Panorāma

Intervija ar Ropažu novada mēru Zigurdu Blauu

Panorāma

Par rīcības plānu bēgļu uzņemšanai

Rīgas dome pārtrauc akciju

Rīgas dome bažās par tikumību novāc HIV pacientu atbalsta centra plakātus

"Mana Rīga – no ienaida brīva!". Šādi saucās centra "Dia+Logs" sociālā kampaņa iecietības veicināšanai un jebkādas diskriminācijas novēršanai, kuru līdzfinansēja arī Rīgas dome (RD). Tomēr pagājušajā nedēļā kampaņas plakāti no galvaspilsētas ielām pēkšņi pazuda. Domes pamatojums – cilvēki esot sūdzējušies, ka tie popularizējot viendzimuma attiecības. Savukārt Saeimas "Saskaņas" frakcijas deputāte Jūlija Stepaņenko publiski nodēvēja kampaņas plakātu par ķēzījumu un pateicās Rīgas domei par operatīvu rīcību.

"Esi iecietīgs. Tavs atbalsts var mainīt dzīves," rakstīts uz nu jau Rīgas pilsētvidē nesastopamajiem plakātiem, kurus bija izvietojis atbalsta centrs „Dia+Logs” visiem, kurus skar HIV/AIDS. Kampaņa notika ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas finansiālu atbalstu.

Plakātā attēloti četru cilvēku silueti, kas attēlo bezpajumtnieku, cilvēku ratiņkrēslā, meiteni, kuras mātei ir HIV. Savukārt ceturtajā siluetā rakstīts: "Mani sauc Jānis, es mīlu savu draugu Kasparu. Es gribu, lai mums būtu kopīga nākotne." Tieši šī plakāta daļa uzjundījusi pamatīgas emocijas.

Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko no "Saskaņas" neslēpj, ka tieši šis Jānis izraisīja viņas sašutumu. Viņasprāt, kampaņas organizētāji izmantojuši cilvēka ar invaliditāti tēlu, lai patiesībā popularizētu viendzimuma attiecības.

"Es redzu, ka šī plakāta viens no mērķiem ir popularizēt viendzimuma attiecības. Manā skatījumā personīgi ir ir izmantots invalīda tēls diezgan nekorektā veidā. Jo, ja šī plakāta mērķis ir veicināt iecietību pret homoseksuāliem cilvēkiem, tad invalīda tēls nekādā veidā neiederas un viņa izmantošana ir klaji neētiska," teica Stepaņenko.

"Noskaidroju, ka šis ķēzījums pazudīs no acīm jau rīt. Paldies visiem acīgajiem un paldies domei par operatīvu rīcību," tā Stepaņenko rakstīja savā "Facebook" profilā, no kurienes šis vēl otrdien redzamais ieraksts ir pazudis.

Stepaņenko gan noliedz, ka būtu Rīgas domei pieprasījusi plakātus novākt – viņa ar sava palīga starpniecību vien interesējusies par situāciju. Viņas partijas biedre no "Gods kalpot Rīgai", Rīgas domes Izglītības un kultūras komitejas vadītāja Eiženija Aldermane stāsta, ka šāds kolektīvs lēmums pieņemts pēc iedzīvotāju sūdzībām.

"Mēs sākām domē saņemt ļoti lielu daudzumu protestu, ka par mūsu nodokļu maksātāju naudu pēc tam, kad ir pieņemts jau lēmums par to, ka ir jābūt svētai tikumībai, ir lūk šāds plakāts izdots. Tad, analizējot situāciju un redzot, ka tēma ir paplašināta, nevis tā, kā tas bija projekta pieteikumā, tika pieņemts koleģiāls lēmums, ka plakāti ir jānoņem, kas arī pagājušajā piektdienā izdarīts," teica Aldermane.

Rīgas domē pamato, ka akcija bijusi HIV pacientu atbalstam, bet tekstu par homoseksualitāti akcijas rīkotāji pievienojuši patvaļīgi, izmantojot vasaru un atvaļinājumu laiku. To, vai kāds ierēdnis pēc notikušā saņems rājienu, Aldermane nevarēja pateikt.

Centra "Dia+Logs" "Facebook" ierakstā akcijas sākumā gan bija norādīts, ka šī kampaņa ir vērsta uz to, lai veicinātu iecietību - ne tikai attiecībā pret HIV inficētiem, bet pret jebkuru diskriminētu grupu.

Tomēr arī domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis ar preses sekretāres starpniecību norādīja, ka pēc iedzīvotāju zvaniem sākusies pretrunīga sociālās reklāmas izpratne un interpretācija. Runa vairs nebija par reklāmas tēmu - pievērst uzmanību HIV/AIDS problēmai - , bet gan par veidu, kā tā tiek pasniegta. Tāpēc departaments pieņēma lēmumu par nedēļu saīsināt plakātu eksponēšanas laiku, par ko tika informēts arī projekta īstenotājs.

Centra "Dia+Logs" valdes priekšsēdētāja Ruta Kaupe līdz ar citām biedrības amatpersonām šonedēļ ir HIV konferencē Gruzijā, tāpēc detalizētus komentārus sniegt nevarēja. Tomēr viņa uzsvēra, ka vēl pagājušajā nedēļā, kad bija uz vietas, nekādu vēstuli no Rīgas domes viņa neesot saņēmusi. Arī neviena sūdzība rakstiski neesot saņemta.

11 komentāri
juļa
Ja mēs gribētu pielāgoties Jūlijas Stepaņenko "līmenītim", tad būtu jāpiebilst, ka uzvārds Stepaņenko arī ir ķēzījums, jo latviešu valodā lietvārdiem ir lokāmās galotnes ;)
njā
tai deputātei domāšana tāda "interesanta"... tad jau varētu teikt, ka bezpajumtnieka tēls izmantots, lai slēptā veidā reklamētu invaliditāti un cilvēki vairāk tiektos kļūt par ratiņkrēslos sēdošajaiem. vai ne?
alise_bi
Haha, njā, tieši ar minūtes atstarpi piekabināju to pašu domu ironiski sagrozīta "Cilvēka" citāta formā :) Piekrītu.
alise_bi
Nu bet tā tiešām ir zemiska rīcība: slēpjoties aiz homoseksuālistiem, slepus piekabināt invalīdus un HIV pacientus. Vai pašiem nav kauns par tādu gļēvumu?
Cilvēks
Nu bet tā tiešām ir zemiska rīcība: slēpjoties aiz invalīdiem un HIV pacientiem, slepus piekabināt homoseksuālistus. Vai pašiem nav kauns par tādu gļēvumu? Un raksts arī tendenciozs. Brīnums, vai tad tie korespondenti neredz, ka Latvijas sabiedrības absolūtais vairākums neatbalsta šo propagandu; kādēļ tad ļoti cenšas spļaut pret vēju?
Zoja
Cilvēks tu esi idijots :) ja nezini kas ir līdzcietība tad savu aprobežotību paturi sevī. Iet runa par līdzcietību pret da jeb ko. Tik pat labi savādāk orientētā cilvēka vietā varēja būr bomzis vai mauka, bet tas jau tādiem cirmuļgalvām labāk patiktu.....
hehe
Atpakaļ uz Kremli, trolli!
El Pirdoljero
tizlie lohi
Ēvalds Lācis
Jā, tā Jūlija Stepaņenko kundze tiešām ir kas īpašs. Viņa pēdējās nedēļās paguvusi pazīmēties i kā dzejas, i kā plakātu mākslas eksperte, tāda valsts galvenā Oļiņiete.
:/
Nu dažās partijās ir ļoti daudz aprobežotu un mazizglītotu indivīdu, spriežot pēc publiskām aktivitātēm.
[+]
Julijas Stepaņenko izpratnē augošie HIV infekcijas riski heteroseksuālu jauniešu vidū ir sīkums. Galvenais ir netīšām neapķēzīties, iedomājoties par gejiem. Kas tālāk? Julija Stepaņenko varētu aizliegt skatīties uz varavīksni, jo tas var neatgriezeniski kaitēt heteroseksuālo cilvēku orientācijai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti