Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Sākas čeku loterija

Likvidēs «Riga.lv» un auditēs citas kapitālsabiedrības

Rīgas domnieki vienojas likvidēt «Riga.lv» un auditēt pašvaldības uzņēmumus

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputāti pirmdien, 1. jūlijā, vienojās par divām tēmām, kuru tālāku virzību pat opozīcijas domnieki raksturoja kā pavasara vēsmas Rātsnamā. Proti, komiteja piekrita likvidēt nodibinājumu "Riga.lv", kurā Valsts kontrole atklājusi daļu no divās domes biedrībās izšķērdēta 21 miljona eiro. Tāpat deputāti konceptuāli vienojās, ka visos domes uzņēmumos tiks veikti neatkarīgi auditi, lai saprastu, vai arī tajos netiek izsaimniekota rīdzinieku nauda.

ĪSUMĀ:

 • Pilsētas īpašuma komiteja lielā vienprātībā atbalsta "Riga.lv" likvidāciju; trešdien to vēl skatīs Finanšu komiteja.
 • Rīgas pagaidu mērs Burovs lēsa, ka "Riga.lv" likvidācijas process varētu aizņemt 7-8 mēnešus. 
 • Rīgas vadība atbildīgos "Riga.lv" naudas šķērdēšanā meklēt negrasās, visu atstājot tiesībsargājošo iestāžu ziņā.
 • Asākas debates komitejā izvērsās par neatkarīgu auditu, ko varētu veikt 15 pašvaldības uzņēmumos un aģentūrās. 
 • Audits varētu izmaksāt ap pusotru miljonu eiro. Ideālā variantā tā izmaksas segtu pašas kapitālsabiedrības.
 • Līdz augustam uzlabos lēmumprojektu, lai saprastu, kuros uzņēmumos ko revidēs un kas par to maksās.

Rīgas domnieki vienojas likvidēt «Riga.lv» un auditēt pašvaldības uzņēmumusEdgars Kupčs
Pienākums bija veidot Rīgas tēlu, bet patiesībā slavināja Rīgas vadību, algoja tai pietuvinātus cilvēkus, kā arī citos veidos nesaimnieciski tērēja miljoniem eiro. Pēc Valsts kontroles revidentu atklātā un varas maiņas Rīgā jautājums par pirms sešiem gadiem dibinātā nodibinājuma "Riga.lv" likvidāciju pirmdienas komitejas sēdē tika atbalstīts lielā vienprātībā, bet trešdien, 3. jūlijā, to vēl skatīs Finanšu komiteja.

 

"No mums, īpašniekiem, nav uzticības šim uzņēmumam. Viņi pieņēma lēmumu pašlikvidēties. Man liekas, ka tas ir absolūti loģiski," teica Rīgas mēra amata pienākumu pildītājs Oļegs Burovs no "Gods kalpot Rīgai".

Burovs šo lēmumu sauc par likumsakarīgu un rēķina, ka likvidācijas process varētu aizņemt 7-8 mēnešus.  Vai tā būs pašlikvidācija vai maksātnespēja? Par to vēl lems “Riga.lv” vadība.

Nodibinājuma valdes loceklis Andris Konošonoks pirmdien bija uzaicināts atskaitīties deputātiem, taču uz sēdi neieradās, jo  esot atvaļinājumā.

Savā lēmumā par "Riga.lv" likvidāciju Konošonoks gan atsaucies uz Valsts kontroles iebildēm. Vaicāts, vai tas nozīmē kļūdu atzīšanu un līdz ar to no “Riga.lv” varētu piedzīt nelietderīgi iztērēto naudu, Burovs atbildēja, lai ar to nodarbojas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Valsts policija. Rīgas vadība atbildīgos naudas šķērdēšanā meklēt negrasās, visu atstājot tiesībsargājošo iestāžu ziņā.

Burovs arī izvairīgi atbildēja uz jautājumu, vai konkrētais valdes loceklis Konošonoks var ieņemt augstu amatu domes Finanšu departamentā, ņemot vērā, ka viņš saimniekojis ar lieliem zaudējumiem.

"Šo jautājumu vajadzētu uzdot droši vien viņa darba devējam, Finanšu departamenta direktorei, lai viņa izvērtē," teica Rīgas mēra amata pienākumu izpildītājs.

Auditējamās kapitālsabiedrības un to apgrozījums (2018. gads)

 • SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” - 59 mlj. eiro
 • SIA “Rīgas ūdens” - 53,7 milj. eiro
 • SIA “Rīgas meži” - 18,4 milj. eiro
 • SIA “Rīgas nami” - 5,5 milj. eiro
 • SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” - 12 milj. eiro
 • SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs” - 3,6 milj. eiro
 • SIA “Rīgas serviss” - 4,4 milj. eiro
 • SIA “Rīgas 1. slimnīca” - 17,2 milj. eiro
 • SIA “Rīgas Dzemdību nams” - 9,5 milj. eiro
 • SIA “Rīgas 2. slimnīca” - 6,3 milj. eiro
 • SIA “Rīgas veselības centrs” - 7,1 milj. eiro
 • AS “Rīgas Centrāltirgus” - 6,9 milj. eiro
 • SIA “Getliņi Eko” - 18,8 milj. eiro
 • “Rīgas enerģētikas aģentūra”
 • “Rīgas gaisma”

Avots: "Lursoft"

Tikmēr asākas debates skāra citu komitejas darba kārtības jautājumu – par auditu veikšanu visos domes uzņēmumos. Deputāti ilgi sprieda, ko nozīmē paredzētais korporatīvās pārvaldības audits un vai tas ietvers arī finanšu tēriņu un juridisko jautājumu revīzijas.

 

Saskaņā ar ieceri plānots auditēt 15 pašvaldības uzņēmumus un aģentūras ar kopējo apgrozījumu – vairāk nekā 222 miljoniem eiro. To vidū dažādos korupcijas skandālos iekļautais Rīgas Centrāltirgus, “Rīgas namu pārvaldnieks”, Rīgas 1. slimnīca un citi.

Pēc domes Īpašuma departamenta aplēsēm, audits varētu izmaksāt ap pusotru miljonu eiro. Ideālā variantā tā izmaksas segtu pašas kapitālsabiedrības.

Ja ne, tad naudu varētu ņemt Rīgas domes rezerves fondā. Precīzu audita izmaksu summu varētu zināt vien pēc publiskā iepirkuma izsludināšanas

Vēl līdz jūnijam pozīcijā bijušais un no «Saskaņas» izslēgtais Aleksejs Rosļikovs pirmdien runāja kā opozicionārs, piemēram, jautājumā, no kura maka segs audita izdevumus, kas var sasniegt pusotru miljonu eiro. "Ja mums nav naudas puķes laistīt centrā, mums nav naudas invalīdiem, arī bērniem trūkst, bet šeit – mierīgi stumjam uz priekšu dokumentu, zem kura vispār nav neviena cipara. Vienkārši atbalstām."

Gandarīts par "Riga.lv" likvidāciju un konceptuālo atbalstu auditiem ir "Vienotības" frakcijas līderis Vilnis Ķirsis, kas par abām lietām iestājies visskaļāk. 

"Divus gadus esam cīnījušies. Kaut kādu pussolīti esam panākuši, it kā virzība ir. Bet galīgo lēmumu pieņemšana atstāta uz augustu. Cerams, ka [nekas] nemainīsies. Jo šeit ir svarīga lieta, ka velns ir detaļās. Mums tomēr jāzina, ko mēs auditējam, jo pretējā gadījumā, ja auditēs kaut ko, kas nav tā atslēga, tad nebūs gaidāmā rezultāta.

Manuprāt, galvenais, lai kapitālsabiedrības tērē naudu lietderīgi. Mēs redzam, ka "Rīgas satiksmei" tieši tas bija galvenais klupšanas akmens," sacīja Ķirsis. 

Viņš ir pārliecināts, ka, ieguldot naudu neatkarīgā pārbaudē, pašvaldība un iedzīvotāji pēcāk, visticamāk, atgūtu krietni vairāk nesaimnieciski izlietotās naudas.

"Es esmu pārliecināts, ka arī Rīgas Centrāltirgū, “Rīgas Namu pārvaldniekā”, “Rīgas mežos”, ka arī tur ir vesela virkne problēmu, arī nesaimnieciski tērēta nauda, kā rezultātā mēs ietaupīsim rīdzinieku naudu un redzēsim, kā tā tiek tērēta," piebilda deputāts.

Domnieki vienojās, ka līdz augustam uzlabos lēmumprojektu, lai skaidri saprastu, kuros uzņēmumos ko revidēs un kas par to maksās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt