Rīgas dome neatklāj, cik naudas tērē sāls kaisīšanai ziemā

Šogad no rīdzinieku makiem vairāk naudas aiziet arī par tehnisko sāli, ko ziemā kaisa ielās, lai izkausētu sniegu un ledu. Taču, cik tas iedzīvotājiem maksā, dome neatklāj, vienlaikus mierinot, ka iedzīvotāji šogad ir ieguvēji, jo, salīdzinājumā ar kopējo cenu pieaugumu, kāpums par ielu kaisīšanu nav būtisks. 

ĪSUMĀ:

  • Rīgas domē neatklāj, cik izmaksā ielu kaisīšana ar sāli galvaspilsētā.
  • Domē norāda, ka cenas kāpums nav liels, salīdzinot ar kopējo cenu pieaugumu.
  • Apkaimju biedrībā grib zināt cenu, lai varētu Rīgu salīdzināt ar citām pilsētām.
  • Arī "Delna" uzskata, ka domei cena iedzīvotājiem jāatklāj.

Rīgas dome neatklāj, cik naudas tērē sāls kaisīšanai ziemā
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Rīgas dome neatklāj sāls kaisīšanas cenu; cenas kāpums nebūtisks

Sākoties ziemai, Rīgā ceļus aktīvi sākuši tīrīt no sniega un ledus. Kā iecienītāko pretslīdes materiālu arī šogad izmanto tehnisko sāli. To gan neiepērk dome, bet nodrošina ceļu uzturētāji, ar kuriem pašvaldība pirms dažiem gadiem ir noslēgusi līgumu.

Šai sezonai ir sagatavots aptuveni 17 tūkstoš tonnu sāls. Tas ir vismaz par tūkstoti tonnu mazāk nekā pagājušajā sezonā, pavēstīja Satiksmes departamentā, atsaucoties uz ceļu uzturētājiem. Rīdzinieki gan maksā nevis par tonnām, bet gan par nokaisīto vienu tūkstoti kvadrātmetru. Nav svarīgi, cik plānā vai biezā kārtā sali kaisa – tas gulstoties uz uzņēmumu pleciem. Svarīgi ir tas, ka ielas ir nokaisītas. To, cik ielu kaisīšana maksā, vietvarā neatklāj. Vienīgais, kas ir zināms, cenu kāpuma dēļ šogad summa ir pieaugusi par teju 12%.

Rīgas dome neatklāj, cik naudas tērē sāls kaisīšanai ziemā
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods stāstīja: "Pašvaldība savā ziņā ir ieekonomējusi, jo gan degvielas cenas, gan sāls cenas ir paaugstinājušās ne 12% apjomā, bet rīdzinieki joprojām maksā to cenu par tūkstoš kvadrātmetriem."

Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

Atbildot uz jautājumu, cik maksā ielu kaisīšana galvaspilsētā par tūkstoti kvadrātmetru, Vaivods sacīja: "Tas gan būs jau komercnoslēpums, to es laikam nedrīkstēšu atklāt." Viņš gan papildināja, ka summa neesot mērāma desmitos tūkstošu. Tās esot "ļoti, ļoti mazas naudas vienības". Vaivods gan norādīja, ka, piemēram, pagājušā gada decembrī rīdzinieki par sāli mēnesī samaksājuši ap 300 tūkstošiem eiro.

Aicina atklāt cenu

Apkaimju alianses vadītājs Māris Jansons ir neapmierināts, ka pašvaldība neizpauž cenu. Tas, viņaprāt, liedz iespēju salīdzināt Rīgu ar citām pašvaldībām, tādā veidā saprotot, vai galvaspilsētā sāls kaisīšana notiek par samērīgu cenu. Viņaprāt, dome rīkojas nelikumīgi

"Man varbūt tik daudz neinteresē, tieši kādu summu viņi iztērē, tikai tik daudz, lai pārliecinātos, ka tas nav daudz vairāk, nekā tas ir citās pašvaldībās. Bet man vairāk interesē, kamēr nav [zināma] šī summa, tikmēr ir apgrūtināta diskusija par to, kā panākt to, lai uztaisītu tādu sistēmu, kas motivē tos izpildītājus – firmas, kas to dara, – izkaisīt pēc iespējas mazāk sāls. Tas būtu pilsētas ieguvums," sacīja Jansons.

Apkaimju alianses vadītājs Māris Jansons
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Eksperti arī uzskata, ka pašvaldībai vajadzētu atklāt summas. Satiksmes eksperts Oskars Irbītis norādīja – ja vien tas nav valsts drošības noslēpums, iedzīvotājiem vajag zināt, cik daudz viņu naudas pašvaldība izmanto. Kritiski raudzījās arī biedrībā "Sabiedrība par atklātību – Delna".

Organizācijas direktore Inese Tauriņa sacīja: "Es mudinātu pašvaldību, protams, atklāt šādus skaitļus, jo ielas izmanto visi iedzīvotāji. Tas ir jautājums, kuru ir svarīgi skaidrot ikvienam iedzīvotājam, lai veidojas izpratne, kas tad tie ir par darbiem un kas notiek."

„Sabiedrība par atklātību – Delna” direktore Inese Tauriņa
00:00 / 00:16
Lejuplādēt

Neņemot vērā šo, jaunās domes darbību Tauriņa vērtē pozitīvi, norādot, ka tā rīkojas caurskatāmāk un ir vairāk vērsta uz sabiedrību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti