Rīgas domes Izglītības departaments izvērtēs LTV raidījumā fiksētos pārkāpumus bērnudārzā

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments izvērtēs Latvijas Televīzijas raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" fiksētos pārkāpumus Rīgas bērnudārzā, aģentūru LETA informēja departamenta Komunikācijas un sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.

Viņa norādīja, ka raidījuma veidotāji ar departamentu nav sazinājušies, tādēļ viņi tiek aicināti rast iespēju iepazīstināt ar visiem nofilmētajiem materiāliem, lai varētu izvērtēt situāciju, proti, iestādes vadītājas un darbinieku darba pienākumu veikšanu, kā arī rīcību atbilstoši ieņemamajam amatam.

Departaments ir saņēmis no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) safilmēto materiālu, kas dos iespēju izvērtēt situāciju bērnudārzā.

Kā atzīst departaments, informācija liecina par iestādes darbinieku rīcību, kas nav atbilstoša normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, kā arī videomateriālā ir fiksēta iespējama vardarbība pret iestādes audzēkņiem. Tādēļ, lai nodrošinātu vispusīgu kompleksu situācijas izvērtēšanu, darbinieku rīcības tiesiskumu un atbildību un turpmāko preventīvo pasākumu ieviešanu, departaments aicinās kopīgi sadarboties vairākām institūcijām, tostarp Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD), VBTAI un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta speciālistiem.

Bērnu pazemošana un fiziska ietekmēšana nav pieļaujama, komentējot Latvijas Televīzijas raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" fiksētos pārkāpumus Rīgas bērnudārzā, aģentūrai LETA teica Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (APP).

Analizējot notikušo, atbildīgās amatpersonas mēģinās saprast, kas ir vājās vietas sistēmā, lai šādus gadījumus izskaustu arī citos pašvaldības bērnudārzos.

Kā atzina Rīgas mērs, nevar izslēgt situāciju, ka arī citos bērnudārzos tiek pieļauti līdzīgi pārkāpumi. Viņaprāt ir vairāki iemesli, kas ir novedis pie šādas situācijas.

Viņš atzina, ka sociālajos tīklos izskanējušais par zemajām bērnudārzu pedagogu algām, atbilst patiesībai. Tas arī varētu būt viens no iemesliem, kādēļ bērnudārzi nepaliek strādāt ieinteresēti un augsti kvalificēti pedagogi. Viņi iegūst atbilstošo izglītību, bet aiziet strādāt profesijās, kur ir lielāks atalgojums.

Pašlaik tiek lemts par Rīgas pilsētas budžeta izstrādi nākamajam gadam un ir paredzēts, ka nākamgad par 40 eiro tiks paceltas bērnudārzu pedagogu algas. Tam būs nepieciešami 700 000 eiro.

Saskaņā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sniegto informāciju, pašlaik bērnudārza pedagoga atalgojums parastajā grupā ir 860 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet pilotgrupā, kurā ir viens pedagogs un divi palīgi - 1091 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Staķis pauda nožēlu, ka iepriekšējā sasaukumā, kad budžeta situācija pašvaldībā bija labāka, tas netika izdarīt. Tagad domei nāksies celt skolotāju algas laikā, kad pašvaldības budžets samazināsies par 40 miljoniem eiro.

KONTEKSTS:

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" konstatējis iespējamu emocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem Rīgas 36. pirmsskolas izglītības iestādē.

Raidījuma žurnāliste četrus mēnešus strādājusi par pedagoga palīgu jeb aukli Rīgas 36. pirmsskolas izglītības iestādē un ar slēpto kameru fiksējusi regulārus emocionālas un fiziskas vardarbības gadījumus pret bērniem. Raidījumā konstatēts, ka vardarbību pret bērniem īstenojusi lielākā daļa no desmit bērnudārza pedagoģēm.

Uzfilmētajos videofragmentos redzams, ka audzinātājas kliedz uz bērniem, pauž nievājošu attieksmi, neiecietību, pazemo bērnus, kā arī fiziski tos aizskar - sapurina, grūsta, stiepj aiz rokas.

Ģimenes psihoterapijas speciāliste Andrija Likova uzskata, ka uzfilmētajos sižetos redzama emocionāla un fiziska vardarbība pret bērniem, kas atstāj lielas problēmas bērna psihei.

Rīgas 36. pirmsskolas izglītības iestādes direktore Iveta Vitkovska sarunā ar raidījumu atzina, ka vairākas no nofilmētajām epizodēm neesot pedagoģiskas, attieksme pret bērniem neesot atbilstoša un moralizēšana paaugstinātā tonī nav pieņemama.

Vienlaikus Vitkovska norādīja, ka veikusi individuālas pārrunas ar pedagogiem, pedagogi pamatojuši savu rīcību un reizēm esot gadījumi, ka pedagogiem esot jāpasaka "kāds stingrāks vārds".

VBTAI vadītājs Jānis Ābele raidījumam atzina, ka materiālos ir redzams pamats lietvedības sākšanai un VBTAI veic šo gadījumu izmeklēšanu. 

Šobrīd arī IKVD iepazīstas ar atsūtītajiem materiāliem, kā arī sadarbībā ar iestādes dibinātāju, proti, Rīgas domi, skaidros un izvērtēs situāciju pirmsskolā, un lems par tālāko rīcību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt