Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās varēs balsot jebkurā iecirknī

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas notiks 29. augustā, iedzīvotājiem būs iespēja balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī, ne tikai tajā, kura sarakstā vēlētājs sākotnēji reģistrēts. Iespēju balsot citā iecirknī vēlētāji varēs izmantot gan iepriekšējās balsošanas dienās, gan vēlēšanu dienā, paredz Saeimā ceturtdien, 18. jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Rīgas domes atlaišanas likumā. 

Lai to nodrošinātu, plānots, ka vēlēšanu iecirkņi tiešsaistē apmainīsies ar ziņām par vēlētāju un pārliecināsies, vai vēlētājs jau nav nobalsojis savā vēlēšanu iecirknī. Pēc tam vēlētājs no sava iecirkņa vēlētāju saraksta tiks pārcelts uz jaunā iecirkņa vēlētāju sarakstu, un drīkstēs balsot, norāda Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).

"Ievērojot Eiropas Parlamenta vēlēšanu pieredzi, grozījumi paredz arī risinājumu situācijā, ja tehnisku iemeslu dēļ datu apmaiņu starp vēlēšanu iecirkņiem nav iespējama. Šādā situācijā vēlētāji no iecirkņa prom raidīti netiks, un viņiem būs iespēja nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksni. Sistēmas darbībai atjaunojoties, arī šādi balsojušie vēlētāji tiks reģistrēti elektroniskajā vēlētāju sarakstā, un, ja sistēma uzrādīs, ka vēlētājs jau nobalsojis citā iecirknī, balsojums reģistrācijas aploksnē tiks dzēsts un netiks līdzskaitīts," skaidro CVK.

Komisijas ieskatā iespēja balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī ne tikai atvieglos dalību vēlēšanās vēlētājiem, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta atrodas dažādos Rīgas mikrorajonos, bet varētu tikt izmantota arī krīzes situācijā, ja vēlēšanu nedēļā iecirkni nāktos slēgt, kādam no vēlēšanu komisijas darbiniekiem saslimstot ar Covid-19 infekciju, kā rezultātā pārējiem komisijas locekļiem būtu jādodas pašizolācijā. 

Vienlaikus Saeimā atbalstītie grozījumi paredz arī par astoņām stundām pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku iepriekšējās balsošanas dienās.

Vēlēšanu iecirkņi šajās dienās būs atvērti trešdien, no plkst. 16.00 līdz 21.00, ceturtdien - no plkst. 9.00 līdz 16.00 un piektdien - no plkst. 12.00 līdz 20.00. 

"Garāks vēlēšanu iecirkņu darba laiks iepriekšējās balsošanas dienās Covid-19 vīrusa apstākļos ļaus izvairīties no drūzmas vēlēšanu iecirkņos, kā arī dos iespēju aicināt vairāk aizsargājamās vēlētāju grupas - seniorus, vēlētājus ar hroniskām slimībām - nobalsot laikos, kad iecirkņu apmeklējums zems," uzsver CVK. 

Grozījumi arī paredz, ka balsošanu vēlētāju atrašanās vietā vēlēšanu iecirkņu komisijas varēs organizēt ne tikai vēlēšanu dienā, bet arī iepriekšējās balsošanas dienās. 
 
Savukārt pieteikties balsošanai  savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī, varēs pa pastu vai elektroniski, nosūtot iesniegumu Rīgas vēlēšanu komisijai vai iesniedzot to vienotajā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā "Latvija.lv". Pieteikt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā kādā no šiem veidiem varēs arī vēlētāja ģimenes loceklis vai uzticības persona. 

Līdzīgi arī pieteikt iecirkņa maiņu dzīvesvietas deklarēšanas vietās pirms vēlēšanām  būs iespējams gan elektroniski, gan pa pastu.

Iespēju mainīt vēlēšanu iecirkni vēlētāji varēs izmantot līdz četrpadsmitajai dienai pirms vēlēšanām.

Grozījumu ieviešanai nepieciešamais finansējums ir 30 075 eiro, kas ir vēlētāju ziņu elektroniskās apmaiņas lietojumprogrammas pielāgošanai un darbības nodrošināšanai nepieciešamās izmaksas. Nepieciešamais finansējums tiks nodrošināts no Rīgas pašvaldības budžeta.

KONTEKSTS:

Saeima šī gada sākumā lēma atlaist Rīgas domi. Vēlēšanu datums gan divas reizes ticis pārcelts saistībā ar Covid-19 izplatības mazināšanu. Pašlaik vēlēšanu datums noteikts 29. augustā.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Noteikts, ka līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. Obligāti jāietur arī divu metru distance.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti