Rīgas dome atradusi veidu, kā apiet «rīdzinieku biļešu» aizliegumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Par spīti neskaidrībai ap tā dēvēto „rīdzinieku biļešu" juridisko pusi, Rīgas dome neplāno ieturēt pauzi un jau nākamnedēļ sāks galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem izsniegt Rīdzinieka kartes, ar ko no nākamā gada plānots nodrošināt atlaides sabiedriskajā transportā. Pašvaldība atradusi veidu, kā apiet gan parlamenta, gan atbildīgās ministrijas centienus nepieļaut biļešu cenu dažādošanu atkarībā no deklarētās dzīvesvietas, un par jauniem noteikumiem lems jau otrdien.

Lai gan Rīgas dome iepriekš plānoja gaidīt Saeimas galīgo lēmumu par grozījumiem Sabiedriskā transporta likumā, kas paredz aizliegt deklarēto dzīvesvietu noteikt par vienīgo kritēriju atlaidēm sabiedriskajā transportā, jau šodien pašvaldības Transporta lietu komisijā atbalstīts risinājums, kā gaidāmo regulējumu apiet. Gluži vienkārši - izstrādāti jauni noteikumi, kur atlaižu kritērijs būs ne tikai deklarētā dzīvesvieta, bet arī vecums - līdz 75 gadiem. Tāpat pie atlaidēm tiks tie, kam Rīgā pieder nekustamais īpašums. Lai gan Rīgas mērs Nils Ušakovs no „Saskaņas centra" šo risinājumu vēl pa dienu atteicās atklāt, pievakarē par to pavēstīja opozicionārs Pēteris Viņķelis no „Vienotības".

„Iespējams, Rīgas domes juristi redz, ka tehniski viņi šo likuma normu un Satversmes principu [par vienlīdzīgu attieksmi] varētu apiet, bet tas nenozīmē, ka tāpat uzskatīs arī vides un reģionālās attīstības ministrs, valdība un [Satversmes] tiesa. (..) Nedomāju, ka viss tik vienkārši beigsies un ar šādu tehnisku triku ņems un apies likuma garu," sacīja Viņķelis.

Tā kā saistošie noteikumi ir citi, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai tos nāksies vērtēt no jauna. Pie papildu risinājumiem varētu ķerties arī Saeimas Tautsaimniecības komisija, kas iepriekš trešajam lasījumam atbalstīja grozījumus Sabiedriskā transporta likumā, kas tostarp liedz deklarēto dzīvesvietu noteikt par vienīgo atlaižu kritēriju. Tā pieļauj komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš no Reformu partijas:

„Bez precīziem Ministru kabineta noteikumiem [par pašvaldību tiesībām piešķirt atlaides sabiedriskajā transportā] diez vai to noregulēs. Faktiski būs vien jāatgriežas pie tā, ka vienreiz pa visiem laikiem būs jāpakustina pašvaldību likumdošanas sadaļa, kas attiecas uz Rīgu, vai arī Rīgas kā galvaspilsētas likums, lai būtu skaidrs, ko drīkst darīt, ko nedrīkst."

Tikmēr Rīgas dome ārkārtas sēdē par jaunajiem noteikumiem plāno balsot jau 19. novembra rītā - dienā, kad sāksies Rīdzinieka karšu izsniegšana. Līdz šim kartei pieteikušies mazliet vairāk kā 36 tūkstoši cilvēku. Par karšu izsniegšanu stāsta „Rīgas Satiksmes" pārstāvis Viktors Zaķis:

„Klientu apkalpošanas centros cilvēki varēs nākt ar personu apliecinošu dokumentu, un tur uz vietas tiks izgatavota un izsniegta Rīdzinieka karte. Pieļauju, ka interese pirmajās dienās varētu būt diezgan liela, tāpēc varbūt gluži pirmajā dienā nevajag skriet pakaļ. Bet mūsu astoņi klientu centri būs gatavi, sadarbībā ar „Rīgas namu pārvaldnieku" esam atvēruši arī papildus punktus dažādos Rīgas rajonos un izpilddirekcijās."

Pašvaldībā apgalvo, ka pašu Rīdzinieka karšu izgatavošanai papildu izmaksu nebūs. E-taloni ir izdoti uz pieciem gadiem un šā vai tā nākamgad būšot jāsāk mainīt, turklāt varēšot ietaupīt uz papīra biļešu rēķina. Pēc Rīgas mēra Nila Ušakova teiktā, nākamā gada pirmajā pusē atlaides rīdziniekiem ieviesīs pašvaldības autostāvvietās, tiekot domāts arī par atlaidēm pašvaldības poliklīnikās un citur.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti