Rīgas Doma torņa atjaunošana izmaksās 4,5 miljonus latu

Rīgas Doma torņa atjaunošanas projekts tiks īstenots Eiropas reģionālā un attīstības fonda (ERAF) 3.projektu kārtas atlases ietvaros. Projekta kopējās izmaksas ir 4 582 548,98 lati, ERAF līdzfinansējums – 3 895 166,63 lati, savukārt Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) finansējums 687 382,35 lati. Projekta īstenošanas termiņš ir 2015.gada 30.jūnijs, informēja Kultūras ministrija.

Jau tuvākajā laikā būs iespējams nostiprināt un restaurēt Rīgas Doma torni, nodrošinot Rīgas Doma baznīcas un klostera ansambļa saglabāšanu. Ievērojamo kultūras pieminekli varēs atjaunot, pateicoties gan Kultūras ministrijas administrētās Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) aktivitātes "Atbalsts kultūras pieminekļu privātīpašniekiem kultūras pieminekļu saglabāšanā un to sociālekonomiskā potenciāla efektīvā izmantošanā" ietvaros noslēgtajam līgumam un līdzfinansējumam, gan finanšu līdzekļiem.

Doma baznīcas un klostera komplekss ir nacionālas nozīmes kultūras piemineklis, kas atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā un kuru aizsargā UNESCO pasaules mantojuma statuss. Viens no retiem būvmākslas paraugiem ir Latvijā vecākās koka konstrukcijas, kas izbūvētas 16. gadsimta beigās, un Rīgas Doma zvanu tornis, kura mūrī un apakšējā zvanu torņa kupolā ir senākās koka konstrukcijas daļas.

Projekta ieviešana ļaus saglābt pašreiz neapmierinošā stāvoklī esošās torņa koka konstrukcijas un novērsīs draudus gan baznīcas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un nodrošinās tā ilglaicīgu izmantošanu nākotnē. Projekta mērķis ir nodrošināt  gan baznīcas un klostera ansambļa saglabāšanu, gan pieejamību sabiedrībai un tā turpmāku pilnvērtīgu izmantošanu, veicot Rīgas Doma torņa restaurāciju. Projekta ietvaros paredzēti Rīgas Doma torņa koka konstrukciju restaurācijas būvdarbi, zvanu spēles uzstādīšana un nesošo konstrukciju monitorings, kā arī koka konstrukciju protezēšana un nostiprināšana. Lai novērstu lietus ūdens iekļūšanu, plānots veikt koka latojuma un vara skārda ieseguma nomaiņu augšējam un apakšējam kupolam. Vienlaicīgi ar torņa konstrukciju restaurāciju ir plānota torņa kapelu restaurācija.

Rīgas Doms ir Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa katedrāle un viens no Latvijas garīgās dzīves simboliem. Rīgas Doms ir lielākā un viena no vecākajām sakrālajām celtnēm Latvijā un Baltijas reģionā no viduslaiku perioda. Rīgas Doma pamatakmens ir likts bīskapa Alberta vadībā 1211. gada 25. jūlijā. Rīgas Doms 2011. gadā atzīmēja savu 800 gadu jubileju. Šodien Rīgas Doms ne tikai saglabā vēstures, arhitektūras, mākslas un kultūras vērtības no aizgājušajiem laikiem, bet arī ir aktīvi iesaistīts Latvijas garīgās, kultūras un sociālās dzīves norisēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti