Rīgas dome lemj par jaunām atlaidēm sabiedriskajā transportā; opozīcija tās sauc par diskriminējošām

Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komiteja trešdien, 12.septembrī, spriedīs par saistošo noteikumu grozījumiem, kas paredz braukšanas maksas atvieglojumus galvaspilsētas sabiedriskajā transportā. Dome plāno, ka turpmāk ar būtiskām atlaidēm Rīgā varēs pārvietoties ne tikai pašvaldības ārstniecības iestāžu personāls, bet arī valstij piederošās bērnu slimnīcas māsas un to palīgi.

Rīgas dome lemj par jaunām atlaidēm sabiedriskajā transportāEdgars Kupčs
  Pašlaik Rīgas skolās nodarbinātie, sociālie darbinieki un domei piederošo ārstniecības iestāžu strādājošie par mēnešbiļeti maksā trīs vai četras reizes mazāk nekā pārējie braucēji - no astoņiem līdz 16 eiro atkarībā no tā, cik dienu nedēļā un kādos transporta veidos pārvietojas.

  Rīgas domes plāns paredz, ka turpmāk šai atlaižu kategorijai pievienos arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas māsas un māsu palīgus.  Kā lasāms lēmumprojekta paskaidrojuma rakstā, tādas atlaides ir ieviešamas, jo slimnīca ārstē rīdzinieku bērnus.

  Lētāk braukt varēs māsas un to palīgi, jo viņi saņem zemu atalgojumu, strādā garas stundas, turklāt kopumā bērnu slimnīcai trūkst darbinieku.

  Cik jaunās atlaides izmaksās Rīgas budžetam, nav zināms, jo domei nav datu, cik tad tādu braucēju būs.

  Opozīcija domes plānus jau nodēvējusi par diskrimināciju, tāpēc atlaides prasīs visām slimnīcām.

  Satiksmes komitejas deputāts Juris Pūce ("Latvijas attīstībai") uzsver, ka dome pēc nezināmiem principiem izvēlējusies vienu valsts slimnīcu un divas darbinieku grupas, kam piešķirt atlaides. Lai nepieļautu diskrimināciju, Pūce atvieglojumus rosina arī Stradiņa, Gaiļezera, Traumatoloģijas un psihiatrijas slimnīcu visiem strādājošajiem.

  Ar tādu pašu ierosinājumu klajā nāk arī "Vienotības" deputāts Vilnis Ķirsis. "Vienotība" arī atradusi naudas avotu, lai atlaides visiem varētu piemērot - partija rosinās atņemt labumus pensionāriem, kas bez maksas braukā agrākā vecumā - pēc Krievijas vai citu valstu noteikumiem.

  "Manuprāt, tas ir diskriminējoši, ka vienas medicīnas iestādes darbinieki Rīgā saņems kaut kādas atlaides, savukārt citi, kas pēc būtības dara to pašu darbu, - nesaņems," uzsvēra Ķirsis.

  Tikmēr Jaunās konservatīvās partijas deputāts Juris Jurašs atlaižu ieceri sauc ne tikai par diskriminējošu, bet arī par priekšvēlēšanu rīcību.

  "Skaidrs, ka tas ir lielā mērā [Nila] Ušakova ("Saskaņa") priekšvēlēšanu triks," uzsvēra Jurašs. Viņaprāt, "Rīgas satiksmei" piešķirtās dotācijas ir pietiekamas, lai bezmaksas transportu nodrošinātu visiem rīdziniekiem.

  Būtisku - 28 eiro - atlaidi dome plāno piešķirt arī bāriņtiesas darbiniekiem. Pamatojums - viņi veic sociālu funkciju, un tiešie darba pienākumi ir saistīti ar pārvietošanos pa Rīgu. Opozīcija pret to neiebilst, izmantojot iespēju norādīt, ka bāriņtiesai Rīga maksā neadekvāti zemas algas.

  5 komentāri
  Laura Salina
  Interesanti gan. BKUS ir salīdzinoši lielas algas. Vairāk par Gaiļezera māsām.
  Anonīms lietotājs 22483
  Protams, ka tas ir diskriminējoši, ka vienas slimnīcās māsām ir atlaides, citu nav, bet kopumā: jo vairāk cilvēku Rīgā izkāpj no mašīnas, jo labāk. Rīga kļūst neizbraucama un pat neizejama, jo sastrēgumu stundās nosprostotas ir arī gājēju pārejas. Visumā virziens būtu Park&Ride sistēma, vēl dārgākas autostāvvietas pilsētā un bezmaksas sabiedriskais transports pilsētā visiem. Kaut kas līdzīgs jau tagad ir Luksemburgā. Park&Ride sistēma ir diezgan laba, teorētiski ir braukšanas maksa (ar 4 eiro dienas biļeti var braukt pa visu valsti visu dienu, sestdienās sabiedriskais par brīvu, bezmaksas nakts autobusi pa valsti piektdienu un sestdienu vakaros un naktīs, lai cilvēki nebrauktu dzēruši), bet reāli ir biļešu kontroles tāds kā moratorijs, kontroļu nav. Nostāja: pat ja brauc bez biļetēm, labāk ar sabiedrisko. Veloinfrastruktūra pēdējos gados ir izvērsta. Man liekas, paies gadi, kamēr līdz tam aizdomāsies provinciālā Rīga. Mums viss lēni pierāpo.
  Anonīms lietotājs 22614
  Atlaide tikai BKUS māsām izklausās pagalam dīvaini. Tas būtu kā atļaut braukt par velti tikai vienas skolas skolēniem.
  IRĒNA PUĶĪTE
  Bērnu slimnīcas māsiņas gan ir pelnījušas labus vārdus un vismaz kādu bonusu ka atlaidi transportam. Biju veselības problēmās un nācās pabūt arī bērnu slimnīcā,un tādu laipnu attieksmi, sākot no reģistratūras,beidzot ar izmeklejumu kabinetu,nebiju citur sastapusi. Visi smaidīgi,laipni,uz klientu vērsti pozitīvi darbinieki. Paldies un tā turpinat!
  Anonīms lietotājs 19173
  Jup, un tam vajadzēs papildus naudu, tādēļ uztaisīs maksas centru. Vualā! Tad dažas iedzīvotāju kategorijas maksās ragā, spiežoties smirdīgā un neērtā sabiedriskajā transportā, bet ārpus centrs būs pārpildīts ar noparkotajām mašīnām, jo park&ride stāvvietas ar ērtu un ātru sabiedrisko jau neviens nav vīžojis ieviest. Kas negribēs braukt ar neērto sabiedrisko, tas sametīs trūsktošo naudu RĪgas budžetā.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti