Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās varēs elektroniski mainīt iecirkni

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās iedzīvotāji varēs balsot ne tikai savā vēlēšanu iecirknī, bet jebkurā citā Rīgas vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienā un iepriekšējās balsošanas dienās, nodrošinot vēlētāju sarakstā iekļauto ziņu elektronisku apmaiņu starp iecirkņiem. Tāpat būs iespēja veikt iecirkņu nomaiņu arī elektroniski vai pa pastu, par valdības otrdien atbalstītajiem grozījumiem Rīgas domes atlaišanas likumā informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Likumprojekts arī paredz ilgāku vēlēšanu iecirkņu darba laiku iepriekšējās balsošanas dienās, kas dos iespēju izvairīties no liekas drūzmēšanās vēlēšanu iecirkņos, kā arī tā būs iespēja vairāk aizsargājamām vēlētāju grupām nobalsot laikos, kad iecirkņu apmeklējums ir zems.

Lai vēlētāji varētu realizēt savas iespējas balsot savā atrašanās vietā, jāiesniedz iesniegums pa pastu, elektroniski vai arī portālā "Latvija.lv". Šo iesniegumu iesniegt var arī vēlētāja ģimenes loceklis vai cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Balsošanu vēlētāja atrašanās vietā nepieciešamības gadījumā varēs organizēt arī iepriekšējās balsošanas dienās. 

Gadījumā, ja vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļiem tiek noteikta pašizolācija vai karantīna, iecirknis tiek slēgts, izmantojot ziņu elektronisko apmaiņu ir iespējams novirzīt visus konkrētajā vēlēšanu iecirknī reģistrētos vēlētājus uz blakus esošajiem iecirkņiem. Ja izmaiņas likumā neveiktu, tad, gadījumā, ja kādā no iecirkņiem noteikta karantīna, iedzīvotājiem netiktu garantētas viņu tiesības piedalīties vēlēšanās, informēja VARAM.

Likuma labojumos paredzēta iespēja, ka gadījumā, ja tehniskie risinājumi kādu iemeslu dēļ kļūst nepieejami, vēlētājs, kas nav attiecīgā iecirkņa vēlētājs, var nobalsot reģistrācijas aploksnē. Likumprojektā arī aprakstīta balsu skaitīšanas kārtība, ja iecirknī notikusi balsošana reģistrācijas aploksnēs. 

Covid-19 apstākļos vēlētāji, kuri iepriekš izmantoja klātienes iecirkņa maiņas iespēju, varēs iecirkņa maiņu pieteikt pa pastu, kā arī papildus pa e-pastu vai portālā Latvija.lv. 

Grozījumi likumprojektā sagatavoti atbilstoši Ministru prezidenta 2020.gada 20.maija rezolūcijai, izvērtējot Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšlikumus Rīgas domes atlaišanas likumā. Sagatavotos grozījumus VARAM ir saskaņojusi ar CVK, Finanšu ministriju, Tieslietu ministriju un Rīgas domi. 

KONTEKSTS:

Saeima šī gada sākumā lēma atlaist Rīgas domi. Vēlēšanu datums gan divas reizes ticis pārcelts saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanu. Pašlaik vēlēšanu datums noteikts 29. augustā.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa Covid-19 ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Noteikts, ka līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. Obligāti jāietur arī divu metru distance.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti