Rīgas Centrāltirgu pārņēmusi svelme; pieļauj atsevišķu paviljonu slēgšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Iestājoties karstākam laikam, svelme pārņēmusi arī Rīgas Centrāltirgu. Tur sutīgākās vasaras dienās apsver iespēju pēcpusdienās vai noteiktās dienas stundās slēgt tirgus piena un gastronomijas paviljonus. Paviljonu slēgšanu Centrāltirgus vadība apsver tādēļ, ka pašlaik tajos tikpat kā nedarbojas ventilācijas sistēmas un darbiniekiem, īpaši karstās dienās, ir grūti strādāt. Pārdevēji par tirgus darba laika ierobežošanu satraucas, jo var zaudēt ienākumus. Tikmēr Rīgas Centrāltirgus vadība sola ķerties klāt piena un gastronomijas paviljonu remontdarbiem.

Dienā, kad Latvijas Radio dodas uz Rīgas Centrāltirgu, gaisa temperatūra ārā nepārsniedz 20 grādu atzīmi, bet atsevišķos paviljonos jau ir jūtama suta un liels karstums. Rīta agrumā uzvilktā virsjaka jānovelk karstajā piena paviljonā, kur no trim ventilatoriem, kas piestiprināti pie sienām, darbojas tikai viens. Pārdevējas tur veldzējas ar ūdeni un ir apģērbušās vien krekliņos ar īsām piedurknēm.

"Protams, ka ir karsts! Ko tad mēs varam darīt? Bļaustāmies un vēdinām ar vēdeklīti. Vislabākais paviljons vasarā ir sakņu paviljons. Redziet, ar ko mēs darbojamies, redziet! Ko citu darīt?" papīra vēdeklīti rāda kāda medus pārdevēja, kura savu vārdu atklāt nevēlas. Katrā brīvā brīdī pusmūža sieviete apsēžas un atpūšas, jo karstumā izturēt visu dienu ir grūti.

Tie, kuri stūrītī sēž, tiem ir karsti. Cits uzliek savu ventilatoru, bet lielākoties jau tikai pacieš. Izģērbjas tā plāni," piebilst netālu sēdošā medus pārdevēja Lolita. To, ka strādāšana vasarās ir mokoša, apliecina arī siera tirgotājas, kas dienu pavada piena paviljonā. Vēsāk ir sakņu, gaļas un arī zivju paviljonā, kur pārdevēji par karstumu nesūdzas, rāda uz iedarbinātajiem ventilatoriem un biezajām jakām. Arī man piena paviljonā novilktā jaka šeit jāuzvelk. Uzrunātie pircēji stāsta, ka tirgu apmeklē regulāri, tostarp vasarā. Bezgaiss, karstums un dažkārt arī smakas viņiem netraucē, jo tirgū daudz laika nepavadot.

"Pamatā tas jau vairāk darbiniekiem [traucē], es to tā īpaši nejūtu. Tas ir pilnīgi normāli, kur zivis pārdod, tur zivju smarža ir pilnīgi normāla. Man tas netraucē," saka pircēja Olga. "Te, man liekas, nekas nav. Tur tikai pie zivju paviljona, paviljonā tā kā nebūtu, bet gan no otras puses, kur iet garām un ventilatori strādā. Man jau nav iebildumu," norāda Valentīna.

Problēmas ar gaisa cirkulāciju visos paviljonos šogad apzinājusi Rīgas Centrāltirgus vadība, secinot, ka pirms gandrīz 80 gadiem būvētās celtnes nepietiekami aizsargā pret saules stariem un nenodrošina komfortu pircējiem un pārdevējiem.

"Tā saucamā klimata kontrole paviljonos, tā ir bijusi galvassāpes visos laikos. kopš paviljons darbojas. Centrāltirgus paviljoni nav speciāli izbūvēti ar mērķi, ka šeit notiks pārtikas preču tirdzniecība," atzīst Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs. Saules starus pievelkot gan tumšie paviljonu jumti, gan lielie logi.

Abramovs stāsta, ka pirms četriem gadiem speciāla gaisa dzesēšanas un uzsildīšanas sistēma, kas ir saslēgta kopā ar siltummezglu, uzstādīta sakņu paviljonā un līdzīgs princips jau darbojoties arī gaļas paviljonā. Taču faktiski arī tur šī sistēma pilnvērtīgi savas funkcijas nepildot. Pašlaik tiek domāts par piena un gastronomijas paviljonu ventilācijas sistēmu uzlabošanu, taču arī tas, kad varētu sākties reāli remontdarbi, vēl neesot zināms.

Šogad mums nāksies pārdzīvot vasaru. Esam arī gatavi tam. Ja mēs nespēsim nodrošināt klimatu, kāds ir nepieciešams, lai tirgotos ar konkrēto pārtikas produkciju, tad mēs būsim spiesti patērētāju interesēs un arī jebkura tirgotāja interesēs pēcpusdienās vai noteiktās stundās paviljonu slēgt," stāsta Abramovs.

Satrauktas par iespējamu paviljonu slēgšanu karstā laikā ir medus tirgotājas: "Slikti, ka nevarēs strādāt! Tad mums nav darbavietu, tad ir beigas!"

Viņas cer, ka šādā gadījumā savu produkciju varētu tirgot blakus esošajos paviljonos. Kad tirgotāji varētu sagaidīt izmaiņas klimata kontrolē, nav zināms. Rīgas Centrāltirgū gan ir gaidāmi vērienīgi rekonstrukcijas darbi, kuru izplānošanai jau piešķirts pašvaldības finansējums, taču tie gan attieksies vien uz kanāla malu un tirgus pagraba daļu, kur tiek pieņemtas un glabātas preces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti