Panorāma

EP izvaicā Dombrovski

Panorāma

Kijevā atklāts Latvijas skvērs

Līgumu ar «Tīrīgu» plāno iesaldēt

Rīgas dome plāno līgumu ar «Tīrīgu» iesaldēt

Rīgas domes (RD) vadība neplāno lauzt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju “Tīrīga” un pieļauj – tā vietā līgumu varētu iesaldēt. Kā maksimālais ilgums šādam pagaidu risinājumam tiek minēti pat septiņi gadi. Lēmums par turpmāko rīcību gan būs jāpieņem domes deputātiem. Tiesa, tā vietā, lai meklētu izeju no sarežģītās situācijās, otrdienas komitejas sēde pagāja, cenšoties noskaidrot, kurš tad īsti atbildīgs par domes vēl nesen pieņemtajiem lēmumiem.

Lai arī Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) nedomā, ka Konkurences padomes galīgais lēmums par pašvaldības līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju “Tīrīga” varētu būt atbalstošs, lauzt noslēgto līgumu un līdz ar to maksāt līgumsodu Burovs arī nevēlas.

“”Tīrīga” no paša sākuma bija mūsu partneris, un viņi varēja izvērtēt visus tos riskus, viņi bija lietas kursā par visiem Konkurences padomes brīdinājumiem, vēstulēm. Ja viņi paši kopā ar Rīgas pašvaldību pieņēma lēmumu, ka tas viss ir sīkums un nereaģēt uz šo, tad nav ko gaidīt no partnera miljonu,” sacīja Burovs.

Arī atbildīgā domes departamenta vadība otrdien, 8. oktobrī, tiekoties ar deputātiem, apstiprināja –

līgumu ar “Tīrīgu” lauzt nevēlas. Tā vietā plānots izsludināt jaunu konkursu par atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā, līdz būs skaidrs galīgais lēmums “Tīrīgas” lietā.

Šāds pagaidu risinājums gan varētu ilgt pat septiņus gadus. “Nav zināms, kad būs Konkurences padomes gala lēmums, kādas varētu būt tiesvedības, bet skaidrs, ka maksimāli tie ir divi gadi plus, ja vēl ir tiesvedības, tāpēc maksimālais termiņš varētu būt septiņi gadi, bet ar atrunu, kādos gadījumos šis līgums ir, iespējams, pārtraucams,” skaidroja RD Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe.

Atsevišķi domes deputāti gan pauda bažas, ka citi uzņēmēji nepieteiksies konkursā, ja zinās, ka “Tīrīgai” pozitīva lēmuma gadījumā līgums var jebkurā brīdī tikt lauzts. Arī atbildīgā departamenta vadītājs, gan runājot par citu jautājumu, izteica pieņēmumu, ka arī jaunajā konkursā varētu pieteikties tieši “Tīrīga”.

“Pēc divām nedēļām tiks izsludināts jauns konkurss. Un es esmu pārliecināts, ka “Tīrīga” un tie paši biznesmeņi, kuri tur ir iekšā, tās kompānijas startēs,” sacīja RD Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko (“Gods kalpot Rīgai”).

Iepriekš izskanējis, ka līguma laušanas gadījumā Rīgai atkritumu apsaimniekotājam “Tīrīga” varētu būt jāmaksā līgumsods viena miljona eiro apmērā. Otrdien sēdes laikā tika minēta vēl lielāka summa.

“Vai pat divi miljoni, plus tas aprēķins, kas būtu kompensējams saistībā ar veiktajiem ieguldījumiem,” norādīja Piņķe.

Bet, kamēr Rīgas mērs un atbildīgais departaments par līguma laušanu negrib ne dzirdēt, deputātu vidū vienprātības nav.

Par līguma laušanas jautājumu deputāti gan otrdien vēl nelēma, tā vietā

uzdodot departamentam izvērtēt, vai tiešām nav iespējams līgumu ar “Tīrīgu” lauzt bez līgumsoda.

Arī attiecībā uz jauno konkursu, kurā plānots Rīgu sadalīt četrās apsaimniekošanas zonās, nekādi lēmumi netika pieņemti.

Būtiski lēmumi atkritumu stāstā gan būs jāpieņem ne tikai Rīgas domei, bet arī valdībā, jo jau tagad ir skaidrs, ka līdz decembra vidum izsludināto ārkārtas situāciju nāksies pagarināt. Tas tādēļ, ka jaunā konkursa rezultāti varētu būt zināmi tikai nākamajā gadā, bet pēc ārkārtas situācijas beigām pašreizējiem galvaspilsētas atkritumu apsaimniekotājiem vairs nebūtu tiesiska pamata turpināt atkritumu izvešanu.

KONTEKSTS:

Jaunu konkursu dome plāno izsludināt, jo iepriekšējo ieceri par publiskās privātās partnerības uzņēmuma darbību monopola apstākļos 20 gadu garumā apturēja Konkurences padome.

Jaunu konkursu par atkritumu apsaimniekošanu sludinās uz septiņu gadu termiņu, pilsētu sadalīs četrās zonās, viens  uzņēmums varēs pretendēt ne vairāk kā uz trīs zonām. Zonas varētu būt sadalīts pa Brīvības ielu un Pārdaugavā pa Ulmaņa gatvi.

Pagaidām Rīgā ir spēkā  ārkārtējā situācija atkritumu apsaimniekošanā, un no 15. septembra Rīgā atkritumus izved pēc ārkārtas situācijas pagaidu plāna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti