Rīgas dome aptur izstādi «Maidana cilvēki»; rīkotājs grib piedzīt kompensāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirmdien, 12. oktobrī, Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs apturējis pašvaldības izsniegto atļauju rīkot izstādi „Maidana cilvēki”, jo organizatori neievēro likuma prasības, tostarp nenodrošinot pasākuma apsardzi. Tikmēr izstādes autors sociālajos tīklos fonda “Ukrainas dvēsele” vārdā sola prasīt no pašvaldības kompensāciju. 

Naktī uz svētdienu iepretim valdības mājai Brīvības bulvārī izpostītā ekspozīcija «Maidana cilvēki», kurā pārdesmit attēlos bija atainoti notikumi pirms teju diviem gadiem Ukrainas galvaspilsētā, netiks atjaunota.  

Rīgas Pašvaldības policija šajā sakarā sākusi administratīvā pārkāpuma lietvedību par izvietotās ekspozīcijas neapsargāšanu, informēja Rīgas dome. Lietvedība sākta par publiska pasākuma organizēšanas kārtības pārkāpšanu, kas noteikta Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā.

„Publisku pasākumu laikā pašvaldība nenodrošina apsardzi, likums šo pienākumu uzliek organizatoriem, tādējādi garantējot sabiedrisko kārtību un apmeklētāju drošību. Ja šajā pasākumā būtu bijis kaut viens cilvēks, kurš uzmana kārtību, viņš būt varējis izsaukt policiju. Šodien par to informēju pasākuma organizatoru pārstāvi Sergeju Aleksejevu, bet viņš apliecināja, ka pasākuma rīkotāji arī turpmāk negrasās nodrošināt izstādes apsardzi. Tādēļ man nācās pieņemt lēmumu par tās apturēšanu, ” norāda pilsētas izpilddirektors  Radzevičs.

Izpilddirektora lēmums balstīts arī uz izstādes organizatoru publiskajiem izteikumiem, tostarp minot, ka izstādes mērķis esot “iemācīt Baltijas tautām padzīt no savas zemes okupantus” , “aizsūtot atpakaļ 300 000 krievvalodīgos lopu vagonos”. Tā kā šādi izteikumi ir klaji provokatīvi un, iespējams, pārkāpj likumu, Radzevičs lūdzis šos izteikumus izvērtēt Drošības policijai.

Turklāt medijos ir parādījusies informācija, kas raisa šaubas par izstādē izmantoto darbu autentiskumu un autortiesību ievērošanu, norāda Rīgas dome.

Daļa no izstādes fotogrāfijām, kuras Meļņikovs sauc par savām, ir publicēta arī fonda “Ukrainas dvēsele” mājas lapā.  Fondu Meļņikovs reģistrēja Floridā, ASV. Eng.lsm.lv noskaidroja, ka vismaz daļu no fotoattēliem, kas izvietoti fonda lapā un ar to saistītā projekta “Maidana cilvēki”  lapā, neuzņēma pats Meļņikovs. Daļa no portretiem ir pieejama maksas fotoattēlu interneta krātuvēs, vai arī pieder profesionālajiem fotogrāfiem un izvietota mājaslapā, nenorādot autorus. Piemēram, tā fonda lapā publicēts “Associated Press” fotokorespondenta Jefrema Lukacka uzņemtās fotogrāfijas fragments, kas apstrādāts ar datoru.   

Rīgas pašvaldība bija izsniegusi publiska pasākuma rīkošanas atļauju Latvijas atjaunošanas biedrībai par starptautiskas ceļojošās izstādes „Maidana cilvēki” rīkošanu Rīgā, Brīvības bulvāra alejā starp Merķeļa ielu un Elizabetes ielu no š. g. 5. līdz 25. oktobrim.

Tikmēr izstādes foto autors ASV pilsonis Sergejs Meļņikovs, kam Rīgas dome pārmet arī publiskus izteikumus par «okupantu izvešanu lopu vagonos», apgalvo – tāds viņa izteikums izņemts no privātas sarunas, kurā apspriesta Latvijas vēsture.

Izstādi atjaunot viņš nedomā, bet tās paliekas savākšot un vedīšot izrādīt Varšavā. Tāpat rīkotāji grasās sūdzēt tiesā Rīgas domi.   

“Mēs sūdzēsim tiesā pilsētu, kas pieļāva neskaitāmus vandalisma gadījumus pret ekspozīciju valdības ēku kvartālā. Jebkurā diennakts laikā vandaļi te lieliski jūtas tieši pretī Ministru kabinetam! Rīgas pašvaldība tātad viņus atbalsta! Ja Rīgas dome 24 stundu laikā neapdomāsies un nesamaksās manam fondam kompensāciju, šeit atbrauks grupa juristu no Vašingtonas. Zaudējumi ir vismaz 150 tūkstoši eiro. Izstāde bija plānota visās Eiropas valstīs. Tagad to, salauztu un netīru, paņemšu no policijas un nolikšu pretī Saeimas namam Varšavā. Uzrakstīšu, ka to izpostīja Rīgas centrā. Pēc tam to rādīšu pie Eiropas Padomes,” savus plānus klāstīja Meļņikovs. 

Sociālajā tīklā “Facebook” izplatīts izstādes autora Sergeja Meļņikova parakstītais fonda “Ukrainas dvēsele” paziņojums saistībā ar izstādi, kurā viņš pieprasa Rīgas domei izmaksāt morālo un materiālo zaudējumu kompensāciju, lai izvairītos no tiesvedības un Latvijas un ASV saistību saraušanas.

Rīgas policija nevarēja vai neuzskatīja par nepieciešamu nepieļaut  konstrukciju dēļ sarežģīta un dārga kultūras objekta iznīcināšanu,  pausts Meļnikova paziņojumā.  Paziņojumā arī norādīts, ka fonds uzskata par iespējamu vērst ASV Senāta un Ukrainas Augstākās Radas uzmanību uz notikumiem Rīgā, jo “Latvijas galvaspilsētas atbalsts fašistisko hunveibinu grupām liek apšaubīt iespēju kultūras sakariem starp mūs valstīm”.

Vēl svētdien izstādes rīkotāji plānoja to pārvietot pie Brīvības pieminekļa, stāstot, ka viņiem ir otrs  komplekts, lai gan par "Maidana cilvēku" atjaunošanu viņi bija skeptiski un solīja izstādi pārvietot uz kādu citu Eiropas galvaspilsētu. Taču pirmdienas rīta izstāde nebija atjaunota ne pie valdības ēkas, ne pie Brīvības pieminekļa.

Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedras asociētais profesors Artūrs Kučs uzskata, ka pašvaldībai un valstij, ja vien māksla nav pretrunā ar likumu, būtu jāspēj nodrošināt izstādē kārtību. Nosacījums, ka izstādes rīkotājiem jānodrošina apsardze, un nespēja mākslas darbus pasargāt no vandalisma, gan ierobežo izteiksmes brīvību, norāda Kučs. 

Par notikušo vandalismu Valsts policija sākusi kriminālprocesu. Sākotnēji aizturētie, bet vēlāk atbrīvotie izstādes postītāji pirmdien bija vērojami arī desmit cilvēku mītiņā iepretim Ārlietu ministrijai, kas paudusi atbalstu izstādei un nosodījusi ekspozīcijas bojāšanu. Sanāksmes dalībniekiem rokās bija plakāti, uz kuriem angļu valodā rakstīts "Maidana cilvēki - prom no Latvijas" un "Meļņikov, prom no Latvijas".

Savukārt bijusī kultūras ministre Helēna Demakova LTV7 raidījumam “Dzīve šodien”  sacīja, ka par skandalozo izstādi viņa nedomā neko, jo eksministre ir “mākslas zinātniece, bet šim nav nekādas saistības ar mākslu”.  

“Ir mākslinieki, kuru mērķis ir provokācija. Provokācija var būt kvalitatīva no mākslas viedokļa..” atzīmēja Demakova, piebilstot, ka savulaik par provokāciju uzskatīja impresionismu.  

Jau ziņots, ka izstādes rīkotāji norobežojušies no attēlu autora Sergeja Meļņikova  paustā aicinājuma "aizsūtīt 300 000 krievvalodīgo lopu vagonos atpakaļ uz Krieviju.

Ukrainas vēstniecība jau paudusi sašutumu par izstādes izpostīšanu. Tā saucamās «krievu pasaules» mēģinājumi mākslīgi politizēt šo izstādi ir viņu bailes pat no vārda «Maidans»,» teikts vēstniecības paziņojumā.

 Izstāde izdemolēta divas reizes – pagājušajā nedēļā huligāni paši to nofilmējuši un izplatījuši video sociālajos tīklos, vēlāk abi aizturēti, bet svētdien izstāde vēlreiz sabojāta.  

.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti