Rīgas domes koalīcija gatava darbam; Zalpēteres likteni vēl neizlemj, bet malā pabīda opozīciju

Pēc divu nedēļu sarunām jaunā Rīgas domes koalīcija ceturtdien ir vienojusies par sadarbības līgumu. Koalīcija ir gatava sākt darbu, tiklīdz beigsies tiesāšanās par vēlēšanu rezultātiem. Tad arī tiek solīts sadarbības dokumentu publiskot pieejamu ikvienam interesentam. Ceturtdien atklājies arī jauns pavērsiens iepriekš solītajā sadarbībā ar opozīcijas partijām, kam ne visas koalīcijas partijas ir gatavas atdot amatus.

ĪSUMĀ:

  • Rīgas domes koalīcijai gatavs sadarbības līgums.
  • Sadarbības dokumentā ir deviņas sadaļas ar uzdevumiem, kas jāpaveic.
  • Topošās koalīcijas pārstāvji priecājas par sadarbību un norāda, ka priekšā daudz darba.
  • Ne visas koalīcijas partijas ir gatavas opozīcijai atdot komiteju vadītāju vietnieku amatus.
  • Topošā koalīcija vēl nav lēmusi par pašreizējās izpilddirektores Zalpēteres atlaišanu.

Rīgas domes koalīcija gatava darbam; Zalpēteres likteni vēl neizlemj, bet malā pabīda opozīciju
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

Rīgas domes koalīcija, ko veidos četru politisko spēku 39 no 60 deputātiem, divas nedēļas ir pavadījusi intensīvās sarunās pati ar sevi, administrācijas darbiniekiem un arī daļu opozīcijas. Ar partiju apvienību "Attīstībai/Par!"–"Progresīvie" (AP/P) vadībā koalīcijā būs "Jaunā Vienotība", Jaunā konservatīvā partija (JKP), kā arī Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības (NA/LRA) apvienotais saraksts. Lai gan vēl vajadzīgi redakcionāli labojumi, tomēr ir pielikts punkts sadarbības līgumam.

"Svarīgākās sadaļas darāmo darbu sarakstā ir laba pārvaldība, kvalitatīva izglītība bez bērnudārzu rindām, augstvērtīgs kultūras piedāvājums, mobilitātes uzlabošana un infrastruktūras atjaunošana, pilsētvide, kas ir ērta un atvērta dzīvespriekam, ambiciozi mērķi vides jautājumos, jauni piedāvājumi mājokļu politikā, sociālās aizsardzības attīstība, kā arī ekonomikas attīstība un investīciju piesaiste. Šajās deviņās sadaļās ir izvirzīti uzdevumi, kas jāpaveic," stāstīja mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis (AP/P).

Uzdevumus īstenot nebūšot viegli, atzīst vicemēra amata kandidāts ekonomikas attīstības jautājumos Vilnis Ķirsis no "Jaunās Vienotības". Viņš uzsvēra, ka pēc sarunām atbildīgajos departamentos redzams, ka mantojumā ir dažādas lietas, kas jāpaveic.

Koalīcija pirmo pārbaudījumu ir izturējusi, jo sarunas virzījušās neticami raiti. Tā secina vicemēra amata kandidāts sadarbībai ar Pierīgu Edvards Smiltēns (NA/LRA). Viņš gan uzsvēra, ka darba ir daudz un katrā jomā ir problēmas. Piemēram, saistībā ar Eiropas Savienības fondu naudas apgūšanu problēma ir tā, ka nav augstas gatavības projektu, kuriem finansējumu prasīt.

Gandarīta par koalīcijas veidošanas sarunu noslēgumu ir arī trešā vicemēra amata kandidāte, JKP pārstāve Linda Ozola, kuras pārziņā būs tiesiskuma un pretkorupcijas lietas.

Ozola stāstīja, ka sadarbības dokumentā ir ietvertas visu topošās koalīcijas partiju prioritātes. Viņas partijai nozīmīgs bija labas pārvaldības princips.

Tomēr ceturtdien arī atklājās pirmā paklupšana pārvaldības un sadarbības lietās. Proti, pēc trešdienas solījuma komiteju vadītāju vietnieku amatus piešķirt opozīcijas partijām, vairums koalīcijas pārstāvju nu ir pārdomājuši, jo šos krēslus grib saglabāt sev. Turklāt panākta vienošanās, ka arī šie amati tiks atalgoti.

Pretēji iepriekš solītajam koalīcijas veidotāji ceturtdien vēl neizšķīrās par izpilddirektora pienākumu pildītājas Ivetas Zalpēteres likteni. Izpilddirektora amatam tiks rīkots konkurss, Zalpētere uz to kandidēt nedomā, taču "Jaunā Vienotība" prasa viņas nekavējošu aiziešanu, jo savulaik Zalpētere bijusi saistīta ar partiju "Latvijas attīstībai".

KONTEKSTS:

Četri politiskie spēki – AP/P, JV, NA/LRA un JKP –   4. septembrī garās sarunās vienojās par koalīcijas izveidi Rīgas domē. Topošā koalīcija Rīgas mēra amatam virza Mārtiņu Staķi (AP/P), kā arī vienojusies par amatu sadalījumu. Plānots, ka jaunajam mēram Mārtiņam Staķim būs trīs vicemēri – Vilnis Ķirsis (JV), Linda Ozola (JKP) un Edvards Smiltēns (NA/LRA), kurš, pavadot pusi pilnvaru termiņa amatā, mainīsies ar Eināru Cilinski (NA/LRA).

Koalīcija vēl nevar sākt darbu, jo vairākos vēlēšanu iecirkņos tika atklātas problēmas ar balsošanas aploksnēm. Atklāto problēmu dēļ "Jaunā Saskaņa" vēlēšanu rezultātus apstrīdēja tiesā. Nolēmums gaidāms 14.septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti