Panorāma

SEPLP saskata mēģinājumus ietekmēt redakcionālo neatkarību

Panorāma

Viktors Orbāns uzvar un nosauc Zelenski par ienaidnieku

Rīgas dome pret VARAM cīnīsies Satversmes tiesā

Rīgas dome vērsīsies Satversmes tiesā par galvaspilsētas attīstības plāna apturēšanu

Rīgas pašvaldība vērsīsies Satversmes tiesā saistībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lēmumu apturēt Rīgas pilsētas attīstības plānu, dome lēma ārkārtas sēdē. Regulējums ir pārāk neskaidrs un interpretējams, tāpēc Satversmes tiesas lēmums būs ceļamaize domes turpmākam darbam pilsētplānošanā.

Rīgas dome vērsīsies Satversmes tiesā par galvaspilsētas attīstības plāna apturēšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

VARAM savu lēmumu par vairākus gadus tapušā Rīgas pilsētas attīstības plāna apturēšanu pamatoja ar neatbilstību likumiem un samērīguma trūkumu. Iepriekš ministrija gan šādus pārmetumus neizteica. Šobrīd pilsētas attīstības plānojums iekavēsies jebkurā gadījumā, arīdzan saistībā ar pašvaldības plānotajām izmaiņām Torņakalnā "Rail Baltica" projekta kontekstā. Satversmes tiesas lēmums būs sagaidāms apmēram gada laikā, savukārt labojumiem plānojumā un sabiedriskajai apspriešanai vajadzētu trīs līdz piecus gadus. Rīgas domes Attīstības departamenta Pilsētvides attīstības pārvaldes vadītāja Inese Sirmā norādīja, ka pašvaldība paļausies uz Satversmes tiesas kompetenci.

"Normatīvais regulējums teritorijas attīstības plānošanas jomā ir ļoti nesakārtots, pretrunīgs un attiecībā uz teritorijas plānošanas regulējumu – cik juristu, tik viedokļu. Normas ir interpretējamas, līdz ar to ceļš caur Satversmes tiesu iedos skaidrus spēles noteikumus, atbilstoši kuriem pašvaldība varēs skaidri rīkoties," sacīja Sirmā.

Par galveno ieganstu nesaskaņām kļuvis plānojumā paredzētais, ka galvaspilsētā azartspēļu zāles varēs atrasties tikai četru un piecu zvaigžņu viesnīcās, nevis tik plaši kā pašlaik.

Šī argumentācija kļuva par iemeslu Rīgas mēram Mārtiņam Staķim izstāties no "Kustības Par!", kas arī šajās Saeimas vēlēšanās plāno startēt kopā ar ministra Artūra Toma Pleša pārstāvēto "Latvijas attīstībai".

Ministrijas vadības paustās intereses šajā jautājumā kā nepieņemamu praksi debatēs uzsvēra arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola ("Konservatīvie").

"Šobrīd uz spēles tiek likta Latvijas ekonomiskā attīstība. Mēs spēlējamies politiskā līmenī, valsts vadības līmenī ar galvaspilsētu, – tai attīstīties vai ne, ar tādu vieglu roku. Mēs ļoti labi zinām, un arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs nav varējis noslēpt to, ka stāsts te ir tikai un vienīgi par azartspēlēm. Un tā ir korupcija, tā izskatās atklāta korupcija!" pauda Ozola.

Deputātu debatēs Pleša partijas biedrs Viesturs Zeps atgādināja arī par normatīvā regulējuma problēmām, ko ministrija norādījusi pamatojumā apturēt Rīgas detālplānojumu. Ne viss plānā gatavotais bijis zināms dažādām struktūrām, taču ir iespējams rast kompromisu un VARAM pārstāvji esot gatavi iesaistīties plāna uzlabošanā.

Deputāte Antoņina Ņenaševa ("Par/Progresīvie!") sacīja: "Mums ir izvēle tikai viena – iet uz Satversmes tiesu. Te mēs nerunājam par niansēm, par juridiskām detaļām, aiz kā mēģina slēpties ministrs. Visiem jau skaidrs, ka tas ir par šaura lobija interesēm."

Savukārt Rīgas vicemērs Edvards Smiltēns (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) pauda: "Ir jāizmanto pilnīgi visas iespējas, lai pēc iespējas īsākā laikā mēs šo plānu dabūtu pieņemtu, dabūtu tādu, kurš jau ir stājies spēkā."

Balsojumā vēršanos Satversmes tiesā atbalstīja 40 deputāti – visi koalīcijas pārstāvji, izņemot "Latvijas Attīstībai", kā arī partijas "Gods kalpot Rīgai".

Pret bija četri "Latvijas Krievu savienības" (LKS) deputāti, kas pārmeta domes valdošajai koalīcijai nespēju veidot dialogu ar saviem partijas biedriem valdībā.

"Vienīgais un galvenais iemesls mūsu balsojumam bija tas, ka tādējādi mēs protestējām pret valdošās koalīcijas slikto politiku. Par to, ka viņi nav spējīgi runāt un panākt lēmuma pieņemšanu ar saviem kolēģiem valdības līmenī," sacīja LKS vadītājs Miroslavs Mitrofanovs.

Partijas "Latvijas Attīstībai" pārstāvji Viesturs Zeps un Anete Jēkabsone-Žogota, kā arī deviņi "Saskaņas" deputāti balsojumā nepiedalījās.

Zeps norādīja: "Plānam neapšaubāmi ir gan labas, gan sliktas lietas, piemēram, kur tad mums plānā ir iezīmēti vēja parki un saules parki? Ir nepilnības, kas runātas par brīvostu. Kundziņsalas ziemeļu daļā plānā iezīmētas sarkanās līnijas. Kāpēc? Mēs tur plānojam tiltu vai tuneli? Brīvostas pārvalde risina pārrunas par 120 miljonu eiro investīcijām tieši Kundziņsalai, kur plānots konteinerkravu terminālis, kas nestu pievienoto vērtību visai ekonomikai. Ja būtu zinājuši, ka teritorijas plānojumā ir šāds risinājums, mēs runātu par pavisam citām lietām."

Ministrs Plešs, komentējot domes lēmumu, pauda apņēmību turpināt sarunas ar pašvaldību, lai trūkumus attīstības dokumentos novērstu vēl pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā.

"Mēs kā ministrija un arī es kā ministrs vienmēr būšu atvērts sarunām, palīdzībai, ja tā būs nepieciešama un ja arī otrā pusē būs kāds, kurš vēlas sarunāties. Ja Rīgas dome arī ies uz Satversmes tiesu un sagatavos šo pieteikumu, tas tāpat ir pietiekami ilgs laiks, lai varētu nonākt pie risinājuma, kas rīdziniekiem ir svarīgs," viņš sacīja.

KONTEKSTS:

VARAM ir apturējusi Rīgas teritorijas plānojumu nākamajiem gadiem, jo konstatēta tā neatbilstība likumiem un samērīguma trūkums starp iesaistīto pušu interesēm. Ministrs Artūrs Toms Plešs vērtēja, ka teritorijas plānojuma izstrāde noslēgusies ar brāķi. 

Reaģējot uz Pleša lēmumu apturēt Rīgas attīstības plānu, Rīgas mērs Mārtiņš Staķis paziņoja par izstāšanos no partiju apvienības "Attīstībai/Par!". Savukārt Rīgas domes valdošajā koalīcijā ietilpstošā partija "Progresīvie", reaģējot uz Rīgas attīstības plāna apturēšanu, aicināja premjeru pieprasīt Pleša demisiju.

VARAM iepriekš jau apturējis Ķekavas novada pašvaldības saistošos noteikumus "Par azartspēļu organizēšanu Ķekavas novadā", kas paredzēja ierobežot azartspēles Ķekavā. Novada dome nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot VARAM rīkojumu apturēt azartspēļu ierobežošanu Ķekavā. Tāpat VARAM iepriekš apturēja Līvānu novada teritorijas plānojuma grozījumus, ar kuriem bija iecerēts Līvānu centrā aizliegt azartspēļu un izložu organizēšanas vietu darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt