Panorāma

Pretkontrabandas skeneris rada strīdus pierobežā

Panorāma

Par tikumības vadlīnijām atšķirīgi viedokļi

Pretrunīgais «Maidana cilvēki» mākslinieks

Rīgas dome aicina Drošības policiju vērtēt izstādes «Maidana cilvēki» organizatoru izteikumus

Rīgas pašvaldība aicina Drošības policiju vērtēt izstādes „Maidana cilvēki” organizatoru izteikumus par Latvijas krievvalodīgajiem, informēja pašvaldība.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs vērsīsies Drošības policijā (DP) ar lūgumu izvērtēt izstādes „Maidana cilvēki” organizatoru publiskos izteikumus par Latvijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem.

Rus.lsm.lv noskaidroja, ka Meļnikovs ir arī izveidojis Latvijā reģistrētu un Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmuma apkalpotu mājaslapu, kurā ievietotas rekomendācijas izsūtīt krievvalodīgos lopu vagonos un atvērt viņiem “jaunu GULAGu”.  

Pērn radio intervija Meļnikovs sacīja, ka krievi esot ģenētiski deģenerējuši.  Meļnikovs Latvijas Televīzijai skaidroja, ka minētā mājaslapa ir apzināta provokācija, un tur rakstītais esot Krievijas prese atrodamie raksti ar mainītiem virsrakstiem.

 Meļņikovs LTV7 raidījumam “Segodņa večerom” paziņoja, ka mājaslapa ir ASV resurss, “ir konstitūcijas labojumi, vārda brīvība, tas ir privātpersonas viedoklis”.

“Tas nav kompānijas viedoklis, nekāda gadījumā ne fonda viedoklis. Es vienkārši pagriezu vēsturisko kontekstu. Ko darīja ar Latvijas pirms 50 gadiem? Sagādāja lopu vagonus, sakrāva kādus desmitus tūkstošu cilvēku un aizveda uz Sibīriju. Es vienkārši piedāvāju kontrversiju. Padomājiet par šo frāzi. Ja aizies līdz tiesai, mani juristi arī pasmiesies par šo,” klāstīja Meļņikovs.  

Saskaņā ar publiski pieejamu informāciju, piemēram who.godaddy.com servisā, šī  mājaslapa “Ipvnews” reģistrēta uz “Sergey Melnikoff’ vārda, tehnisko atbalstu sniedz Latvijas kompānija “Nano IT SIA”, norādīts arī kontaktpersonas telefona numurs, kurš vismaz pērn Latvijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā publicētajā sarakstā norādīts kā oficiāli Latvijā akreditētā žurnālista Mihaila Aļeksejeva numurs.

Aļeksejevs tika akreditēts no Krievijas “Informācijas aģentūras Maydayco”, kura pēc mājaslapas spriežot, ir sabiedrisko attiecību dienests, kas piedāvā arī  mājaslapu attīstību, “nodokļu plānošanu” un dažādu lietu kārtošanu Baltijas valstīs – no ceļojumu rezervēšanas līdz nekustamo īpašumu un kompāniju iegādei.

Viens  no saistītajiem projektiem ir mājaslapa “expertiza.lv”, kurā pašlaik reklamē Meļnikova izstādi Rīgā. Krieviski pieejamos interneta resursos šo lapu reklamē kā kanālu, lai saņemtu termiņuzturēšanās atļaujas Latvijā, kopā ar lapu www.latvija-fonds.ru , kura savukārt ved tieši uz Latvijas Atjaunošanas biedrības lapu.

Uzņēmumu reģistra informācija liecina, ka Krievijas pilsonis “Mikhail Alekseev” (dzimis 1984.gadā) jau kopš 2013.gada ir fonda līdzdibinātājs un viņam ir tiesības pārstāvēt  fondu. 

Tieši šis fonds ir oficiālais Meļņikova izstādes rīkotājs Rīgā.

Valsts ieņēmumu dienesta informācija liecina, ka  pērn Latvijas atjaunošanas fonds iesniedzis dokumentus, lai saņemtu sabiedriskā labuma organizācijas statusu, taču šādu organizāciju reģistrā fonds pašlaik nav iekļauts.

Organizācijām, kuras nesaņem sabiedriskā labuma statusu, nepiemēro īpašu nodokļu režīmu un fiziskās un juridiskās personas par ziedojumiem biedrībām bez šī statusa nesaņem nodokļu atvieglojumus.  Un saskaņā ar fonda gada pārskatu ziedojumu plūsma tam nebija dāsna  - pērn anonīms ziedotājs fondam atvēlēja 1187 eiro, no kuriem gada beigās atlika 180 eiro, bet citi ieņēmumi gada pārskatā nav norādīti, vēsta rus.lsm.lv.  

Tikmer sociālajos tiklos ir parādījies video ar izstādes organizatoru izteikumiem, tostarp minot, ka izstādes mērķis ir iemācīt Baltijas tautām padzīt no savas zemes okupantus, “aizsūtot atpakaļ 300 000 krievvalodīgos lopu vagonos”.

Rīgas izpilddirektors aicinās policiju sniegt arī viedokli par Ukrainas organizācijas „Labējais sektors” karoga izmantošanu pasākuma laikā.

„Ir skaidri redzams, ka šī karoga izmantošana raisa ļoti negatīvas emocijas daļā rīdzinieku. Sapratni un toleranci tas, protams, iedzīvotāju vidū neveicina,”  izteicās  Radzevičs.

Ņemot vērā minēto, izpilddirektors lūgs policiju pēc iespējas ātrāk sniegt viedokli par pasākuma organizatora un autora patiesajiem mērķiem, rīkojot izstādi, un iespējamajiem sabiedriskās kārtības un drošības apdraudējumiem izstādes laikā.

Likumiskais regulējums neļauj pašvaldībai aizliegt kādu publisku pasākumu. Izņēmums ir tie gadījumi, kad Drošības policija norāda uz apdraudējumu sabiedriskai kārtībai. Pēc Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (“Saskaņa”)  domām, izstādes organizatoru izteikumi ir tieši tas gadījums, kad Drošības policijai būtu jāiejaucas.

Kad būs saņemta atbilde no DP, izpilddirektors pieņems lēmumu par pašvaldības tālāko rīcību sakarā ar minēto izstādi.

Rīgas pašvaldība ir izsniegusi publiska pasākuma rīkošanas atļauju Latvijas atjaunošanas biedrībai par starptautiskas ceļojošās izstādes „Maidana cilvēki” rīkošanu Rīgā, Brīvības bulvāra alejā starp Merķeļa ielu un Elizabetes ielu no š. g. 5. līdz 25. oktobrim.

Sabiedrisko mediju portāla lsm.lv angļu versijas redaktors Miks Koļjers, kurš pirmais pievērsa uzmanību fotogrāfa uzskatiem, norāda – bažas raisa Latvijas iestāžu nekritiska attieksme.

“Man rodas jautājums, ka Maidanu atceras šādā veidā, un vai Latvijas varas iestādēm ir jāatbalsta cilvēki ar šādiem viedokļiem. Latvija nedrīkst atbalstīt cilvēku, kurš savā mājaslapā piedāvā deportācijas,” uzskata Miks Koljers.

Atbalstu izstāde Meļnikova izstādei “Maidana cilvēki” pauda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība). Viņa to apmeklējusi un nefotografējās kopā ar autoru.

 “Man ir ļoti žēl, ka tas saistīts ar šo izstādi, es gribētu nodalīt pašu izstādi, jo Ukrainas cilvēku varonība ir apbrīnas vērta. Par pārējo nemāku teikt, jo neesmu iepazinusies,” LTV sacīja Mūrniece.

Ārlietu ministrija, kuras logotips rotā izstādi, norāda – ministrija atbalsta tikai izstādes jēgu, bet pašu no autora izskatiem, ja tie tik tiešām ir ekstrēmi vai ksenofobiski, norobežojas. 

Jau ziņots, ka Latvijas policija ceturtdien aizturēja jau otro vīrieti, kurš tiek turēts aizdomās par vandalisma aktu pret izstādi zem klajas debess “Maidana cilvēki” Rīgas centrā. Taču jautājumi tiek uzdoti ne tikai par izstādes darbu iznīcināšanu, bet arī par cilvēkiem, kas stāv aiz šīs izstādes, pirmām kārtām par fotogrāfu – ASV pilsoni Sergeju Meļņikofu (Sergey Melnikoff).  Eng.lsm.lv noskaidroja, ka aiz izstādes par Maidanu stāv fonds “Ukrainas dvēsele”. Tas ir reģistrēts 2014.gadā Floridā – štatā, kurā Meļņikofs dzīvo, un uzņēmuma dokumenti liecina, ka viņš ir viens no tā dibinātājiem.

Viņa meita Anastasija, kura dod priekšroku sava uzvārda rakstībai ”Melnikov”, ir fonda prezidente. Sergejs Aleksejevs ir minēts kā fonda koordinators Baltijas valstīs, un viņa „Latvijas Atjaunošanas fonds” (arī Latvijas Atjaunošanas biedrība”) ir minēts kā Rīgas izstādes organizētājs.   

Fondam „Ukrainas dvēsele” ir labdarības organizācijas statuss, un tas apraksta savu mērķi kā „atbalsts Ukrainas tautai”, nosaucot Ukrainas Pareizticīgo baznīcas galvu par savu patronu. Tā misija ir „radīt izteiksmīgu Ukrainas tēlu pasaules sabiedrībā”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt