rīgas Dzemdību namā turpmāk jaunajām māmiņām būs iespēja apgūt šūpuļdziesmu dziedāšanu īpašā projektā "Saldajam miedziņam". Ieaijāt ar miegadziesmiņu mācīs mūziķe Ilga Reizniece, kura arī stāstīs, kā šūpuļdziesma ietekmē bērna emocionālo, fizisko un intelektuālo attīstību. Rīgas Dzemdību namā skaidro, ka medicīniskā palīdzība piedzimšanas brīdī ir svarīga, bet tikpat nozīmīga ir bērna tālākā attīstība.

Turpmāk Rīgas Dzemdību namā pulcēsies topošās un zīdaiņu mammas un tēti, lai, mūziķes Ilgas Reiznieces iedvesmoti, mācītos saviem mazuļiem dziedāt šūpuļdziemsmas. Tā kā latviešu folklorā ir simtiem šūpuļdziesmu, māmiņām ļaus izvēlēties, ar kuru sākt nodarbības, turklāt tiks izdziedātas dažādu novadu šūpuļdziesmas.

Ilga Reizniece novērojusi, ka mūsu sabiedrība mīlestību uz dziesmu mēģina ieaudzināt bērnudārzā, skolā, lai gan pašam sākumam vajadzētu būt jau pirms bērniņa nākšanas pasaulē. „Folkloras kustībā ienākot, es sapratu, ka kaut kāds ķēdes posmiņš ir pārtrūcis. Man likās, ka tai dzīvās saites tālāknodošanai jānotiek mājās. Un ne jau pēkšņi kaut kādā lielā vecumā māte bērnam sāks dziedāt, protams, mātei jāsāk dziedāt ar pirmo dienu un īstenībā pirms tam,” stāsta Reizniece.

Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Ilze Lietuviete uzsver, ka šis projekts būs ieguldījums bērna tālākā attīstībā: „Tas ir kaut kas tāds, kas saista bērniņu ar māti, ar tēvu, kas vieno viņus. Jo dzemdību namam rūp ne tikai, lai bērns fiziski vesels piedzimtu, bet arī lai viņš būtu garīgi satuvināts ar ģimeni.”

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa norāda, ka šūpuļdziesmas ir visām tautām, katrai tās ir atšķirīgas, tādējādi jau no pirmajām dzīvības dienām bērnā tiek ielikta tautas identitāte. Turklāt dziedāšanai pirms miedziņa ir milzīga nozīme bērna attīstībā. „Šūpuļdziesmu dziedāšana ir viena no universālām cilvēces īpašībām, jo visas tautas pazīst šūpuļdziesmas, un tās tiek dziedātas nedaudz citādāk nekā citas tās kultūras dziesmas. Tur ir atšķirīgs ritms, atšķirīgs emocionālais uzlādējums. Un šūpuļdziesmas ir tāds kā pirmais solis bērna attīstībā. Mēs esam pieraduši domāt par valodu kā būtisko pirmo soli, kad cilvēks sāk domāt, runāt un izteikt savas vēlmes. Bet dziesma, ritms ir daudz agrīnāka valoda, ko cilvēks iemācās,” skaidro sociālantropoloģe.

Šūpuļdziesmu nodarbības notiks reizi nedēļā, un vienas nodarbības maksa būs pieci lati. Organizatori prognozē, ka atsaucība būs liela, jo jaunie vecāki saprot, cik svarīgi ir kvalitatīvi piedalīties bērna attīstības veicināšanā un audzināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti